Connect with us

İngiltere

İngiltere’de, Ukraynalı mültecilere fuhuş tuzağı

27 Mart 2022 – 16:44


Ukrayna’dan kaçan mültecilerin sığındığı ülkelerden biri olan İngiltere’de, hayata geçirilen yeni bir uygulama mültecilere destekten daha çok zarar verebileceği için eleştirilerin odağı oldu.

Michael Gove’un Ukraynalılar için Evler uygulamasının ‘fuhuş ticareti yapanlar ve insan kaçakçıları için Tinder’ haline gelebileceğini öne sürüldü.

Uzmanlara göre, uygulamanın fuhuş tacirleri için Tinder” olarak faaliyet gösterme riski var.

16 farklı mülteci ve insan ticaretiyle mücadele kuruluşundan Gove’a gönderilen mektupta, mevcut haliyle planın Ukrayna’dan kaçan mülteciler için potansiyel olarak tehlikeli olduğu konusunda uyarılar yer aldı. Uygulamanın Tinder’in imzası olan “sola kaydır, sağa kaydır” yaklaşımını etkili bir şekilde taklit ettiğini ve yetersiz güvencelere sahip olduğu belirtildi.

Mülteci Hareketi, Mülteci Konseyi ve Helen Bamber Vakfı da dahil olmak üzere mektubu imzalayanlardan gelen ilk kanıtlar, kaçakçıların ev sahipleri gibi davranarak, Ukraynalı kadınları ve çocukları hedef almak için şimdiden bariz girişimlerde bulunduklarını söyledi.

DAHA ÖNCE DE UYARMIŞLARDI

Daha önce de Avrupa’daki birçok mülteci örgütü ve Ukraynalı sığınmacılara destek olan yardım dernekleri, insan kaçakçılığı çetelerinin zor durumdaki Ukraynalı sığınmacılara zarar verebileceği uyarısında bulunmuştu.Uluslararası Göç Örgütü, mültecilere yönelik çok sayıda cinsel istismar olayı yaşandığına dair gelen verilere dikkat çekti. Örgütün Genel Direktörü António Vitorino, Ukrayna’da kaçanların çoğunun kadın, çocuk ve yaşlı olduğunu, birçok kişinin kaçarken ailesini kaybettiğini ya da yeterli paraları olmadığını vurguladı. Vitorino bu kişilerin her türlü istismara açık olduğunu, Avrupa’daki insan kaçakçılarının Ukraynalı sığınmacıların peşine düşebileceğini ifade etti.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngiltere

İngiltere’de mali kriz nedeniyle iş bırakmaları ve grevler artıyor

28 Kasım 2022 – 19:35


İngiltere’de bu yıl özellikle de yaz aylarından itibaren on binlerce işçi ücret artışlarının hayat pahalılığının gerisinde kalmaması talebiyle işi bıraktı ve her gün yeni grev kararları açıklanıyor.

Günlük hayatta grevler, tren seferlerinin, kamu taşımacılığının, posta ve sağlık hizmetlerinin, okulların, çöp toplama hizmetlerinin, mahkemelerin işleyişinin aksaması ile sık sık kamuoyu gündemine gelirken bazı sendikalar tarihlerinde ilk kez ya da onlarca yıldır ilk defa grev kararı alıyor.


Ülkede enflasyon yüzde 11 ile son 40 yılın en yüksek düzeyinde ve grevlerin en önemli nedenlerinden biri ücret artışı tekliflerinin fiyatlardaki dev artışın gerisinde kalması.
Toplu pazarlık masasında önerilen ücret artışlarının enflasyonun çok gerisinde kalması gibi çalışma ve emeklilik koşullarında özelikle İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrası öngörülen bazı gerilemeler de anlaşmazlıklara neden olabiliyor.


İşçiler adına işverenle toplu pazarlık yürüten sendika temsilcileri, tatmin edici bir teklif alamadıklarında, üyeleri arasında grev oylaması yapıyorlar ve o işyerinde greve gidilip gidilmeyeceği oylama sonucu ile belirleniyor.


İngiltere yasaları, işçilerin, işveren üzerinde grev dışında yöntemlerle de baskı yaratmalarına olanak tanıyor. Bunlar arasında fazla mesaiyi reddetmek de var. Örneğin doktorlar ve sağlık çalışanları işleri tamamen durdurmak hayatları tehlikeye atacağı için zaman zaman daha sınırlı eylemler yapıyorlar.


