Connect with us

İngiltere

Britanya’da iktidar partisi, Başbakan Boris Johnson hakkında güvensizlik oylamasına gidiyor.

6 Haziran 2022 – 11:06

Boris Johnson’ın (BoJo) liderliğindeki Muhafazakar Parti’de (Tory) lider hakkında güvensizlik oylaması talep etmek için yeterli milletvekili sayısına ulaşıldı.

Bu akşam 359 Tory milletvekili arasında düzenlenecek güvensizlik oylamasını kaybetmesi halinde BoJo, iktidar partisinin liderliğinden ve dolayısıyla başbakanlıktan gidecek ve yerine parti içinden yeni bir isim gelecek. Güvensizlik oylamasını kazanması halinde BoJo, bir yıl daha böyle bir meydan okumayla karşılaşmayacak.

Britanya’da pandemi döneminde halka en sıkı kapanmayı dayatırken başbakanlıkta parti üstüne parti verdiği ortaya çıkan Başbakan Boris Johnson, kendi partisi tarafından topun ağzına konuldu. Muhafazakar Parti (Tory) yetkilisi Graham Brady, Boris Johnson’ın liderliği hakkında güvensizlik oylamasına gitmek için yeterli sayıda mektubun geldiğini duyurdu. 54 Tory milletvekili Brady’ye mektup verdiğinde, lider hakkında güvensizlik oylaması süreci tetikleniyor.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İngiltere

Kraliçe’nin cenazesine katılmayan Londralılar: Ülke krizde, başka dertlerimiz var

19 Eylül 2022 – 18:56

Dünyanın gözü bugün Kraliçe 2. Elizabeth için düzenlenecek cenaze töreninde ama bazı Londralılar evde oturmayı tercih ediyor.

İngiltere’nin başkenti Londra, bugün geçen hafta 96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni nedeniyle tarihi bir gün yaşıyor. Çok sayıda dünya lideri tören için Londra’ya akın ederken on binlerce İngiliz’in katılacağı töreni milyonlarca kişi de televizyondan izleyecek.

ABD merkezli yayın kuruluşu NPR, İngiltere’de son yılların en önemi olayı olan Kraliçe’nin cenaze törenine katılmayı düşünmediğini söyleyen Londralılarla görüştü. Kraliçe’nin ölümü nedeniyle ülkede birçok etkinlik iptal edilirken, göçmenlerin yoğun olduğu Londra’nın güneyindeki Peckham semtinde çok sayıda kişi hafta sonu düzenlenen yerel festivalde buluştu.

Kraliçe için düzenlenecek cenaze töreninde Londra’da kalabalık, her geçen dakika büyüyor.

Kraliçe için düzenlenecek cenaze töreninde Londra’da kalabalık, her geçen dakika büyüyor.

‘MONARŞİ’NİN GELECEĞİ SORGULANMALI’

Festivale katılan birçok kişi, monarşinin kendileri için bir şey ifade etmediğini, 2. Elizabeth’i ise sadece bir insan olarak andıklarını söyledi. Hortence Mbyi isimli bir semt sakini, cenazeye gitmeme nedeniyle ilgili olarak “Yapacak işlerim var” dedi. İngiliz Kraliyet ailesinin sadece turistik olarak bir anlamı olduğunu söyleyen Mbyi, “Bir ailesi vardı, birinin annesi ya da büyükannesiydi, böyle düşününce üzülüyorum ama İngiltere Kraliçesi olması benim için bir şey ifade etmiyor” ifadelerini kullandı.

Kesta isimli bir Londralı da, Kraliçe’nin simgelediği monarşinin birçok kişi için hâlâ sömürgeciliği anımsattığını ve olumsuz bir etki yarattığını belirtti. Genç kadın, “Sonuçta ülke krizdeyken onun ölümüyle ilgili üzgün hissetmiyorum. İnsanların derdi evlerini ısıtmak ve çocuklarının karnını doyurmak. Şu anda çok üzücü başka şeyler de oluyor” diye konuştu.

Afrika kökenli müzisyen Anjelo Disons, İngiltere krizdeyken cenaze törenine bu kadar çok para harcanmasına tepki göstererek, Kraliçe’nin ölümüyle İngiltere’de monarşinin geleceğinin sorgulanması gerektiğini kaydetti.

