Connect with us

Genel

Tevbe ve Allah’tan mağfiret(bağışlanmayı) istemek

8 Mart 2022 – 10:16

İslam alimleri derler ki : Yapılan her günah için tevbe etmek vaciptir. Şayet işlenilen günah kullar arasında olmayıp insanoğlu ile Rabb’i arasında ise tevbenin kabul olması için üç şart gereklidir:

1-Yapacağı veya içinde bulunduğu günahı hemen terketmek.

2-İşlediği günahtan dolayı pişmanlık duymak.

3-Bir daha günah işlememeye kesin karar vermek.

Şayet bu üç şartlardan biri yerine getirilmezse tevbesi kabul olmaz.

Eğer yapılan günah insanoğluna karşı işlenilmişse tevbenin kabul olması için dört şart gereklidir. Bunlardan ilk üç şart yukarıda zikrettiğimiz şartlardır, dördüncü şart ise; suç işlediği kişi veya kişilere karşı kendisini affetirmesi, yani birisinin malını zorla veya çalıntı yoluyla almışsa, aldığı malı sahibine geri vermesi veya kendisini aldığı mala karşılık sahibinden kendini affetirmesi gerekir. Buna benzer olarak başkasına iftira atma, hakkında konuşma, vurma, v.b. haksızlık olayları örnek verilebilir. Kişi tüm günahlarından tevbe etmesi gerekir. Şayet işlediği bazı günahlardan tevbe ederse tevbesi sahihtir, fakat diğer günahlarının tevbesi (borç olarak) üzerinde kalır. Kuran-ı Kerim, Sünnet ve ümmetin icmaından gelen delillerle günahlardan tevbe etmenin vacip olduğu hükmüne ulaşılmıştır.

قال
الله تعالى : وَتُوبُوا إلى اللَّهِ جَمِيعًا أيها الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ..
“Hepiniz topluca, (günahkarca davranışlardan dönüp) Allah’a tevbe ediniz (yönelin) ki, kurtuluşa (dünya ve ahiret mutluluğunu) eresiniz.” (Nûr 31)

قال
الله تعالى : اِسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إليه..
“Rabbinizden (günahlarınız için) bağışlanma dileyin ve sonra tevbe ve pişmanlık hâli içinde O’na yönelin.” (Hûd 3)

قال
الله تعالى : يَآأيها الَّذِينَ اَمَنُوا توبوا إلى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا..
“Ey iman edenler! Tam bir pişmanlık ve gönül huzuru içinde gösterişten uzak ölçüde Allah’a tevbe edin.” (Tahrim 8)

  • عَنْ أبي هُرَيْرَةَ : سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ

يَقُولُ : وَاللَّهِ إني لاَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ فِي الْيَوْمِ أَكْثَرَ مِنْ سَبْعِينَ مَرَّةً .
13: Ebû Hureyre (Allah Ondan razı olsun) Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’i şöyle buyururken işittiğini söylemiştir: “Allah’a yemin ederim ki; ben günde yetmiş defadan fazla Allah’tan beni bağışlamasını diler ve tevbe ederim.” (Buhârî, Deavât 3)

  • عَنِ الأغر بْنِ يَساَرٍ الْمُزَنِيِّ . قال : قال رَسُولُ اللَّهِ : يَا أيها النَّاسُ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ وَاسْتَغْفِروُهُ فَإني أَتُوبُ فِي الْيَوْمِ مِائَةَ مَرَّةٍ .