Greve giden işçi ve greve gidilen toplam işgünü sayısı son üç yıldır sürekli artıyor.
2019 yılında, İngiltere’de işçilerin bir ay içerisinde ülke çapında greve çıktıkları ortalama toplam gün sayısı 19 bin 500 idi. Devlet İstatistik Kurumu verilerine göre bu sayı, 2022’nin Temmuz ayında 87 bin 600 oldu.


Bugünlerde kamuoyunun dikkatlerini üzerinde toplayan grevlerden bazıları şunlar:
Hemşirelerin örgütlü olduğu sendika tarihinde ilk kez greve gidiyor. Aralık ayının 15 ve 20’sinde greve çıkma kararı alındı ancak acil bakım hizmetleri sürecek.
Trenle seyahat Haziran ayından bu yana sık sık demiryolu çalışanlarının grevi nedeniyle aksıyor. RMT, TSSA, ASLEF sendikalarında örgütlü on binlerce demiryolu işçisi yaz başından bu yana birer günlük grevlere gidiyorlar ve son olarak 13, 14, 16, 17 Aralık ve 3, 4, 6, 7 Ocak günlerinde de greve gideceklerini açıkladılar.


Kraliyet Posta Hizmetleri çalışanları Ağustos ayından bu yana 8 ayrı gün grev yaptı Noel öncesinde 10 grev tarihi daha açıkladılar.
İletişim-telekom sektöründü BT ve Openreach şirketlerinde çalışanlar 30 yıldır ilk kez Temmuz ayında greve gittiler. Ağustos ve Ekim’de de bazı günler grevlerini sürdürdüler.


Ülke çapında 150 kadar üniversitede çalışan binlerce kişi de grev kararı aldı ve bu hafta ve gelecek hafta ilk üç günlük grevlerini sürdürüyorlar.


Havaalanlarıdaki yer görevlileri üç günlük grevlerine 18 Kasım’da başladılar. Yeni grev tarihlerinin Noel zamanı Heathrow Havalimanı’nı etkilemesi bekleniyor.
Liverpool tersane işçileri ücret artışı konusunda anlaşma sağlayarak grevi bıraktı fakat Felixstowe limanı işçilerinin anlaşmazlığı ve grev eylemleri sürüyor.
İskoçya’da orta öğretim kurumlarında çalışanlar 24 Kasım’da yaklaşık 40 yıldır ilk kez greve çıktılar. Yüzde 10 ücret artışı talep eden İskoçya öğretmenlerinin gelecek yıl için de yeni grev günler ilan etmesi bekleniyor.


Bu grevlere önümüzdeki günlerde ve yeni yıla girilirken yenilerinin eklenmesi kaçınılmaz görünüyor: Ülkenin önde gelen liman ve havalimanlarında çalışan yaklaşık 100 bin memur da grev kararı aldı. Sınır Muhafaza görevlileri ve ehliyet sınav görevlileri, ücretlerine yüzde 10 zam istiyor.


İngiltere’de Britanya Tabibler Birliği’nde örgütlü pratisyen doktorlar Ocak ayında kendilerine teklif edilen yüzde 2’lik ücret artışını oylamaya sunacak ve grev kararı almaları çok muhtemel görülüyor.
İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da Unison sendikasında örgütlü 350 bin kadar sağlık görevlisi grev oylaması sürecinde.
GMB ve Unite sendikalarında örgütlü 18 bin ambulans işçisinin grev oylaması süreci devam ediyor.

Tamamını okuyun

İngiltere

Kraliçe’nin cenazesine katılmayan Londralılar: Ülke krizde, başka dertlerimiz var

19 Eylül 2022 – 18:56

Dünyanın gözü bugün Kraliçe 2. Elizabeth için düzenlenecek cenaze töreninde ama bazı Londralılar evde oturmayı tercih ediyor.

İngiltere’nin başkenti Londra, bugün geçen hafta 96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni nedeniyle tarihi bir gün yaşıyor. Çok sayıda dünya lideri tören için Londra’ya akın ederken on binlerce İngiliz’in katılacağı töreni milyonlarca kişi de televizyondan izleyecek.

ABD merkezli yayın kuruluşu NPR, İngiltere’de son yılların en önemi olayı olan Kraliçe’nin cenaze törenine katılmayı düşünmediğini söyleyen Londralılarla görüştü. Kraliçe’nin ölümü nedeniyle ülkede birçok etkinlik iptal edilirken, göçmenlerin yoğun olduğu Londra’nın güneyindeki Peckham semtinde çok sayıda kişi hafta sonu düzenlenen yerel festivalde buluştu.

