Connect with us

Almanya

Almanya Putin’e karşı beklenmedik sertlikte yaptırımlar açıklıyor

27 Şubat 2022 – 21:29

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Moskova’ya karşı tavrını sertleştiren Almanya, art arda yeni yaptırım kararları ve önlemler açıklıyor.

Ukrayna’ya tanksavar ve Stinger füzeleri gönderme kararı alan, hava sahasını Rus uçaklarına kapatan, yeni enerji planlarını devreye sokan Alman hükümeti, Rusya tehdidi karşısında, dış politika ve savunma alanlarında da büyük değişikliklere gidiyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclis’in pazar günü düzenlediği olağanüstü oturumda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i çok sert ifadelerle hedef aldı, Ukrayna’ya güçlü dayanışma mesajları verdi, hükümetin atacağı yeni adımları açıkladı.

“Yeni bir milat”

“Putin bir Rus İmparatorluğu inşa etmek istiyor. Bunda artık hiç şüphe yok” diyen Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya “zalim ve uluslararası hukuku yok sayan” saldırısını, “Avrupa kıtasının tarihinde yeni bir milat” olarak nitelendirdi.

“Rusya saldırarak sadece Ukrayna’yı dünya haritasından silmek istemiyor aynı zamanda Avrupa’nın güvenlik düzenini parçalamak istiyor” sözlerini kaydeden Scholz, “dünya artık farklı bir dünya” dedi,

Ukrayna’dan gelen görüntülerin, “Putin’in vicdansızlığını da gözler önüne serdiğini” söyledi.

“Savaş kışkırtıcısı” olarak nitelendirdiği Putin’e “kararlılığımızı hafife alma” uyarısında bulunan Scholz, Rus liderin Ukrayna’ya saldırarak giriştiği meydan okumayı gördüklerini ve buna “Ciddi ve kararlı karşılık verileceğini” söyledi.

Savunmaya 100 milyar euro yatırım

Almanya Başbakanı Scholz, son gelişmeler ışığında Almanya’nın politikalarında değişimin kaçınılmaz olduğunu anlattı, “Özgürlüklerimizi ve demokrasimizi koruyabilmemiz için artık güvenliğimize çok daha ciddi yatırım yapmamız gerektiği çok açık” dedi.

Scholz, bu nedenle hükümetinin 100 milyar euro tutarında özel bir kaynak oluşturma kararı aldığını, Alman ordusunun savunma kabiliyeti ve yetkinliğinin hızlı bir şekilde güçlendirileceğini, Almanya’nın bundan sonra NATO’nun gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’sinin savunmaya ayrılması kriterini karşılayacağını açıkladı.
“İttifakın her metre karesini savunacağız”

Almanya’nın, NATO’nun bir üyeye yapılan saldırının tüm üyelere yapılmış varsayılacağını düzenleyen 5. maddesine bağlılığını yineleyen Scholz, savaşın başka ülkelere sıçramasına izin verilmemesi gerektiğinin de altını çizdi, “Var gücümüzle barış için çabalayacağız” dedi.

SPD’li Olaf Scholz, “Müttefiklerimizle birlikte ittifakın her metre karesini savunacağız. Bunda çok ciddiyiz” sözlerini de kaydetti.

Doğal gazda Rusya’ya bağımlılık azaltılacak

Almanya Başbakanı Scholz, doğalgazda Rusya’ya bağımlılığı azaltmak amacıyla, iki adet sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminali inşa edeceklerini de ilk kez açıkladı.

Scholz, LNG terminallerinin ülkenin kuzeyindeki Brunsbüttel ve Wilhelmshaven şehirlerinde kurulacağını duyurdu.

Halen doğalgazının yüzde 55’ini Rusya’dan temin eden Almanya, Rusya’ya tepki olarak geçen salı günü, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının ruhsatlandırma sürecini askıya almıştı.
Büyük Rus bankaları SWIFT’ten çıkarılıyor

Almanya Başbakanı Scholz, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, Ukrayna’ya saldırmanın Rusya için çok ağır sonuçlar doğuracağını söylerken, kararlaştırılan yaptırımlara dikkat çekerek, “Bu Rusya için bir felaket olacak” sözlerini kaydetti.

AB ülkelerinin Rusya’ya karşı, bugüne kadarki en kapsamlı yaptırım paketini çıkardıklarını söyleyen Scholz, Rus bankalarının ve devlet kurumlarının uluslararası finansmana erişim yollarını kapattıklarını vurguladı.

