Connect with us

Orta Doğu

“Suriye’de savaş yok, hayat normale döndü, geri dönün”

5 Mayıs 2022 – 21:36

Dünyanın farklı bölgelerini gezip bilgiler paylaşan bir youtuber, sosyal medya hesabı üzerinden Suriye’nin normal hayata döndüğünü paylaştı. Youtuber şu ifadelere yer verdi:

“1 haftadır Suriye’deyim. Tek diyebileceğim burada en ufacık problem olmadığı. Evet elektrik iş vs baya sorun. Ama savaş vs yok. Son üç yıldır sadece bizim sınır bölgelerinde (İdlip vs) varmış.

Ülkede evet enflasyon var, evet elektrik benzin vs problem. Ama öyle savaş vs yok. Ve suriyelilerin bana attıkları mesajlarda hepsi aynı şeyi yazıyor “biz geri gidersek bizi öldürecekler”. Dün Esad katliam yapmamış herkesi affettiğini açıkladı. Yani artık herkes geri dönebilir.

Buyrun bu da Suriye Şam’da bir mekan. Gece 3 gibi mekandan ayrıldım ve bu fotoğraftakinden iki kat daha kalabalıktı.”

“Suriye’de bir mekanda rakı bile içtim. Orada rakıya “arak” diyolar tabii. Ülkeye gelirken nasıl korkuyodum şu anda 180 derece dönmüş durumdayım. Sıfır tehlike hissediyorum.”

“Halep’te bir çarşı. Yanlış hatırlamıyorsam Abdulhamit çarşısının içerisindeki kadınlar çarşısı burası.”

“Bu arada neden Suriyeliler dönmeli dediğimi de açıklayayım; ülkemizdeki mültecilerin tek dediği cümle bizde savaş var ondan gitmiyoruz. E ben görmedim? Bizim sınırlarımız haricinde savaş olsaydı ben nasıl yüzlerce kilometre bir sürü şehir gezecektim?”

“Aynen savaş var ve ben Suriye hamamına geldim öyle umursamazım. Aynen :)”

“Yanımda gezen Suriyelinin dediği; “biz normal savaş varken daha iyiydik, en azından yiyecek yemeğimiz vardı. Bir şeyler alabiliyorduk. Şimdi ekonomik krizle uğraşıyoruz bu cok daha kötü. Keşke yine normal savaş olsa.” Bu cümleyi en az üç dört kere söyledi. Cok garip.”

“Dayanamadım yazacağım. Bizim ülkemize kaçak veya legal gelenlerin neredeyse hepsi savaş var diyorlar. Ekonomik kriz olması bizi ilgilendirmez. O zaman açsın Avrupa kapılarını biz de gidelim? Şu anda savaş yok (benim gördüğüm) ve hepsi dönmeli. Yine geleceklerse kontrol edilmeli.. Ayrıca konuştuğum Suriyelilerin neredeyse hepsi bu ülkeyi bırakmayacaklarını, cok sevdiklerini ve sonuna kadar burada kalacaklarını söylediler. (Savaş bittiği için böyle diyorlar). Ve son zamanlarda bir sürü Suriyeli de geri gelmiş. Kaldığım otelin resepsiyonisti de dahil…”

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

“Suriyeliler dönmezse bir süre sonra Türkler azınlığa düşer”

17 Mayıs 2022 – 10:10


Suriyelilerle ilgili yeni açıklamalarda bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Mülteciler ya dönmezlerse?” sorusuna “Dönmezlerse demografik olarak bir süre sonra azınlığa düşeriz” dedi. Savaş, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın ortak bir masada buluşarak mülteci konusunda çözüm bulması gerektiğinin altını çizdi.

Mülteci sorunu tartışma konusu olmaya devam ederken Suriyelilerin en fazla yaşadığı Hatay’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yeni açıklamalarda bulundu.

Hürriyet yazarı Handa Fırat’a konuşan Savaş, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın ortak masada buluşarak mülteci konusunda çözüm bulması gerektiğini belirtti.

Savaş, “Şu an Suriyelilere sınırlarımız içinde harcanan para artık Suriye’nin içinde dönüş koşullarının hızlandırılması için harcanmalı. İktidar artık Şam rejimi ile köprü kurmalı. Hiç barışmayız dediğimiz her ülke ile barıştık. Suriye Müslüman bir ülke, Osmanlı döneminde topraklarımızdı, sebebini bile bilmediğimiz savaş nedeniyle iki devlet karşı karşıya kaldı. İktidar bu sorunu çözmeli. Kendi din kardeşlerimizle niye küsüz?” diye sordu.