Kraliçe için düzenlenecek cenaze töreninde Londra’da kalabalık, her geçen dakika büyüyor.

Kraliçe için düzenlenecek cenaze töreninde Londra’da kalabalık, her geçen dakika büyüyor.

‘MONARŞİ’NİN GELECEĞİ SORGULANMALI’

Festivale katılan birçok kişi, monarşinin kendileri için bir şey ifade etmediğini, 2. Elizabeth’i ise sadece bir insan olarak andıklarını söyledi. Hortence Mbyi isimli bir semt sakini, cenazeye gitmeme nedeniyle ilgili olarak “Yapacak işlerim var” dedi. İngiliz Kraliyet ailesinin sadece turistik olarak bir anlamı olduğunu söyleyen Mbyi, “Bir ailesi vardı, birinin annesi ya da büyükannesiydi, böyle düşününce üzülüyorum ama İngiltere Kraliçesi olması benim için bir şey ifade etmiyor” ifadelerini kullandı.

Kesta isimli bir Londralı da, Kraliçe’nin simgelediği monarşinin birçok kişi için hâlâ sömürgeciliği anımsattığını ve olumsuz bir etki yarattığını belirtti. Genç kadın, “Sonuçta ülke krizdeyken onun ölümüyle ilgili üzgün hissetmiyorum. İnsanların derdi evlerini ısıtmak ve çocuklarının karnını doyurmak. Şu anda çok üzücü başka şeyler de oluyor” diye konuştu.

Afrika kökenli müzisyen Anjelo Disons, İngiltere krizdeyken cenaze törenine bu kadar çok para harcanmasına tepki göstererek, Kraliçe’nin ölümüyle İngiltere’de monarşinin geleceğinin sorgulanması gerektiğini kaydetti.

Tamamını okuyun

İngiltere

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılması gündemde

13 Eylül 2022 – 11:50

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılma konusu yeniden gündemde

İngiltere Kraliçesi’nin ölümünün ardından Avustralyalı Cumhuriyetçiler , ülkenin İngiliz monarşisine bağımlılığını sona erdirme konusunda uzun süredir devam eden bir tartışmayı yeniden canlandırdı .

Reuters haber ajansına göre, İngiltere Kralı, Avustralya ve diğer 13 ülkenin başında ve onlara da hükmediyor ve İngiliz kraliyet ailesi, bu rolün esasen törensel olmasına rağmen, onlara “bölge” kelimesiyle atıfta bulunuyor.

Avustralya’da uzun süredir bu ülkenin İngiliz monarşisinden bağımsızlığını kazanıp kazanmadığı ya da hala bir “toprak” olarak gölgesinde olup olmadığı tartışılıyor.

1999’da Avustralya’da Büyük Britanya’dan bağımsız bir cumhuriyet olmak için bir referandum yapıldı, ancak bu referandumda %55’i buna karşı çıktı.

Avustralya’nın önde gelen Cumhuriyetçi politikacılarından ve bu ülkedeki “Yeşiller” partisinin lideri olan Adam Bunt, II. Elizabeth’in ölümünün ardından “Artık Avustralya ilerlemek zorunda. Avustralya yerlileri ile bir anlaşma yapmamız ve bir cumhuriyet olmamız gerekiyor.” dedi.

Bu yorumun ardından, Bunt, bazı Avustralyalı politikacılar tarafından ölümünden sadece saatler sonra bu konuyu gündeme getirerek İngiltere Kraliçesi’ne saygısızlık etmekle suçlandı.

Ayrıca bağımsızlık yanlısı olan “Avustralya Cumhuriyet Hareketi” de İngiltere Kraliçesi’nin ölümü nedeniyle taziyelerini bildirirken, Kraliçe’nin 1999 referandumunda Avustralya’nın tamamen bağımsız bir ülke olma hakkını desteklediğini ve onayladığını açıklamış; “Buna karar vermek sadece Avustralya halkına ve onlara kalmış.” Sözüne atıfta bulundu.

Daha önce bir cumhuriyet olarak Avustralya’nın bağımsızlık planını desteklediğini söyleyen Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Cuma günü bu konunun bu aşamada gündeme getirilmesine karşı çıktı ve “Bugün sadece bir önemli konu var, o da haraç ödediğimiz Kraliçe Elizabeth- II’nin ölümü.” dedi.