Scholz, “Geleceğin kritik teknolojik ürünlerinin Rusya’ya ihracatını durdurduk. Oligarkları ve onların AB’deki varlıklarını mercek altına alıyoruz. Bunu yaparken Putin ve yakın çevresine yönelik ceza önlemlerini devreye alıyoruz, Rus yetkililerin vize alabilmelerine sınırlamalar getiriyoruz” şeklinde konuştu.
“Sınır tanımayacağız” diye uyardı

Önemli Rus bankalarının, uluslararası para transferini sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılacağının altını çizen Scholz, bu konuda gelişmiş demokratik ülkelerin liderlerinin ve AB’nin dün uzlaşmaya vardıklarını hatırlattı.

İlave yaptırımlar konusunda “sınır tanımayacaklarını” da vurgulayan Olaf Scholz, “Kendimizi aldatmayalım, Putin bir gecede izlediği yolu değiştirmeyecek. Ama Rus liderliği, çok yakın bir zamanda, ne denli büyük bir bedel ödemek durumunda kalacağını hissedecek” diye konuştu.
Almanya’dan Ukrayna’ya askeri yardım

Geçen haftalarda Rusya’ya yönelik temkinli politikası nedeniyle büyük eleştiriler alan Almanya, Putin’un Ukrayna’ya saldını emrini vermesinin ardından tavrını sertleştirmiş ve dün ilk kez askeri yardıma onay vermişti.

Başbakan Scholz, cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Putin’in işgalcı ordusuna” karşı Ukrayna’ya destek vermenin Almanya’nın görevi olduğunu söylemiş, Ukrayna’ya güçlü destek vereceklerini vurgulamıştı.

Alman hükümeti, Ukrayna’ya ilk aşamada 1000 adet tanksavar ve 500 adet omuzdan ateşlenen Stinger uçaksavar gönderme kararı aldı.

Hükümet ayrıca, Hollanda’nın Alman yapımı 50 tanksavar ve 400 roketi Ukrayna’ya gönderme talebine de onay verdi. Estonya’nın, Almanya’dan almış olduğu D30 tipi dokuz adet obüsü Ukrayna ordusuna verme talebi de Berlin tarafından dün onaylandı.

Scholz bugün Federal Meclis’teki olağanüstü oturumda Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaşanların sadece ülkeleri için değil özgürlük ve demokrasi için de savaştıklarını söyleyerek, “Bunlar paylaştığımız değerler. Demokratlar ve Avrupalılar olarak onların, tarihi bakımdan haklı konumda bulunanların yanındayız” diye konuştu.

Bu nedenle Ukrayna’ya kendi ülkelerini savunabilmeleri için silah gönderme kararı aldıklarını söyleyen Scholz, “Putin’in saldırısına başka bir yanıt verilemezdi” görüşünü savundu.
Almanya hava sahası Rusya’ya kapalı olacak

Almanya, diğer Batılı müttefikleriyle koordinasyon içerisinde, bugünden itibaren geçerli olmak üzere hava sahasını da Rusya’ya kapattı.

Gelecek üç ay boyunca Rusya’ya ait uçaklar Almanya’ya uçamayacak, transit uçuşlarda da Almanya hava sahasını kullanamayacak. Alman makamları gerekli görülmesi durumunda bu süreyi daha da uzatabilecek. İnsani amaçlı uçuşlar ise bu yaptırımdan muaf tutulacak.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Almanya

Almanya’da piskoposlukta tecavüz ve sübyancılık vakaları onlarca yıl gizlendi

26 Ağustos 2022 – 08:22

Almanya’nın Trier kentinde Katolik rahiplerin işlediği tecavüz ve sübyancılık suçlarının piskoposluk yetkilileri tarafından onlarca yıl örtbas edildiğini ortaya koyan bir rapor yayımlandı.

Trier Piskoposluğu çatısındaki cinsel istismar vakalarını araştıran bağımsız komisyonun ara raporuna göre, işledikleri suçların hukuki sonuçlarından korunmaları amaçlanan failler ya piskoposluk içinde farklı bir göreve kaydırıldı ya da Katolik Kilisesi’nin başka birimlerine gönderildi. Ancak bu kişilerin yeni görevlerinde de çocuk ve gençleri istismar etmeyi sürdürdüğü belirtildi. Komisyon, piskoposluğun birçok vakada muhtemel kurbanları koruyacak önlemleri alamadığını belirtti.