TÜRKLER AZINLIK OLUR


“Peki ya dönmezlerse?” sorusuna yanıt veren Savaş, “Demografik olarak bir süre sonra azınlığa düşeriz. Türkiye en karanlık senaryoyu düşünerek önlem almalı” dedi.

Hatay’ın tarihi özel durumunu da hatırlatarak, “Bir kopma yaşanma tehlikesi mi var?” sorusuna da Savaş, “Hatay, Atatürk’ün emanetidir. En son kopacak yer Hatay’dır. Türkiye’nin bir karış toprağını kimse koparamaz ama uyanık olmak gerekir” yanıtını verdi.

Savaş, Hatay’da son 5 yılda çiftçi sayısının 36 binden 9 bine düştüğünü belirterek, “Suriyeliler çiftçilik yapmaya başladı. Girdiler çok yükseldi, küçük çiftçiler topraklarını terk etti. Şehir merkezine göç etti. Gettolar oluştu” diye konuştu.

Tamamını okuyun

Gündem

“Türkiye patlama noktasında”

9 Mayıs 2022 – 20:43

İngiliz gazetesi Financial Times, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ı manşetine taşıdı. Financial Times Ankara muhabiri Laura Pitel, “Aşırı sağcı Ümit Özdağ, Türkiye’nin gündemini belirledi. Ümit Özdağ’ın söylemleri, bütün partilere mültecileri geri gönderme sözü verdirtti.”

“Türkiye’de 4 milyon mülteci meselesi patlama noktasına geldi” başlıklı makale, Financial Times Ankara Muhabiri Laura Pitel imzasıyla yayınlandı.

Laura Pitel, “84 milyon nüfusa sahip Türkiye, dünyadaki en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor. 3.7 milyon Suriyeli ve yüz binlerce Afgan mülteci Türkiye’de” dedi ve Türkiye’deki mülteci karşıtlığı hakkında şu yorumu yaptı: “Mültecilerin varlığı uzun süredir gerginliğe sebep oluyordu ama Türk ekonomisindeki sorunlar ve 2023 seçimleri öncesinde işlerin kopma noktasına gelebileceği tahmin ediliyor.”

“Sessiz İstila” filmine değinen Financial Times, Ümit Özdağ’ı “aşırı sağcı siyasetçi” olarak tanımladı: “Çalıştığı hastanede mülteciler yüzünden temizlikçi konumuna düşen genç ve Türk bir doktorun, hastanede Türkçe konuşmanın yasaklandığını anlattığı, karanlık ve distopik bir 2043 tasviri yapan bir film çekildi. Aşırı sağ siyasetçi Ümit Özdağ tarafından ayarlanan ve finanse edilen ‘Sessiz İstila’ filmi, bir günde YouTube üzerinden 2 milyon izlenmeyi başardı.”

Financial Times muhabiri Laura Pitel, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve Göç Araştırmaları Derneği (GAR) üyesi Suriyeli Omar Kadkoy ile görüştü.

Omar Kadkoy’un üyesi olduğu her iki derneğin de, Alman Heinrich Böll Vakfı ve Amerikan bankası J.P. Morgan tarafından finanse edildiği ortaya çıktı.

Alman Heinrich Böll Vakfı, Alman Yeşiller Partisi’ne yakınlığı ile tanınıyor. NATO, ABD ve Avrupa Birliği’ne yakınlığı ile bilinen Yeşiller Partisi, Almanya’da “Amerika’nın en büyük müttefiki” olarak anılıyor.

Etkinlikleri J.P. Morgan Bankası ve Alman Heinrich Böll Vakfı tarafından finanse edilen TEPAV ve GAR, Türkiye’ye mültecilerin gelmesini ve geri dönmemesini “entegrasyon ve uyum” adı altında savunuyor.

Omar Kadkoy, 2017’de Alman devlet kanalı Deutsche Welle’ye verdiği röportajda, “Suriyeliler, Türk ekonomisine faydalı.” dedi. 2021’de Alman Marshall Fonu’nun organize ettiği bir panelde konuşan Omar Kadkoy, “Suriyeliler dönmek istemiyor. Türkiye’nin, Suriyeliler için uyum stratejisi olması lazım” dedi.

Financial Times’a konuşan TEPAV ve GAR üyesi Omar Kadkoy, “Türkiye’de mültecilere karşı tavır çok düşmanca. Ümit Özdağ’ın söylemleri, Türkler ve Suriyeliler arasında şiddet olaylarına sebep olabilir. Avrupa Birliği, mültecileri Türkiye’de tutmak için 3 milyar avroluk fonu yenilemek için harekete geçmeli. Avrupa Birliği sınırlarını güçlendirdi, ama mülteciler hala Avrupa’ya geçebilir” dedi.

