Connect with us

Türkiye

İktisatçılar maliyede atılan yeni adımları yorumladı: “Günü kurtarma çabası”

11 Haziran 2022 – 09:49

AKPKK İktidarı maliyede bir dizi düzenlemeyi art arda açıkladı. Buna göre, “gelire endeksli senet” uygulamaya geçti. Kredide taksit sayısı azaldı, kredi kartında asgari ödeme tutarı yükseldi. Halka arzlarda yabancıya satışta ücret indirimi yapıldı. Açıklamadan sonra biraz gerileyen dolar, dün sabah yine eski seviyesine döndü.

İktisatçı Prof. Dr. Aziz Konukman, “Model buysa bütün önlemler zenginlere dönük olacak” derken Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Vatandaş niye döviz bozdursun? Getirisi daha yüksek olanı deneyimliyor. Bu düzenlemelerle çözüm olmaz. İktidarın gerçeklikle bağı kopmuş” değerlendirmesinde bulundu.

AKPKK iktidarının maliye yönetimi önceki gece mali piyasalarla ilgili bir dizi düzenlemeyi art arda açıklarken, dün yaşanan gelişmeler ve değerlendirmeler bunların boşa çaba olduğunu ortaya koydu:

Önceki akşam “Türkiye ekonomi modeli” çerçevesinde atılacak yeni adımların silsile halinde olacağını belirten bakanlık, gelire endeksli senet (GES) ihraç edeceğini duyurdu. Dün sabah ise serbest piyasa kurallarından taviz verilmeyeceğini, TL kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edileceğini bildirdi. Ayrıca yurtdışı yerleşikler için tahsisli swap enstrümanı hizmete sokulacağı belirtildi. Akşamüstü ise GES’in nasıl işleyeceğine ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı.

Bakanlık açıklamadan sonra kredilerin kısılması için vadeleri yeniden düzenledi ve 50-100 bin TL arası krediler için 24 ay, 100 bin lira üzeri krediler için 12 aya çekti. Ayrıca limiti 25 bin liranın altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarı yüzde 20, limiti 25 bin liranın üstünde olan kredi kartları için yüzde 40 olarak yeniden belirlendi. Konut ve ticari kredilere yönelik düzenleme daha sonra açıklanacak.

Borsa İstanbul nezdinde “Emtia Pazarı”nın kurulduğunu ve altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığını bildirdi. Ayrıca halka arzlarla ilgili yurtdışı ihraçlardaki ücretlerde indirime gidildi.

Türk Lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık oranını yüzde 20’ye yükseltti.

Atılan adımları yorumlayan isimlerden Prof. Dr. Aziz Konukman, gelirin düştüğü ortamda tüketimini kartla sürdürmeye çalışan insanlara sınırlama getirildiğini, ticari kredilerde de talep genişlemesinin durdurulmaya çalışıldığını belirtti.

GES’in ise daha çok elinde döviz bulunduran zenginleri ilgilendirdiğini kaydeden Konukman şöyle devam etti:

“Çünkü kur korumalı mevduat (KKM) sisteminde sıkıştılar, dövizde bozulma yok. Bu eğilimi kırmak istiyorlar. İyi de bütün gelişmeler şunu gösterdi: Dövizde kalan kazanıyor. Ayrıca hangi cazip öneriyi getiriyorsun da ‘Senedimi al’ diyorsun? İçi boş. Enflasyonla ilgili çözüm de yok. Model buysa önlemler zenginlere dönük olacak. Zaten Hazine ve Maliye Bakanı Nebati bunu Kızılcahamam’da açıkladı.”

Öncelikle GES’e ilişkin yorum yapan Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Vatandaşın döviz talebini azaltmak istiyorlar. Ancak dış ticaret açığından, dış borç ödemesinden kaynaklanan döviz talebi var. Bunları karşılamadan kurlardaki yükselişin önüne geçemezsiniz. Zaten bu nedenle kurlar açıklamalar sonrası kısa sürede eski seviyesine geldi” dedi. Merkez Bankası’nın düzenlemeleriyle de şirketlerin kullandığı kredilerin maliyetlerinin artırıldığını belirten Karatepe şuna dikkat çekti: “Bir taraftan yurttaşın krediye erişimi zorlaştırılırken, diğer yandan faiz kavramını kullanmadan kredi faizlerini artırmaya yönelik çaba içindeler. Çözüm olmaz.”