14: Eğâr ibn Yesâr el Müzenî (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır: “Ey insanlar Allah’a tevbe edin O’ndan affedilmenizi( mağfiret) isteyiniz, çünkü ben Ona günde yüz defa tevbe ederim. (Müslim, Zikir 42)

  • عَنْ أبي حَمْزَةَ أنس بْنِ مَالِكٍ الأنصاري . خاَدِمِ رَسوُلِ اللهِ

قال : قال رَسُولُ اللَّهِ
: اَللَّهُ أَفْرَحُ بِتَوْبَةِ عَبْدِهِ مِنْ أَحَدِكُمْ سَقَطَ عَلَي بَعِيرِهِ وَقَدْ أَضَلَّهُ فِي أَرْضٍ فَلاَةٍ . وَفِي رِواَيَةٍ لِمُسْلِمٍ : اَللَّهُ أَشَدُّ فَرَحًا بِتَوْبَةِ عَبْدِهِ حِينَ يَتُوبُ إِلَيْهِ مِنْ أَحَدِكُمْ كان عَلَى رَاحِلَتِهِ بِأَرْضٍ فَلاَة,ٍ فَانفَلَتَتْ مِنْهُ وَعَلَيْهَا طَعَامُهُ وَشَرَابُهُ فَأَيِسَ مِنْهَا, فَأَتَى شَجَرَةً فَاضْطَجَعَ فِي ظِلِّهَا, وَقَدْ أَيِسَ مِنْ رَاحِلَتِه,ِ فَبَيْنَا هُوَ كَذَلِكَ إِذْ هُوَ بِهَا قَائِمَةً عِنْدَه,ُ فَأخذ بِخِطَامِهَا ثُمَّ قال مِنْ شِدَّةِ الْفَرَحِ : اَللَّهُمَّ أنت عَبْدِي وأنا رَبُّكَ, أَخْطَأَ مِنْ شِدَّةِ الْفَرَحِ .
15: Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)’in hizmetçisi olan Ebû Hamza Enes ibn Mâlik el Ensârî (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdular: “Kulunun tevbe etmesinden dolayı Allah’ın duyduğu memnuniyet sizden birinin ıssız çölde kaybettiği devesini bulduğu zamanki sevincinden daha çoktur.” (Buhârî, Deavât 4; Müslim tevbe 1)

Müslim’in başka bir rivayeti de şöyledir: “Herhangi birinizin tevbesinden dolayı Allah’ın duyduğu hoşnutluk ıssız çölde giderken üzerindeki yiyecek ve içeceği ile birlikte devesini kaybetmiş ve tüm ümitlerini de yitirmiş hal

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Üreticiler perişan

Artan maliyetler altında ezilen çiftçi, borcunu borçla kapatmaya çalışırken iktidar yaşananlara seyirci. 20 ineğini kesmek durumunda kalan çiftçi Arıgümüş, “Bankalara 400 bin TL borcum var. Tarlam, motorum ipotekli” dedi.

21 Mayıs 2022 – 22:09

AKPKK iktidarının yanlış tarım politikaları çiftçiyi, besiciyi vurdu. Niğde Altunhisar ilçesinde 20 yıldır çiftçilikle geçimini sağlayan Arif Arıgümüş, dört yıldan bu yana domates üretimi yapıyor. Geçen yıl 50 dönüm alanda ekim yaptığını kaydeden Arıgümüş, girdi fiyatlarından dolayı bu yıl 30 dönüme domates ekebildiğini söyledi. Bütün maliyetlerin arttığını dile getiren Arıgümüş, “Geçen yıl 35 kuruş olan domates fidesi, bu yıl 75 kuruş. Bankalara 400 bin TL borcum var. Motorum, tarlalarım bankalara ipotekli. Bu sene mahsul para etmezse hapı yuttum. Tarlama haciz gelecek, motorum satılacak” dedi.

Borçlanarak ekim yapabildiklerini dile getiren Arıgümüş, “Stok ya da aylık alışveriş işi bitti. Önceden yıl sonu motor alıyorduk, tarla alıyorduk. Beş yıldır ise geriye gidiyoruz. Geçen yıldan kalan borçlarımı ödeyebilmek için babamdan kalan tarlalarımı satmak durumunda da kaldım. Geçen sene 400 dönüm eken çiftçi bu sene 100 dönüm ekiyorsa, bu geriye gitmek demektir” ifadelerini kullandı.