Financial Times, Ümit Özdağ’ın kurduğu Zafer Partisi’nin “henüz çok yeni” olduğunu ve “çok fazla seçmen kitlesi olmadığını” öne sürdü.

Laura Pitel, Ümit Özdağ’ın Türk siyasetine ve gündemine yön verdiğini şu sözlerle ifade etti: “Zafer Partisi muhtemelen çok oy almayacak, ancak mülteci karşıtı söylemleri Türk siyasetine yön verdi. Bütün büyük siyasi partiler, mültecileri geri gönderme sözü verdi. Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Beşar Esad ile anlaşacağını söyledi. Mart ayında mültecileri savunan ve ‘Suriyeli kardeşlerimiz’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdi 1 milyon Suriyeliyi geri göndereceğini açıkladı.”

Tamamını okuyun

Orta Doğu

Sadettin Tantan: Türkiye, kapsamlı bir göç politikası oluşturmalı

8 Mayıs 2022 – 23:02

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan:

“Türkiye, 100 yıl evvel nasıl Sevr’i yırtıp atarak Lozan’ı imzaladıysa bugün AB tarafından dayatılan emperyalist göç planını yırtıp atarak milli menfaatlerini önceleyen sadece sığınmacılarla sınırlı olmayan kapsamlı bir göç politikası oluşturmak zorundadır. Bu plan içeriğinde sığınmacıların iadesi, göçmenlerin yaş ve meslek gruplarına göre tasnifi, ülkemizin sektörel ihtiyaçları, kültürel adaptasyon, eğitim, uluslararası öğrencilerin Türk tedrisatından geçirilmesi gibi birçok husus ele alınmalıdır. 4901 sayılı yasa ile yürürlükte bulunan Suriye ile imzalanan “geri kabul anlaşması” gözetilerek sığınmacıların güvenlikleri garanti altına alınmak kaydı ile savaş ortamının son bulduğu bölgelere geri gönderilmesi yasal zeminde sağlanabilir.

1951 Cenevre Sözleşmesi’nin 32/1 ve 33. maddeleri, 6458 sayılı Koruma Kanunu’nun 53,54 maddeleri, 1967 BM Devlete Sığınmaya İlişkin Beyanname’nin 3/2 maddesi, 30.11.1994 tarihinde yayımlanan yönetmeliğin 29. maddesi, 4901 sayılı yasa ile yürürlükte bulunan Suriye ile imzalanan “geri kabul anlaşması” gözetilerek sığınmacıların güvenlikleri garanti altına alınmak kaydı ile savaş ortamının son bulduğu bölgelere geri gönderilmesi yasal zeminde sağlanabilir.

Özellikle yurdumuzda eğitim gören yüz bini aşkın uluslararası öğrenciyi ülkemizin bir temsilcisi gibi yetiştirecek, ülkemizin ihtiyacı olan sektörlere eleman temin edecek, demografik yapımızı bozmayacak bir göç politikası oluşturulduğu takdirde Türkiye sığınmacı sorununu çözer. Bunu temin edecek yegane yer Gazi Meclis’tir. Meclis’te bulunan gruplara çağrım; 2005 tarihli planı yırtıp atarak yerli ve milli “Sığınmacı ve Göçmen Ulusal Eylem Planı”nın ilan edilmesini gündeme getirmeleridir!”

Tamamını okuyun
Advertisement
Genel20 saat önce

SADAT’ın ortağı konuştu: “Devletin silahlarını dışarıya satıyoruz”

Gündem1 gün önce

“Suriyeliler dönmezse bir süre sonra Türkler azınlığa düşer”

Türkiye1 gün önce

Vahim iddia: Devlet kadroları parayla mı satıldı?

