Connect with us

Avrupa

Yunan medyası: Artık kimse Yunanistan’ı desteklemiyor, ciddiye almıyor

8 Mayıs 2022 – 21:18

Yunan medyası, “Rusya tehdidinin Yunanistan ve Türkiye’yi yakınlaştırdığını ve ilişkileri düzeltmekten başka seçeneğimiz olmadığını söylüyorlar. Ama işler öyle gözükmüyor. Türkiye bu savaştan güçlenerek çıkacak. Müzakereci olarak ateşkes veya bir tür anlaşma sağlamada başarısız olsa bile yine de güçlenmiş olarak çıkacak çünkü tarafları bir araya getiren oydu. Dünyanın geri kalanının gözünde Türkiye’nin prestijinin yükseldiğini anlayabiliriz” ifadelerini kullandı.


Türkler F-16 anlaşmasını kongreden geçirecekler”

Yunanistan’ın müttefiki olan ülkelerin taraf değiştirerek Türkiye’ye yönelmeye başladığını aktaran Yunan medyası şunları kaydetti:

Müttefiklerimiz olan Doğu Akdeniz ve Körfez ülkelerinin Türkiye’ye doğru taraf değiştirdiklerini görüyoruz. Bir süre önce Erdoğan ile görüşmeyi istemeyen ABD bile Antony Blinken ile (ABD Dışişleri Bakanı) Türkiye’yi benimsedi ve ne yazık ki Türkler Amerikan Kongresinden F-16 anlaşmasını geçirmeyi başaracaklar. Hemde S-400’lerle ilgili hiçbir taviz vermeden.”

Türkiye’nin giderek daha bağımsız bir hale geldiğine vurgu yapan Yunan medyası şöyle devam etti:

Avrupa’da genel olarak tehdidin Rusya’dan geldiğine dair büyük bir odak var. Bütün kuzey ve doğu ülkeleri sürekli bu tehlikeyi (Rus tehdidi) konuşuyorlar. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Türkiye’den bir tehdit olduğunu ne yazık ki Avrupalı ortaklarımıza ve NATO’ya doğru bir şekilde anlatamadı.”
“Bizi artık ciddiye almıyorlar”

Batılı devletlerin Türkiye’yi “ortak” olarak tanımladığını aktaran Yunan medyası,

Türkiye tehdit olarak kaydedilmiyor. İki AB üyesi ülkenin (Yunanistan ve GKRY) tehdit altında olduğunu bile söylemiyorlar. Haklı olduğumuza kimseyi ikna edemedik. Herkes sadece Rusya’ya odaklandığından gerçekçi olmayan bir ülke gibi görünüyoruz” dedi.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İngiltere

Kraliçe’nin cenazesine katılmayan Londralılar: Ülke krizde, başka dertlerimiz var

19 Eylül 2022 – 18:56

Dünyanın gözü bugün Kraliçe 2. Elizabeth için düzenlenecek cenaze töreninde ama bazı Londralılar evde oturmayı tercih ediyor.

İngiltere’nin başkenti Londra, bugün geçen hafta 96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni nedeniyle tarihi bir gün yaşıyor. Çok sayıda dünya lideri tören için Londra’ya akın ederken on binlerce İngiliz’in katılacağı töreni milyonlarca kişi de televizyondan izleyecek.

ABD merkezli yayın kuruluşu NPR, İngiltere’de son yılların en önemi olayı olan Kraliçe’nin cenaze törenine katılmayı düşünmediğini söyleyen Londralılarla görüştü. Kraliçe’nin ölümü nedeniyle ülkede birçok etkinlik iptal edilirken, göçmenlerin yoğun olduğu Londra’nın güneyindeki Peckham semtinde çok sayıda kişi hafta sonu düzenlenen yerel festivalde buluştu.

Kraliçe için düzenlenecek cenaze töreninde Londra’da kalabalık, her geçen dakika büyüyor.

Kraliçe için düzenlenecek cenaze töreninde Londra’da kalabalık, her geçen dakika büyüyor.