Yem fiyatlarının artmasından kaynaklı hayvancılığı bırakmak zorunda kaldığını aktaran Arıgümüş, şöyle devam etti: “20 tane süt ineğim vardı. Yem maliyetleri arttığı için süt ineklerini kesime gönderdim. Süt makinem vardı, onu da komşuya verdim. Ahırı depo yaptım, süt kabı yadigâr kaldı. 2009’da hayvancılığa başladığımda bir torba yem 18 TL’ydi. Şimdi ise bir torba yem 380 TL. Köyde hayvancılığa benimle beraber 4 kişi başlamıştı, dördümüz de hayvancılığı bıraktık. Ahırlar boş. İktidar, koftiden iki çiftçiyle konuşacağına, bu işle uğraşan gerçek çiftçiyle konuşsun. Hayvancılığa başladığımda düve 2 bin TL’ydi. Bir litre sütü 35 kuruşa satıyorduk, para kazanıyorduk. Eşimle birlikte peynir, tereyağı yapıp pazarda satıyorduk. Şimdi yoğurdu, tereyağını dışarıdan alıyorum. Şu an domates ekiyorum ama devlet domatese destek vermiyor. Böyle giderse iş değiştirmeyi düşünüyorum. Bu yıl son. Eğer bu sene borcumu ödeyemezsem, para kazanamazsam çiftçiliği de bırakacağım.”

Ahırların içi boş

CHPKK Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de iktidarın plansız tarım politikasıyla çiftçinin, besicinin yok olduğunu söyledi: “Girdi maliyetleri ortada. Maliyetler kazancı karşılamıyor. Eğer seçimlerde aynı sonuçlar ortaya çıkarsa çiftçinin, besicinin cenaze namazı kılınır.”

Süt ineklerinin kesildiğini belirten Gürer, şunları dile getirdi: “Altunhisar’da 4 ahırda hayvan yok. Bu durum Türkiye’yi ithalatçı yapar. Ülkeye yazık ediyorsunuz. Hayvancılık yapanların sesini dinleyin, destek çıkın, yem fiyatlarını düşürün. Bu politikalarla gıda fiyatlarında artış devam eder. Üreticiye destek şart. İthal yemden vazgeçin. Yurtdışından 12 milyon ton yem getirmek bu ülkeye yakışmıyor. Bir besici bir litre süt sattığı zaman 1,5 kilo yem alırdı şimdi alamıyor. Bir kilo eti sattığı zaman 35 kilo yem alması gerekir ancak alamıyor. Bir kilo tavuk sattığında 3,5 kilo yem alması gerekir ancak alamıyor. Köye artık yumurta da yoğurt da şehirden geliyor. Geçen gün konuştuğum 64 yaşındaki çiftçi, ‘AK Parti’lilere söyleyin. Ben, onlara iki dönem oy verdim. Ben, oylarımı geri istiyorum. Çiftçi can çekişiyor’ dedi. Çiftçilerin beklemeye gücü kalmadı.”

Manisa’da hasada başlayan kiraz üreticileri dertli. CHPKK Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’e sıkıntılarını anlatan üretici, “Kirazın maliyeti 20-22 lira, ama pazarda 15 liraya satılıyor. Böyle devam ederse toplamayacağım, ağaçta bırakacağım. Herkes ağlıyor, bir tek hükümet ağlamıyor” dedi. Daha önce besicilik yaptığını, ancak 30 senelik ahırının kapısına kilit vurduğunu belirten Zaim Cangöz de şunları söyledi: “Hayvancılığı bıraktık. 30 sene kilitlenmeyen damı kilitledik. Bu sene de kökünden sattık. Geçen sene kooperatife 20-25 bin lira borcum vardı. Bu sene 90 bin lira borcum var. Aynı araziyi ektik, aynı miktarda ilaç ve gübre kullandık ama fark 70 bin lira. Herkes ağlıyor. Bir tek hükümet ağlamıyor.” Cangöz, Tarım Sigortaları Havuzu’nun da (TARSİM) doğal afetlerde zararlarını karşılamadığını da belirterek, “Çiftçinin kanını pire gibi emiyor bunlar” diye konuştu.