Türkiye2 gün önce

Cari açık rekor kırdı, sıcak para da Türkiye’yi terk ediyor

Dünya4 gün önce

Un ve ekmek krizi kapıda

Amerika6 gün önce

ABD’de yerli çocuklarına ait 500’den fazla mezar bulundu

Amerika6 gün önce

Her 5 dakikada bir kişi öldü

Gündem7 gün önce

AKPKK’li Tevfik Göksu’ya suç duyurusu

Gündem1 hafta önce

Devlet sistemi her yerinden çöküyor

Gündem1 hafta önce

Adliyenin çay ocağında 150 kilo saf eroin saklayan zabıt kâtibine 14 yıl hapis cezası

Gündem1 hafta önce

“Türkiye patlama noktasında”

Orta Doğu1 hafta önce

Sadettin Tantan: Türkiye, kapsamlı bir göç politikası oluşturmalı

Avrupa1 hafta önce

Yunan medyası: Artık kimse Yunanistan’ı desteklemiyor, ciddiye almıyor

Avrupa2 hafta önce

Kokain yakalamaları rekor kırdı, kullanım artıyor

Orta Doğu2 hafta önce

“Suriye’de savaş yok, hayat normale döndü, geri dönün”

Gündem2 hafta önce

Ekmek, makarna ve ete zam gelecek

Avrupa2 hafta önce

Avrupa Komisyonu, Apple Pay’i rekabet kurallarını ihlal etmekle suçladı

İslam2 hafta önce

Beş hakîkî bayram

Gündem2 hafta önce

Fatih Altaylı’dan Emniyet’e: Ben dezenformasyon yapıyorsam, dün yakaladığınızı açıkladığınız adam neyin nesi!

Avrupa2 hafta önce

‘Putin bir savaş suçlusudur’

Türkiye2 hafta önce

Gıda krizi kapıda

Gündem2 hafta önce

Saray’dan hırsız çıktı

Genel3 hafta önce

Polis kurşunuyla öldürülen Orhan Günbay’ın ağabeyi: Kardeşimi birlikte uyuşturucu kaçırdığı polisler öldürdü

Genel3 hafta önce

‘Fotoğrafa bakınca üşüdüm, suratlar tam anlamıyla sirke satıyor’

Amerika3 hafta önce

Virgin Adaları Başbakanı uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltına alındı

Gündem1 hafta önce

“Türkiye patlama noktasında”

İslam3 hafta önce

Arazi-toprak mahsullerinin zekâtı, öşür

Gündem4 hafta önce

Erdoğan, Davutoğlu, Binali Yıldırım, Berat Albayrak hakkında suç duyurusu

Gündem4 hafta önce

Ayasofya’nın tarihi kapısı tahrip edildi; görevliler ‘büyütmeyin’ dedi

Gündem4 hafta önce

Kumarhaneler kralının annesi Saray’da

Gündem2 hafta önce

Saray’dan hırsız çıktı

Genel3 hafta önce

‘Fotoğrafa bakınca üşüdüm, suratlar tam anlamıyla sirke satıyor’

Gündem4 hafta önce

Çakıcı’nın tetikçisi uyuşturucuyla yakalandı: ‘Bu tuzağı bana Soylu kurmuştur’

Gündem1 hafta önce

Devlet sistemi her yerinden çöküyor

Genel3 hafta önce

Akademi Dergisi paylaşımları nerede?

Gündem4 hafta önce

“Soylu, utanmazca yalan söylüyor”

Gündem4 hafta önce

İntihar eden Emre Yıldır’a yıllarca cinsel istismarda bulunan Vedat Tarhan serbest kaldı

İslam3 hafta önce

KADİR GECESİ’NİN FAZİLETİ

Türkiye3 hafta önce

Okul müdürü mesai saatinde uyurken fotoğraflandı, fotoğraf çekenler hakkında soruşturma açıldı

Gündem4 hafta önce

Türkiye’nin yeni kokain merkezi olması Alman basınında: “Erdoğan’ın rolü ne?”

Gündem4 hafta önce

Devlet garantili projeler bütçeyi rehin aldı

Gündem4 hafta önce

Ziraat Bankası’nın müdürü ‘traktör haczi yok’ dedi belgeler yalanladı

Gündem3 hafta önce

91 kişinin katili Hizbullah şura üyesi de serbest bırakılmış

Genel3 hafta önce

“500 liralık banknotun zamanı geldi, iktidar oy kaybı endişesiyle geciktiriyor”

Gündem2 hafta önce

Fatih Altaylı’dan Emniyet’e: Ben dezenformasyon yapıyorsam, dün yakaladığınızı açıkladığınız adam neyin nesi!

Amerika6 gün önce

Her 5 dakikada bir kişi öldü

Genel3 hafta önce

Polis kurşunuyla öldürülen Orhan Günbay’ın ağabeyi: Kardeşimi birlikte uyuşturucu kaçırdığı polisler öldürdü

Türkiye2 hafta önce

Gıda krizi kapıda

Dünya4 gün önce

Un ve ekmek krizi kapıda

İslam2 hafta önce

Beş hakîkî bayram

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.