‘MONARŞİ’NİN GELECEĞİ SORGULANMALI’

Festivale katılan birçok kişi, monarşinin kendileri için bir şey ifade etmediğini, 2. Elizabeth’i ise sadece bir insan olarak andıklarını söyledi. Hortence Mbyi isimli bir semt sakini, cenazeye gitmeme nedeniyle ilgili olarak “Yapacak işlerim var” dedi. İngiliz Kraliyet ailesinin sadece turistik olarak bir anlamı olduğunu söyleyen Mbyi, “Bir ailesi vardı, birinin annesi ya da büyükannesiydi, böyle düşününce üzülüyorum ama İngiltere Kraliçesi olması benim için bir şey ifade etmiyor” ifadelerini kullandı.

Kesta isimli bir Londralı da, Kraliçe’nin simgelediği monarşinin birçok kişi için hâlâ sömürgeciliği anımsattığını ve olumsuz bir etki yarattığını belirtti. Genç kadın, “Sonuçta ülke krizdeyken onun ölümüyle ilgili üzgün hissetmiyorum. İnsanların derdi evlerini ısıtmak ve çocuklarının karnını doyurmak. Şu anda çok üzücü başka şeyler de oluyor” diye konuştu.

Afrika kökenli müzisyen Anjelo Disons, İngiltere krizdeyken cenaze törenine bu kadar çok para harcanmasına tepki göstererek, Kraliçe’nin ölümüyle İngiltere’de monarşinin geleceğinin sorgulanması gerektiğini kaydetti.

Tamamını okuyun

Avrupa

Fransa enerji krizi ile karşı karşıya

18 Eylül 2022 – 09:49

Fransa’da enerji sıkıntısı “kışın nasıl geçirileceği” endişesini gündeme taşıdı

Fransa’da kuraklığın etkileri bitmemişken, doğal gaz, elektrik sıkıntısı ve kesintisi, halkı mecburi tasarruf tedbirlerini düşünmeye ve uygulamaya zorlarken, Fransız basını konuyu manşetlerinde gündeme taşıdı.

Le Figaro, yükselen enerji fiyatları ve yaşanacak kesintiler nedeniyle yapılan tasarruf tedbirlerinin Fransızlarda oluşturduğu endişeye ve nasıl karşılık bulduğuna ilişkin “Kanaatkarlık: Kablosuz interneti kapatmak, duş sırasında idrarını yapmak, (evde) parka giymek gibi ulusal tasarruf tedbirler için Fransızlar ne kadar istekli?” başlıklı haber hazırladı.

Gazete, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tasarruf tavsiyesi içeren “ekonomik savaş içindeyiz”, “bolluk döneminin sonu”, “iktisatlı yaşamaya birbirini teşvik etmek” sözlerini anımsatırken, Fransızların daha nereye kadar çabalayacakları sorusunu sordu.

Fransızların yüzde 11’i tasarrufun ne olduğunu dahi henüz bilmiyor

Gazete haberinde, Kamuoyu Araştırma Enstitüsünün (IFOP), Fransızların günlük yaşamlarından bazı değişiklikleri benimsemekte istekli olsa da, bunun nasıl yapılacağı konusunda endişeli olduklarına ilişkin araştırmaya yer verdi.

Araştırmada, iki Fransızdan birinin az yemeye ve evini mantolamaya razı olabileceği, ancak halkın yüzde 89’unun yöneticilerden tasarruflar konusunda örnek olmalarını beklediği ortaya çıktı.

Çalışmada halkın yüzde 11’inin tasarrufun ne olduğunu dahi henüz bilmediği ifade edildi.

Elabe kamuoyu araştırma şirketinin temmuzda yaptığı araştırmasında da Fransızların yüzde 63’ünün enerji tüketiminde kısıtlama mecburiyetine gittiği saptandı.

Bunlar arasında, çamaşır makinesinin “eco” modunu tercih etmek, klasik ampulleri LED’ler ile değiştirmek, cihazların ara ara fişten çıkarılması, kalorifer sıcaklık derecesini ve şofben sıcaklığını düşürme gibi tedbirler öne çıktı.

Bu konuda alt ve orta sınıfın üst gelirlilerden daha kararlı olduğu anketlere yansıdı.