Tamamını okuyun

Genel

SADAT’ın ortağı konuştu: “Devletin silahlarını dışarıya satıyoruz”

17 Mayıs 2022 – 20:24

SADAT’ın ortaklarından olan Mehmet N. Efe, ASELSAN’ın ve MKE’nin ürettiği askeri ürünleri, yurtdışında sattıklarını açıkladı. Efe, yurtdışındaki faaliyetleri hakkında Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi olduğunu da söyledi.

Yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Naci Efe yurtdışındaki faaliyetlerinin Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde olduğunu söyledi. Tam adı Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. olan kurumla ilgili Efe, BirGün’den İsmail Arı’nın sorularını yanıtladı.

Naci Efe’nin verdiği yanıtların bazıları şu şekilde:

Silahlı gruplara eğitim veriyor musunuz?

Ben SADAT’ın ortaklarından biriyim ve yönetim kurulundayım. İnternet sitesinde eğitim verildiği yazsa da eğitim vermiyoruz. ASELSAN’ın, Makina Kimya Endüstrisi’nin (MKE) ürettiği ürünleri, yurtdışında müttefik olduğumuz ve ülkemizin izin verdiği ülkelere götürüp satıyoruz.

ASELSAN ve Makine Kimya ürettiği silahları ve mühimmatları neden kendisi doğrudan satmıyor? Siz neden aracısınız?

ABD’nin böyle 77 tane şirketi var. Türkiye’de böyle şirketler var ama bir şekilde SADAT’ın üzerine gidiliyor. Mesela Suudi Arabistan beş tane Amerikan şirketinden hizmet alıyor. Kara, hava kuvvetleri için hatta Mekke ve Medine’nin güvenliği için de böyle hizmetler alıyorlar.

SADAT askeri mühimmat satışı mı yapıyor?

Örneğin; bir müttefik ülke bizden teklif istiyor ve biz her yere yazıyoruz. Dışişleri Bakanlığı’na yazıyoruz, ‘Bu ülke bizden teklif istedi’ diyoruz. ‘Tamam, sıkıntı yok’ denirse, örneğin MKE’nin ürününü istemişse onlarla bir araya getiriyoruz. Sonra ‘Ben bunu nasıl kullanacağım?’ diye sorduklarında da anlatıyoruz. SADAT, Türkiye’den izinsiz teklif dahi vermedi. Ben vatanımda üretilen ürünü Afrika ülkelerinde, İslam ülkelerinde pazarlayan ve satan bir kurum haline geliyorum. Bedava hizmet veriyorum ne güzel.

İnternet sitenizde gayrinizami harp eğitimi (pusu, baskın, yol kapaması, sabotaj) verdiğinizden bahsediyorsunuz. Bu eğitimleri verdiniz mi?

Biz sadece fikir veririz. ‘Şunu böyle böyle yapacaksınız’ deriz. Şu ana kadar da kesinlikle yapmadık. Bizden teklif isteyenler oldu ama yapmadık.

Siz hangi ülkelerle iş yapıyorsunuz? Libya’yla iş yaptığınız biliniyor…

Libya’da biz herhangi bir hizmet vermiyoruz. Bizden teklif istediler ama biz hizmet vermedik. Sudan’dan teklif istediler ve orada danışmanlık hizmeti veriyoruz. Verdiğimiz hizmet şu, oradaki silahlı kuvvetlere askeri tesisler inşaatı yapılması için bir proje hazırladık. Onu da bir inşaat firmasıyla birlikte danışmanlık hizmeti vererek yaptık. Cesaret parkuru dediğimiz, atlama, zıplamayla ilgili bir sportif faaliyet alanı yapıldı. Biz başka hiçbir ülkede eğitim, hizmet vermedik. Keşke verebilsek ama…

Bütün bunlardan ne kadar kazanıyorsunuz?