Raporda özellikle iki vakaya dikkat çekildi. Bunlardan ilkinde, 1950’li yıllarda, karıştığı birden fazla sübyancılık vakası nedeniyle hakkında tutuklama kararı çıkarılan Paul Krischer isimli rahibin piskoposluk tarafından özel bir girişimle Paraguay’a gönderildiğine işaret edildi. Bir diğeriyse daha önce Avusturya’da çocuk tacizinden suçlu bulunan rahip Franz Engelhardt’a Trier Piskoposluğunda görev verilmesi oldu. Bu rahibin yeni görev yerinde de bulunduğu mevkiyi çocukları taciz etmek için kullandığı belirtildi.
Komisyon, çeşitli dönemlerde görev yapmış piskoposların ve diğer yetkililerin oynadıkları rolün daha kesin ve detaylı şekilde belirlenebilmesi için araştırmalarını sürdürecek.


En az 513 kurban

Yedi kişiden oluşan komisyon, şu ana dek 1946’dan 2021 yılının sonlarına kadar Trier Piskoposluğunun sorumluluğundaki bölgede tespit edilen vakalarda 195 fail ve 513 tecavüz kurbanı olduğunu bildirdi. Komisyon, Trier Üniversitesi’yle birlikte yürütülecek daha detaylı çalışmalar neticesinde bu sayıların artmasının beklendiğini belirtti.

Rheinland-Pfalz eyaletinin eski Adalet Bakanı Gerhard Robbers başkanlığındaki komisyon, 1967-1980 yılları arasında Trier Piskoposu olan Bernhard Stein dönemindeki sübyancılık vakalarına dair raporunu Ekim ayı ortalarında yayımlamayı planlıyor. 1993 yılında ölen Stein, piskopos olduğu dönemde rahiplerin işlediği sübyancılık suçlarını gizlemekle suçlanıyor.

Haziran 2021’den beri incelemelerde bulunan komisyonun çalışmalarının altı yılda tamamlanması bekleniyor.

Tamamını okuyun

Almanya

PKK, Almanya’daki en büyük yabancı terör örgütü olmaya devam ediyor

7 Haziran 2022 – 19:59

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, uluslararası bir terör örgütü olan PKK’ya karşı Almanya’da da mücadele verildiğini söyledi.

Haldenwang, 2021 Anayasa Koruma Raporu’nun tanıtımında yaptığı açıklamada, PKK’nın, Türkiye’de saldırılar düzenlediğini ve cinayetler işlemeye devam ettiğini belirterek “Almanya’da bağışlar toplayıp bunları Türkiye’de terörü finanse etmek için kullanıyorlar. Almanya, PKK için dinlenme ve geri çekilme alanı olarak görülüyor. Burada da siyasi etki kurmaya çalışıyorlar. Gençleri Avrupa’dan PKK’ya katılmaları için ikna çabalarında bulunuyorlar. Bu bağlamda insanları savaşçı olarak kazanmaya çalışıyorlar. Buna karşı Almanya’da da mücadele ediliyor.” dedi.
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de PKK’ya karşı ülkesinin duruşunun değişmediğini vurgulayarak uluslararası terör örgütü olan PKK’ya karşı mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Yıllık istihbarat raporuna göre, Almanya’da 14 bin 500 üyesi bulunan PKK terör örgütünün, ülkeyi kaynak toplama ve propaganda faaliyetleri için kullandığı belirtiliyor. BfV’ye göre, terör örgütü PKK geçen yıl Almanya’da 16,7 milyon avro “bağış” topladı. Alman makamları, Suriye ve Irak’ta silahlı saldırılara katılan ve son yıllarda Almanya’ya dönen 150 kadar PKK’lının kimliğini tespit etti.

Tamamını okuyun

İngiltere

Almanya’da doktorlardan ‘maymun çiçeği’ uyarısı

20 Mayıs 2022 – 16:07

Almanya Robert Koch Enstitüsü (RKI), İngiltere’deki insanlarda birkaç maymun çiçeği vakasının görülmesinin ardından doktorları virüs enfeksiyonuna karşı uyardı.