Karatepe ayrıca, SPK’nin ücret indirimi adımını ise bindeli oranlar nedeniyle komik bulduğunu belirtti.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye

Mansimov: Ağar’ın yattığı cezaevine helikopter pistini oğlu istedi, 20 bin dolar verdim

27 Haziran 2022 – 11:45

Azeri işadamı Mübariz Mansimov, Mehmet Ağar’ın yattığı cezaevine helikopter pisti yapılması talebinin oğlu Tolga Ağar’dan geldiğini söyledi. Mansimov, bunun üzerine Tolga Ağar’a zarf içinde 20 bin doların üzerinde para verdiğini, şahitlerinin olduğunu vurguladı.

Mehmet Ağar’ın, yattığı cezaevine helikopter pistini Azeri iş adamı Mübariz Mansimov’un değil, dönemin Nazilli Belediye Başkanı’nı yaptırdığı iddiasına Mansimov cephesinden yanıt geldi. Mansimov, pistin yapılmasını Tolga Ağar’ın istediğini, kendisinin de yanında bulunan 20 bin dolardan fazla parayı zarf içinde verdiğini söyledi.

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Sedat Peker’in ifşalarıyla gündeme gelen Mübariz Mansimov’un açıklamalarını 9 ay sonra yalanlayınca yeni iddialar gündeme geldi.

Mansimov’un açıklamalarının tamamının yalan olduğunu öne süren Mehmet Ağar, 2012 yılında Susurluk Davası’ndan aldığı 2 yıl hapis cezası nedeniyle Aydın Yenipazar Cezaevi yakınlarına helikopter pisti yaptırdığı iddiasına değinerek, “Bir tanesine (Mansimov’un açıklamaları) cevap vereyim. Diğerlerini ciddiye bile almıyorum. Ben cezaevinde yatarken cezaevine helikopter pisti yaptırdığımı söyledi. Onu yaptıran o dönemki Nazilli Belediye reisidir. Bugün de MHP Aydın İl Başkanı’dır. Hangi bir yalanını söyleyeyim çok. Onun için bana yakışmaz. Çünkü onun düştüğü seviyeye düşmek bizim işimiz değil. Kendi kendine konuşuyor. Bizim meselelerimiz ciddi meselelerdir. Devletin meseleleridir. Boş boş şeyler konuşuyor” dedi.

Tamamını okuyun

Gündem

Akaryakıt istasyonları iflasın eşiğinde

26 Haziran 2022 – 13:52


Art arda gelen zamlar sonrası akaryakıt satışları düştü. İstasyon sahipleri zor durumda.

Akaryakıta art arda gelen zamlar, sadece vatandaşı değil, istasyon işletmecilerini de zorluyor. Mazotta 30 lirayı deviren litre fiyatı sonrası müşteri sayısında yüzde 40, satışta ise yüzde 30 düşüş yaşandı.
Benzin istasyonu işletmecileri, İstasyonlara aylık ortalama 60 bin TL elektrik faturası geldiğine dikkat çekiyor. İşletmeciler, Temmuz ayında asgari ücretin artması durumunda çalışanların bir kısmını işten çıkarmak zorunda kalacaklarını belirterek, Umudu Türkiye’ye gelecek gurbetçilere bağladıklarının dile getiriyor. Onların satışları artırmasını beklleye işletmeciler eğer gelmezler ise iki ay içerisinde çok sayıda istasyon kapanacağını vurguluyorlar.
Öte yandan benzin istasyonlarındaki satışların yüzde 90’ı kredi kartıyla yapılıyor. Her satışta 50 kuruş komisyon ödeyen işletmeciler komisyon ve nakliyeyi çıkarıldığında 1 litre yakıttan işletmeye sadece 12 kuruş kaldığını belirtiyor. 
Sabrettiklerini ancak umutlarının tükenmeye başladığını belirten işletmeciler seslerini duyuramamaktan da yakındı. İstasyonunu kapatmayı düşündüğünü belirten bir işletmeci şöyle dedi:


“Bunu yapmaktan çekiniyorum. Çünkü protesto amaçlı kapattığım düşünülerek üzerime gelinebilir. Kızılay’da yapılan eylemlere nasıl müdahale ediliyorsa bize de böyle yaklaşırlar. Maliye gelip geçmişe dönük hesaplarımı inceler, her şey tamam olsa dahi bir harf hatasından ceza kesip üzerimize gelirler. Bu yüzden zarar eden istasyonumu kapatamıyorum” 