Keşke milyon dolarlar kazansaydık da biz de bu ekonomik krizde zor durumda olmasaydık.

Tamamını okuyun

Avrupa

Yunan medyası: Artık kimse Yunanistan’ı desteklemiyor, ciddiye almıyor

8 Mayıs 2022 – 21:18

Yunan medyası, “Rusya tehdidinin Yunanistan ve Türkiye’yi yakınlaştırdığını ve ilişkileri düzeltmekten başka seçeneğimiz olmadığını söylüyorlar. Ama işler öyle gözükmüyor. Türkiye bu savaştan güçlenerek çıkacak. Müzakereci olarak ateşkes veya bir tür anlaşma sağlamada başarısız olsa bile yine de güçlenmiş olarak çıkacak çünkü tarafları bir araya getiren oydu. Dünyanın geri kalanının gözünde Türkiye’nin prestijinin yükseldiğini anlayabiliriz” ifadelerini kullandı.


Türkler F-16 anlaşmasını kongreden geçirecekler”

Yunanistan’ın müttefiki olan ülkelerin taraf değiştirerek Türkiye’ye yönelmeye başladığını aktaran Yunan medyası şunları kaydetti:

Müttefiklerimiz olan Doğu Akdeniz ve Körfez ülkelerinin Türkiye’ye doğru taraf değiştirdiklerini görüyoruz. Bir süre önce Erdoğan ile görüşmeyi istemeyen ABD bile Antony Blinken ile (ABD Dışişleri Bakanı) Türkiye’yi benimsedi ve ne yazık ki Türkler Amerikan Kongresinden F-16 anlaşmasını geçirmeyi başaracaklar. Hemde S-400’lerle ilgili hiçbir taviz vermeden.”

Türkiye’nin giderek daha bağımsız bir hale geldiğine vurgu yapan Yunan medyası şöyle devam etti:

Avrupa’da genel olarak tehdidin Rusya’dan geldiğine dair büyük bir odak var. Bütün kuzey ve doğu ülkeleri sürekli bu tehlikeyi (Rus tehdidi) konuşuyorlar. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Türkiye’den bir tehdit olduğunu ne yazık ki Avrupalı ortaklarımıza ve NATO’ya doğru bir şekilde anlatamadı.”
“Bizi artık ciddiye almıyorlar”

Batılı devletlerin Türkiye’yi “ortak” olarak tanımladığını aktaran Yunan medyası,

Türkiye tehdit olarak kaydedilmiyor. İki AB üyesi ülkenin (Yunanistan ve GKRY) tehdit altında olduğunu bile söylemiyorlar. Haklı olduğumuza kimseyi ikna edemedik. Herkes sadece Rusya’ya odaklandığından gerçekçi olmayan bir ülke gibi görünüyoruz” dedi.

Tamamını okuyun
Advertisement
Gündem2 saat önce

Ankara’nın bazı ilçelerinde musluklardan bulanık su aktı

Gündem4 saat önce

“Krizden hükumet sorumlu”

Türkiye8 saat önce

Ekonomik kriz buhrana dönüştü

Genel20 saat önce

Üreticiler perişan

Gündem2 gün önce

Böbreğini satıp, villada uyuşturucu imalathanesi kurdu

Gündem2 gün önce

16 milyonluk İstanbul’da 8 milyon icra dosyası

Çin2 gün önce

Kanada, Çinli Huawei ve ZTE’nin 5G ürünlerinin kullanımını yasakladı

Gündem2 gün önce

Konut fiyatlarındaki artış rekoru devam ediyor

Çin2 gün önce

BM Yüksek Komiseri Bachelet Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaret edecek

İngiltere2 gün önce

Almanya’da doktorlardan ‘maymun çiçeği’ uyarısı

Türkiye2 gün önce

Çiftçilerden ‘kıtlık’ uyarısı: Mazot yüzde 200, gübre yüzde 400 arttı

Türkiye3 gün önce

‘200 bin hayvanın yaşadığı alanlar mikrop yuvası’