Karayipler’deki İngiliz monarşisinin sözde “toprak” ülkeleri arasında da benzer tartışmalar gündeme geldi ve geçtiğimiz günlerde Jamaika, Aralık 1400’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanan Barbados’u yakında takip edebileceğini duyurdu.

Avustralyalı uzmanlardan Bayan Troop, Avustralya’nın bağımsızlığı ile ilgili olarak şöyle diyor: “Avustralya bayrağı, bu toprakların sömürüldüğünü gösteriyor ve yerlilerin temsilcisi değil, bu nedenle, İngiliz sömürgeciliğinin Avustralya üzerindeki yasadışı işgali son bulmalı.”

Sonuç itibarıyla Avustralya’da vatandaşların bilinci ve milli duygu ve gururu arttıkça, bu ülkenin İngiltere’den ayrılmasına ilişkin talep ve çağrılar da yükselmekte. Avustralya’nın birçok eyaletinde vatandaşların yüzde 50’den fazlasının artık İngiltere’den ayrılmalarını istediği ifade ediliyor.

II. Elizabeth’in ölümünden sonra, İngiliz imparatorluğu güneşinin hudutlarında batacağı düşünülüyor. Yeni nesil başta olmak üzere İngiltere yönetim havzasında yer alan ülkelerin insanları, siyasilerinin İngiliz kraliyetine bağlılık yeminini, kendileri için aşağılayıcı bir durum olarak görüp, sert şekilde buna karşı çıkmaktalar. Bu nedenle, II Elizabeth’in ölümünü İngiltere’den kendi taleplerini dile getirmek için uygun fırsat olarak görmekteler.

Tamamını okuyun
Advertisement
Genel5 gün önce

Batılı devketlere Ankara’da terör saldırısı  uyarısı

İngiltere1 hafta önce

İngiltere’de mali kriz nedeniyle iş bırakmaları ve grevler artıyor

İslam2 hafta önce

Mus’ab bin Umeyr (r.a.)

Türkiye2 hafta önce

Alihan Kuriş ve çetesine dolandırıcılıktan suç duyurusu

Avrupa2 hafta önce

Avrupa Uyuşturucu Raporu: Türkiye 2020’de en çok eroinin ele geçirildiği ülke oldu

Latin Amerika2 hafta önce

Venezuela’daki yolsuzluk ve kara para araştırmasında Türkiye detayı

Avrupa2 hafta önce

Belçika, ele geçirilen kokaini yakacak fırın bulamıyor

Avrupa3 hafta önce

Euro Bölgesi aylarca yüksek enflasyon yaşayacak

Amerika3 hafta önce

Batı’da mali kriz derinleşiyor

Gündem3 hafta önce

Tapeler ortaya çıktı: İşte Emniyet’ten Sarallar sızıntısı

Afrika4 hafta önce

Yoksul ülkeler için kış karanlık geçecek

Avrupa1 ay önce

Europol: Avrupa’yı kokain dalgası vuruyor

Türkiye2 ay önce

Avukatlardan delillerin karartılmasına karşı başvuru

İngiltere3 ay önce

Kraliçe’nin cenazesine katılmayan Londralılar: Ülke krizde, başka dertlerimiz var

Genel3 ay önce

“Enerji krizi böyle giderse Almanlar yakında ülkesiz kalacak”

Avrupa3 ay önce

Fransa enerji krizi ile karşı karşıya

İngiltere3 ay önce

Avustralya’nın İngiltere’den ayrılması gündemde

Amerika3 ay önce

ABD’de demir yolu iş kolu greve hazırlanıyor

Rusya3 ay önce

“Belki de hiç bulunamayacak kayıp insanlar var”

Gündem3 ay önce

Van’da uyuşturucu kullanımında artış: Polis göz yumuyor

Amerika3 ay önce

Pentagon’un raporu: ABD ordusunda cinsel saldırı %13 arttı

Avrupa3 ay önce

AB enerji krizi yaşıyor

İngiltere3 ay önce

Goldman’dan İngiltere’ye resesyon uyarısı

Almanya3 ay önce

Almanya’da piskoposlukta tecavüz ve sübyancılık vakaları onlarca yıl gizlendi

Amerika3 ay önce

Mead Gölü alarm veriyor

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.