Tamamını okuyun

Türkiye

Ayçiçeği ve şeker kıtlığına karşı alarm

24 Haziran 2022 – 11:38

Aralarında ayçiçeği yağı, buğday, margarin, hayvan yemi ve kristal şekerin de bulunduğu 16 tarım ürününe “önce ithalat” şartı getirildi. Hâlen söz konusu tarım emtiasını Türkiye’den alıp, nihai ürüne çevirdikten sonra ihraç eden imalatçılar 1 Ağustos 2022’den itibaren iç piyasadan ham madde alamayacak.

20016/1 sayılı Tarım Ürünlerine İlişkin Dahilde İşleme Rejimi (DİR) Genelgesi’nde yapılan değişikliğe göre, listedeki 16 tarım ürününü önce ithal edip nihai ürüne çevirmeleri durumunda indirimli veya sıfır Gümrük Vergisi hakkından faydalanabilecek.

Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle buğdaydan ham ayçiçeği yağına kadar pek çok tarım emtiasından fiyatlar katlandı. Gıda imalatçıları DİR kararının maliyetleri daha da artıracağını belirtiyor.

İç piyasadan temin edilmesi yasaklanananlar listesinde şunlar yer aldı: Buğday, mısır, mercimek, ayçiçeği, aspir ve kolza yağı, margarin, yağlık soya tohumu, ham soya yağı, ham pamuk yağı, palm/palm çekirdeği yağı, kristal şeker, konserve kuru fasulye, konserve nohut ve işlenmiş bezelye.

Buğday ithalatı karşılığında buğday unu, buğday irmiği, makarna, şehriye, bulgur, aşurelik buğday ve hazır/anında noodle ihracatı öngören üreticiler önce ithalat yapacak.

Buğday unu, bulgur ve aşurelik buğday ihracatında, fabrika kendisine ait olan firmalar ilk belgede en fazla 1.500 ton buğday ithal edebilecek.

Mısır ithalatı karşılığında nişasta, nişasta bazlı şeker, yetiştiricilik faaliyeti kapsamındaki ürünler (kümes hayvanları eti, yumurta vb.) ve balık ihracatı için önce ithalat gerçekleştirilecek.

Önce mısır ithal edilmesi kaydıyla, mısır irmiği ve bundan elde edilen makarna için DİİB düzenlenebilecek. Mercimekte ithal edilen ürün miktarına göre ihracata izin verilecek ve indirimli teminat uygulanmaması şartıyla kabuklu mercimek ithalatı da yapılabilecek.

Ayçiçeği, aspir ve kolza yağları ihracatı öngören DİİB kapsamında geçici maddeler ile ihdas edilen “önce ithalat” uygulaması kalıcı hâle getirildi.

Tamamını okuyun
Advertisement
Türkiye16 saat önce

Mansimov: Ağar’ın yattığı cezaevine helikopter pistini oğlu istedi, 20 bin dolar verdim

Avrupa1 gün önce

Milano’da süs havuzları kapatıldı, piskopos yağmur duasına çıktı

Gündem2 gün önce

Akaryakıt istasyonları iflasın eşiğinde

Türkiye4 gün önce

Ayçiçeği ve şeker kıtlığına karşı alarm

Gündem6 gün önce

“Başta Albayrak, Soylu ve Külünk’ün olmak üzere AKP’nin 3 troll grubu var; kimi tweet başına para alıyor, kimi aylık maaş”

Amerika1 hafta önce

Avrupa ve ABD havaalanlarında eşi görülmemiş kaos yaşanabilir

Türkiye1 hafta önce

‘Elektriğe yapılan ‘zam’ değil, sermaye transferidir’

Gündem1 hafta önce

Sulama kooperatifinde 300 milyonluk vurgun

Genel1 hafta önce

Vakıfbank’ta milyarlık vurgun

Gündem2 hafta önce

Yunanistan’da da ABD üslerinin varlığını sorgulayan sesler yükselmeye başladı

Türkiye2 hafta önce

AKPKK’li Nurettin Canikli’nin devlet gücüyle kurduğu soygun düzeni ifşa oldu

Türkiye2 hafta önce

Ekonomist Selçuk Geçer: “Sosyal patlama olacak”

Gündem2 hafta önce

“Kur şoku başladı”