Tamamını okuyun

İngiltere

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılması gündemde

13 Eylül 2022 – 11:50

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılma konusu yeniden gündemde

İngiltere Kraliçesi’nin ölümünün ardından Avustralyalı Cumhuriyetçiler , ülkenin İngiliz monarşisine bağımlılığını sona erdirme konusunda uzun süredir devam eden bir tartışmayı yeniden canlandırdı .

Reuters haber ajansına göre, İngiltere Kralı, Avustralya ve diğer 13 ülkenin başında ve onlara da hükmediyor ve İngiliz kraliyet ailesi, bu rolün esasen törensel olmasına rağmen, onlara “bölge” kelimesiyle atıfta bulunuyor.

Avustralya’da uzun süredir bu ülkenin İngiliz monarşisinden bağımsızlığını kazanıp kazanmadığı ya da hala bir “toprak” olarak gölgesinde olup olmadığı tartışılıyor.

1999’da Avustralya’da Büyük Britanya’dan bağımsız bir cumhuriyet olmak için bir referandum yapıldı, ancak bu referandumda %55’i buna karşı çıktı.

Avustralya’nın önde gelen Cumhuriyetçi politikacılarından ve bu ülkedeki “Yeşiller” partisinin lideri olan Adam Bunt, II. Elizabeth’in ölümünün ardından “Artık Avustralya ilerlemek zorunda. Avustralya yerlileri ile bir anlaşma yapmamız ve bir cumhuriyet olmamız gerekiyor.” dedi.

Bu yorumun ardından, Bunt, bazı Avustralyalı politikacılar tarafından ölümünden sadece saatler sonra bu konuyu gündeme getirerek İngiltere Kraliçesi’ne saygısızlık etmekle suçlandı.

Ayrıca bağımsızlık yanlısı olan “Avustralya Cumhuriyet Hareketi” de İngiltere Kraliçesi’nin ölümü nedeniyle taziyelerini bildirirken, Kraliçe’nin 1999 referandumunda Avustralya’nın tamamen bağımsız bir ülke olma hakkını desteklediğini ve onayladığını açıklamış; “Buna karar vermek sadece Avustralya halkına ve onlara kalmış.” Sözüne atıfta bulundu.

Daha önce bir cumhuriyet olarak Avustralya’nın bağımsızlık planını desteklediğini söyleyen Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Cuma günü bu konunun bu aşamada gündeme getirilmesine karşı çıktı ve “Bugün sadece bir önemli konu var, o da haraç ödediğimiz Kraliçe Elizabeth- II’nin ölümü.” dedi.

Karayipler’deki İngiliz monarşisinin sözde “toprak” ülkeleri arasında da benzer tartışmalar gündeme geldi ve geçtiğimiz günlerde Jamaika, Aralık 1400’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanan Barbados’u yakında takip edebileceğini duyurdu.

Avustralyalı uzmanlardan Bayan Troop, Avustralya’nın bağımsızlığı ile ilgili olarak şöyle diyor: “Avustralya bayrağı, bu toprakların sömürüldüğünü gösteriyor ve yerlilerin temsilcisi değil, bu nedenle, İngiliz sömürgeciliğinin Avustralya üzerindeki yasadışı işgali son bulmalı.”

Sonuç itibarıyla Avustralya’da vatandaşların bilinci ve milli duygu ve gururu arttıkça, bu ülkenin İngiltere’den ayrılmasına ilişkin talep ve çağrılar da yükselmekte. Avustralya’nın birçok eyaletinde vatandaşların yüzde 50’den fazlasının artık İngiltere’den ayrılmalarını istediği ifade ediliyor.

II. Elizabeth’in ölümünden sonra, İngiliz imparatorluğu güneşinin hudutlarında batacağı düşünülüyor. Yeni nesil başta olmak üzere İngiltere yönetim havzasında yer alan ülkelerin insanları, siyasilerinin İngiliz kraliyetine bağlılık yeminini, kendileri için aşağılayıcı bir durum olarak görüp, sert şekilde buna karşı çıkmaktalar. Bu nedenle, II Elizabeth’in ölümünü İngiltere’den kendi taleplerini dile getirmek için uygun fırsat olarak görmekteler.