Toleranslı tasarruf çelişkisi

Ülke basınına konuşan orta gelir grubundaki Virginie, halkın tasarrufa zorlandığı bir dönemde, vitrinlerde ampullerin yanmasından, restoran teraslarında ısıtıcıların açık olmasından, süpermarketlerin reyonlarının vasatın üstünde soğutulmasından yakındı.

Virginie, “Ben çocuklarıma odalarından çıkınca ışığı kapatmalarını tembihlemekle uğraşırken ve kışın (soğuk) kaloriferlere bakmakla yetinirken, Fransız futbolcular Katar’daki şampiyonada klimalı statlarda, açık havada mı oynayacak?” ifadelerini kullandı.

Bazı Fransızlar da Macron’un halka kısıtlı yaşamayı tavsiye ettiğini, ancak hükümet üyelerinin bunu uygulayarak örnek olmadıklarına işaret etti.

Öte yandan Rusya’nın Fransa’ya doğal gaz akışını kesmesiyle yetkililer, ülkede kışın elektrik kesintisinin olacağının sinyallerini verirken, halk, Rusya’ya yönelik yaptırımların Ruslardan çok Fransızları mahrum bıraktığından yakınıyor.

Tamamını okuyun

İngiltere

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılması gündemde

13 Eylül 2022 – 11:50

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılma konusu yeniden gündemde

İngiltere Kraliçesi’nin ölümünün ardından Avustralyalı Cumhuriyetçiler , ülkenin İngiliz monarşisine bağımlılığını sona erdirme konusunda uzun süredir devam eden bir tartışmayı yeniden canlandırdı .

Reuters haber ajansına göre, İngiltere Kralı, Avustralya ve diğer 13 ülkenin başında ve onlara da hükmediyor ve İngiliz kraliyet ailesi, bu rolün esasen törensel olmasına rağmen, onlara “bölge” kelimesiyle atıfta bulunuyor.

Avustralya’da uzun süredir bu ülkenin İngiliz monarşisinden bağımsızlığını kazanıp kazanmadığı ya da hala bir “toprak” olarak gölgesinde olup olmadığı tartışılıyor.

1999’da Avustralya’da Büyük Britanya’dan bağımsız bir cumhuriyet olmak için bir referandum yapıldı, ancak bu referandumda %55’i buna karşı çıktı.

Avustralya’nın önde gelen Cumhuriyetçi politikacılarından ve bu ülkedeki “Yeşiller” partisinin lideri olan Adam Bunt, II. Elizabeth’in ölümünün ardından “Artık Avustralya ilerlemek zorunda. Avustralya yerlileri ile bir anlaşma yapmamız ve bir cumhuriyet olmamız gerekiyor.” dedi.

Bu yorumun ardından, Bunt, bazı Avustralyalı politikacılar tarafından ölümünden sadece saatler sonra bu konuyu gündeme getirerek İngiltere Kraliçesi’ne saygısızlık etmekle suçlandı.

Ayrıca bağımsızlık yanlısı olan “Avustralya Cumhuriyet Hareketi” de İngiltere Kraliçesi’nin ölümü nedeniyle taziyelerini bildirirken, Kraliçe’nin 1999 referandumunda Avustralya’nın tamamen bağımsız bir ülke olma hakkını desteklediğini ve onayladığını açıklamış; “Buna karar vermek sadece Avustralya halkına ve onlara kalmış.” Sözüne atıfta bulundu.

Daha önce bir cumhuriyet olarak Avustralya’nın bağımsızlık planını desteklediğini söyleyen Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Cuma günü bu konunun bu aşamada gündeme getirilmesine karşı çıktı ve “Bugün sadece bir önemli konu var, o da haraç ödediğimiz Kraliçe Elizabeth- II’nin ölümü.” dedi.

Karayipler’deki İngiliz monarşisinin sözde “toprak” ülkeleri arasında da benzer tartışmalar gündeme geldi ve geçtiğimiz günlerde Jamaika, Aralık 1400’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanan Barbados’u yakında takip edebileceğini duyurdu.