Hastalık belirtileri ateş, baş ağrısı, kas ve sırt ağrısı veya titremedir. Frengiye benzer bir döküntü gelişebilir. Enfeksiyon genellikle hafiftir, ancak şiddetli seyirler de geliştirebilir.

RKI tarafından yayınlanan bir makalede, Birleşik Krallık’taki vakalar göz önüne alındığında, etkilenenler belirli bölgelere seyahat etmemiş olsalar bile, belirsiz çiçek hastalığı benzeri cilt lezyonlarında maymun çiçeğinin olası bir neden olarak düşünülmesi gerektiğini söylüyor. RKI’ye göre, cinsel ilişki yaşayan erkekler, olağandışı cilt değişiklikleri varsa “hemen tıbbi yardım almalıdır”.

İngiltere’de artan maymun çiçeği vakaları

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’na (UKHSA) göre, Büyük Britanya’da kaydedilen nadir hastalık vakalarının sayısı Pazartesi günü yediye yükseldi. Bazı durumlarda, etkilenenlerin nerede enfekte olduğu belirsiz. Yakın zamanda bildirilen dört vaka, diğer erkeklerle cinsel ilişkiye girmiş erkekler de görüldü. Londra’da enfekte oldukları söyleniyor.

Mayıs ayının başında Büyük Britanya’da bilinen ilk enfeksiyonun Nijerya’daki bir enfeksiyondan kaynaklandığı söyleniyor. Buna karşılık İngiliz uzmanlar, maymun çiçeğinin insandan insana kolayca bulaşmadığını ve genel nüfusa yönelik riskin çok düşük olduğunu vurguladı.

Tamamını okuyun
Advertisement
Sağlık1 ay önce

Kediler insanlar için ölümcül olabilecek hastalıklar taşıyor

Sağlık1 ay önce

Kedilerden insanlara geçen bazı hastalıklar ve korunma yolları

Amerika5 ay önce

ABD’nin borç “şımarıklığı” ciddi maliyet riski taşıyor

Gündem6 ay önce

Süleymancılara ait Fazilet Yapı davasında Melih Gökçek de müdahil

Türkiye7 ay önce

Yeşilay da AKPKK’nin çiftliğine dönmüş

Gündem8 ay önce

Tolgahan Demirbaş, cinayetten dokuz ay önce Sinan Ateş’in peşine düşmüş

Avrupa8 ay önce

İtalya’da 418 sübyancı rahip tespit edildi

Amerika8 ay önce

ABD’nin askeri denizaltılarının hazin sonu…

İngiltere8 ay önce

İngiliz halkı fişlendi

Amerika8 ay önce

Mali kriz nedeniyle ABD’de işten çıkarma dalgası büyüyor

İngiltere8 ay önce

İngiltere’de bazı çocuk bakım evlerinde çocuklar dövüldü ve dışarıda bırakıldı

Amerika8 ay önce

Kanada ‘kültürel soykırım’ nedeniyle 2.8 milyar dolar ödeyecek

Asya8 ay önce

Japonya’dan G7 liderlerine uyarı: Tayvan sıradaki Ukrayna olabilir

Genel8 ay önce

Emekli amirali ‘sıkarız kafasına’ diye tehdit etmişti: Savcının bulamadığı Çelik, Bahçeli’nin yanında çıktı

Amerika8 ay önce

Ders vermeden 900 bin dolar kazandı

Türk Dünyası8 ay önce

Kıbrıs’ta santral arızaları nedeniyle elektrik kesintileri yaşanıyor

Türkiye9 ay önce

ÇAYKUR, borcu borçla kapatmaya çalışıyor

Amerika10 ay önce

Elon Musk Trump’ın hesabının askıya alınma sürecini de ifşa etti

Genel10 ay önce

İsmailağa Cemaatinde yaşanan cinsi sapıklığın skandal ses kayıtları

İngiltere10 ay önce

İngiltere’de grev dalgası genişliyor

Çin10 ay önce

İtalya’da Çin’in kurduğu polis karakolları için inceleme başlatıldı

Genel10 ay önce

Batılı devketlere Ankara’da terör saldırısı  uyarısı

İngiltere10 ay önce

İngiltere’de mali kriz nedeniyle iş bırakmaları ve grevler artıyor

İslam10 ay önce

Mus’ab bin Umeyr (r.a.)

Türkiye10 ay önce

Alihan Kuriş ve çetesine dolandırıcılıktan suç duyurusu

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.