Türkiye2 hafta önce

Mali kriz, eğitim çağındaki milyonlarca çocuğu işçi olarak çalışmak zorunda bıraktı

Türkiye2 hafta önce

Rapor: “İnsan kaçakçılığının cezaları çok düşük”

Türkiye2 hafta önce

İktisatçılar maliyede atılan yeni adımları yorumladı: “Günü kurtarma çabası”

Türkiye2 hafta önce

Tarımda büyük kayıp

Amerika2 hafta önce

ABD’de enflasyon son 41 yılın zirvesine çıktı

Amerika3 hafta önce

“ABD Ordusu, bitkiler üzerinden yayılacak ‘biyokimyasal silahlar’ üzerinde çalışıyor”

Gündem3 hafta önce

Türkiye’de sermaye kontrolü riski artıyor

Sağlık3 hafta önce

Canan Karatay: “Bu ülkede kanser pandemisi var, hiç konuşulmuyor”

Çin3 hafta önce

Çinli üst seviye diplomat, Japon Milli Güvenlik yetkilisiyle telefonda görüştü

Amerika3 hafta önce

Çin gazetesi Global Times: ABD, Ukrayna’nın zaferinin değil, dünyayı kaosa sürüklemenin peşinde

Teknoloji3 hafta önce

AB, ortak şarj cihazıyla yılda 250 milyon euro tasarruf sağlayacak

Almanya3 hafta önce

PKK, Almanya’daki en büyük yabancı terör örgütü olmaya devam ediyor

Türkiye4 hafta önce

“Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunlarından bir tanesi”

Türkiye4 hafta önce

AKPKK içindeki kavga ortalığa saçıldı: ‘Otel, ilişki, kokain, sınırsız aşk ne güzel memleket ya’

Türkiye4 hafta önce

Soylu’ya soru önergesi: Suriyeli sığınmacılar neden poligonlara akın ediyor?

Türkiye4 hafta önce

AKPKK gençlik kollarında “aç kaldık” kavgası

Türkiye4 hafta önce

AKPKK, kamu mallarını satmayı sürdürüyor

Türkiye4 hafta önce

7 bin yıllık buğday tohumu bereketi

Türkiye2 hafta önce

Ekonomist Selçuk Geçer: “Sosyal patlama olacak”

Genel3 hafta önce

Eşcinsellik propagandalarına bilim adamları karşı çıktı

Gündem4 hafta önce

Maltepe Belediyesi’nde rüşvet operasyonu

Türkiye4 hafta önce

AKPKK’li yönetici karayollarının aracı ile uyuşturucu satarken yakalandı

Gündem4 hafta önce

“Mazot alacak paramız yok”

Gündem2 hafta önce

“Kur şoku başladı”

Türkiye2 hafta önce

AKPKK’li Nurettin Canikli’nin devlet gücüyle kurduğu soygun düzeni ifşa oldu

Genel3 hafta önce

İstanbul’da bir ilan: fuhuş, adam öldürme gibi suçlardan getirilen Türkiye’ye giriş yasaklarını kaldırıyoruz

Türkiye3 hafta önce

Fatih Altaylı Avrupa’dan ambulans uçakla hasta getirme şovu yapan Sağlık Bakanlığı’nı eleştirdi

Gündem4 hafta önce

Türk Silahlı Kuvvetleri Efes’te nefesleri kesecek

Türkiye4 hafta önce

Eski Merkez Bankası başkan yardımcısı uyardı: Sonbahar bugünden daha zor olacak

Amerika4 hafta önce

ABD’nin Nijerya’daki mikrop laboratuvarları mercek altına alındı

Türkiye4 hafta önce

Can Ataklı’nın Ekrem İmamoğlu isyanı: ‘İflah olmayacak bu adam’

Amerika3 hafta önce

‘Benzeri görülmemiş şoklar bekliyorum’

Sağlık3 hafta önce

Canan Karatay: “Bu ülkede kanser pandemisi var, hiç konuşulmuyor”

Amerika3 hafta önce

“ABD Ordusu, bitkiler üzerinden yayılacak ‘biyokimyasal silahlar’ üzerinde çalışıyor”

Çin4 hafta önce

Çin: “ABD’nin dünyaya bakışı son derece hatalı”

Amerika4 hafta önce

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kocası tutuklandı

Türkiye3 hafta önce

Et ve Süt Kurumu batağa saplandı

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.