Tamamını okuyun

İngiltere

Goldman’dan İngiltere’ye resesyon uyarısı

29 Ağustos 2022 – 08:16

Goldman Sachs, İngiltere maliyesinin bu yıl dördüncü çeyrekten itibaren resesyona girmesini bekliyor.

Goldman Sachs ekonomistleri bugün yayınladıkları araştırma notunda, İngiltere’de GSYH’nın 2023 yılı ortasına kadar yüzde 1,0 civarında daralmasını beklediklerini ifade ederlerken, 2023 yılının tamamı için yüzde 1,1 olan büyüme beklentilerini yüzde 0,6 daralma olarak revize ettiler.

Sven Jari Stehn liderliğindeki ekonomistlerin hazırladıkları araştırma notunda, “İngiltere’de yaşama maliyeti baskıları konusunda endişeler, kötüleşen enerji krizinin desteği ile yoğunlaşmaya devam ediyor. Reel tüketimin ciddi şekilde düşmesi hala büyük olasılık” ifadeleri kullanıldı.

Hanehalkı tasarruf oranının “başa baş oranın” altına inerek 2023 ikinci çeyrekte yüzde 3,5 gibi rekor bir orana gerileyeceğini tahmin eden Goldman Sachs, 2023 yılında reel harcanabilir gelirin yüzde 2,9 ve reel tüketimin yüzde 1,4 düşeceğini öngördü.

BoE’den Eylül’de 50 baz puan faiz artırımı bekleyen Goldman Sachs, Kasım ve Aralık ayları için 25’er baz puanlık faiz artırımı beklentileri için risklerin yukarı yönlü olduğunu da vurguladı.

Tamamını okuyun
Advertisement
İngiltere6 gün önce

Kraliçe’nin cenazesine katılmayan Londralılar: Ülke krizde, başka dertlerimiz var

Genel6 gün önce

“Enerji krizi böyle giderse Almanlar yakında ülkesiz kalacak”

Avrupa1 hafta önce

Fransa enerji krizi ile karşı karşıya

İngiltere2 hafta önce

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılması gündemde

Amerika2 hafta önce

ABD’de demir yolu iş kolu greve hazırlanıyor

Rusya3 hafta önce

“Belki de hiç bulunamayacak kayıp insanlar var”

Gündem3 hafta önce

Van’da uyuşturucu kullanımında artış: Polis göz yumuyor

Amerika3 hafta önce

Pentagon’un raporu: ABD ordusunda cinsel saldırı %13 arttı

Avrupa4 hafta önce

AB enerji krizi yaşıyor

İngiltere4 hafta önce

Goldman’dan İngiltere’ye resesyon uyarısı

Almanya1 ay önce

Almanya’da piskoposlukta tecavüz ve sübyancılık vakaları onlarca yıl gizlendi

Amerika1 ay önce

Mead Gölü alarm veriyor

Türkiye1 ay önce

Suç örgütlerini araştıran ABD’li Prof. Gingeras: Türkiye artık 90’ların da gerisinde

Avrupa1 ay önce

İspanya’da normalin üstünde yağış olmasına rağmen tarihi kuraklık yaşanıyor

İngiltere1 ay önce

Johnson: Hayat pahalılığına karşı kamu destekleri yetersiz kaldı

Amerika1 ay önce

Beyaz Saray eski danışmanı Bannon: Derin devlet Trump’a suikast düzenlemeyi planlıyor

Avrupa2 ay önce

Avrupa’da enerji krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Türkiye2 ay önce

TZOB uyardı: Önlem alınmazsa süt fiyatları daha da artacak

İngiltere2 ay önce

İngiltere’de mali kriz: “Kızım yemek yiyebilsin diye öğün atlıyorum”

Genel2 ay önce

AKPKK rejimi, milletin milyarlarca lirasını çöpe attı

Fransa2 ay önce

Fransa’da kuraklık tehlikesi

Teknoloji2 ay önce

Microsoft ve Alphabet’in bilançoları beklentileri karşılayamadı

Genel2 ay önce

Organ kaçakçılığı iddiasıyla yargılanan 4 sanık ilk duruşmada tahliye oldu

Gündem2 ay önce

‘İnsan kaçıran savcı da var, milyon dolar karşılığı sipariş operasyon yapan da’

Amerika2 ay önce

Amerika halkı, yakında bir iç savaş çıkacağına inanıyor

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.