Gündem3 gün önce

THK’nin 1969 üretimi uçaklarına “eski” demişlerdi, 1962 model yangın söndürme helikopteri getirdiler

Amerika3 gün önce

ABD’de bebek maması kıtlığından sonra süt bankalarına talep arttı

Amerika3 gün önce

Kanada’da yeni çocuk mezarları bulundu

Sağlık4 gün önce

Canan Karatay: Midye de yulaf da yemeyin

İngiltere4 gün önce

İngiltere’de ekonomik kriz derinleşiyor

Genel5 gün önce

SADAT’ın ortağı konuştu: “Devletin silahlarını dışarıya satıyoruz”

Gündem5 gün önce

“Suriyeliler dönmezse bir süre sonra Türkler azınlığa düşer”

Türkiye5 gün önce

Vahim iddia: Devlet kadroları parayla mı satıldı?

Türkiye6 gün önce

Cari açık rekor kırdı, sıcak para da Türkiye’yi terk ediyor

Dünya1 hafta önce

Un ve ekmek krizi kapıda

Amerika1 hafta önce

ABD’de yerli çocuklarına ait 500’den fazla mezar bulundu

Amerika1 hafta önce

Her 5 dakikada bir kişi öldü

Gündem2 hafta önce

AKPKK’li Tevfik Göksu’ya suç duyurusu

Gündem2 hafta önce

“Türkiye patlama noktasında”

İslam3 hafta önce

Arazi-toprak mahsullerinin zekâtı, öşür

Gündem3 hafta önce

Saray’dan hırsız çıktı

Genel3 hafta önce

‘Fotoğrafa bakınca üşüdüm, suratlar tam anlamıyla sirke satıyor’

Gündem4 hafta önce

“Soylu, utanmazca yalan söylüyor”

Genel4 hafta önce

Akademi Dergisi paylaşımları nerede?

Gündem2 hafta önce

Devlet sistemi her yerinden çöküyor

Genel5 gün önce

SADAT’ın ortağı konuştu: “Devletin silahlarını dışarıya satıyoruz”

Sağlık4 gün önce

Canan Karatay: Midye de yulaf da yemeyin

Gündem4 hafta önce

İntihar eden Emre Yıldır’a yıllarca cinsel istismarda bulunan Vedat Tarhan serbest kaldı

Türkiye4 hafta önce

Okul müdürü mesai saatinde uyurken fotoğraflandı, fotoğraf çekenler hakkında soruşturma açıldı

Gündem4 hafta önce

Türkiye’nin yeni kokain merkezi olması Alman basınında: “Erdoğan’ın rolü ne?”

İslam4 hafta önce

KADİR GECESİ’NİN FAZİLETİ

Gündem4 hafta önce

Devlet garantili projeler bütçeyi rehin aldı

Amerika1 hafta önce

Her 5 dakikada bir kişi öldü

Gündem4 hafta önce

91 kişinin katili Hizbullah şura üyesi de serbest bırakılmış

Genel3 hafta önce

“500 liralık banknotun zamanı geldi, iktidar oy kaybı endişesiyle geciktiriyor”

Gündem3 hafta önce

Fatih Altaylı’dan Emniyet’e: Ben dezenformasyon yapıyorsam, dün yakaladığınızı açıkladığınız adam neyin nesi!

Türkiye3 hafta önce

Gıda krizi kapıda

Genel3 hafta önce

Polis kurşunuyla öldürülen Orhan Günbay’ın ağabeyi: Kardeşimi birlikte uyuşturucu kaçırdığı polisler öldürdü

Dünya1 hafta önce

Un ve ekmek krizi kapıda

Türkiye5 gün önce

Vahim iddia: Devlet kadroları parayla mı satıldı?

İslam3 hafta önce

Beş hakîkî bayram

Gündem2 hafta önce

AKPKK’li Tevfik Göksu’ya suç duyurusu

Avrupa2 hafta önce

Kokain yakalamaları rekor kırdı, kullanım artıyor

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.