Avustralyalı uzmanlardan Bayan Troop, Avustralya’nın bağımsızlığı ile ilgili olarak şöyle diyor: “Avustralya bayrağı, bu toprakların sömürüldüğünü gösteriyor ve yerlilerin temsilcisi değil, bu nedenle, İngiliz sömürgeciliğinin Avustralya üzerindeki yasadışı işgali son bulmalı.”

Sonuç itibarıyla Avustralya’da vatandaşların bilinci ve milli duygu ve gururu arttıkça, bu ülkenin İngiltere’den ayrılmasına ilişkin talep ve çağrılar da yükselmekte. Avustralya’nın birçok eyaletinde vatandaşların yüzde 50’den fazlasının artık İngiltere’den ayrılmalarını istediği ifade ediliyor.

II. Elizabeth’in ölümünden sonra, İngiliz imparatorluğu güneşinin hudutlarında batacağı düşünülüyor. Yeni nesil başta olmak üzere İngiltere yönetim havzasında yer alan ülkelerin insanları, siyasilerinin İngiliz kraliyetine bağlılık yeminini, kendileri için aşağılayıcı bir durum olarak görüp, sert şekilde buna karşı çıkmaktalar. Bu nedenle, II Elizabeth’in ölümünü İngiltere’den kendi taleplerini dile getirmek için uygun fırsat olarak görmekteler.

Tamamını okuyun
Advertisement
İngiltere6 gün önce

Kraliçe’nin cenazesine katılmayan Londralılar: Ülke krizde, başka dertlerimiz var

Genel6 gün önce

“Enerji krizi böyle giderse Almanlar yakında ülkesiz kalacak”

Avrupa1 hafta önce

Fransa enerji krizi ile karşı karşıya

İngiltere2 hafta önce

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılması gündemde

Amerika2 hafta önce

ABD’de demir yolu iş kolu greve hazırlanıyor

Rusya3 hafta önce

“Belki de hiç bulunamayacak kayıp insanlar var”

Gündem3 hafta önce

Van’da uyuşturucu kullanımında artış: Polis göz yumuyor

Amerika3 hafta önce

Pentagon’un raporu: ABD ordusunda cinsel saldırı %13 arttı

Avrupa4 hafta önce

AB enerji krizi yaşıyor

İngiltere4 hafta önce

Goldman’dan İngiltere’ye resesyon uyarısı

Almanya1 ay önce

Almanya’da piskoposlukta tecavüz ve sübyancılık vakaları onlarca yıl gizlendi

Amerika1 ay önce

Mead Gölü alarm veriyor

Türkiye1 ay önce

Suç örgütlerini araştıran ABD’li Prof. Gingeras: Türkiye artık 90’ların da gerisinde

Avrupa1 ay önce

İspanya’da normalin üstünde yağış olmasına rağmen tarihi kuraklık yaşanıyor

İngiltere1 ay önce

Johnson: Hayat pahalılığına karşı kamu destekleri yetersiz kaldı

Amerika1 ay önce

Beyaz Saray eski danışmanı Bannon: Derin devlet Trump’a suikast düzenlemeyi planlıyor

Avrupa2 ay önce

Avrupa’da enerji krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Türkiye2 ay önce

TZOB uyardı: Önlem alınmazsa süt fiyatları daha da artacak

İngiltere2 ay önce

İngiltere’de mali kriz: “Kızım yemek yiyebilsin diye öğün atlıyorum”

Genel2 ay önce

AKPKK rejimi, milletin milyarlarca lirasını çöpe attı

Fransa2 ay önce

Fransa’da kuraklık tehlikesi

Teknoloji2 ay önce

Microsoft ve Alphabet’in bilançoları beklentileri karşılayamadı

Genel2 ay önce

Organ kaçakçılığı iddiasıyla yargılanan 4 sanık ilk duruşmada tahliye oldu

Gündem2 ay önce

‘İnsan kaçıran savcı da var, milyon dolar karşılığı sipariş operasyon yapan da’

Amerika2 ay önce

Amerika halkı, yakında bir iç savaş çıkacağına inanıyor

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.