Connect with us

Genel

İspanyol basını: Yeni kokain güzergâhı Türkiye’den geçiyor

29 Haziran 2021 – 21:00

İspanya’nın tirajı en yüksek gazetesi olan El País, Türkiye’nin önemli bir kokain güzergahı haline geldiğini, Türk mafyasının Latin Amerika’daki uyuşturucu kartelleriyle ittifak halinde kokainin Avrupa ve Orta Doğu’da dağıtımında etkin hale geldiğini duyurdu.

İspanya’nın tirajı en yüksek gazetesi El País, Türk mafyasının Latin Amerika’da Galiçya Sito Miñanco ve Meksikalı Sinaloa karteli ile işbirliği yaparak kokainin Avrupa ve Orta Doğu’da dağıtımında etkin hale heldiğini duyuran özel bir haber yayınladı.

Türkiye’nin, kokain kaçakçılığı rotalarında son dönemde sıkça duyulduğu belirtilen haberde geçen yıl Kolombiya’nın Buenaventura limanında ele geçirilen 4.9 ton, önceki yıl Panama’nın Cristóbal limanında 1 tondan fazla; Mayıs ayında Panama Kanalında bir gemide yakalanan 500 kilo kokain kaçakçılığında Türkiye’nin izlerine rastlandığı hatırlatıldı. Atlantik sularında İspanyol polisi tarafından yakalanan kokain yüklü bazı gemilerin mürettebatının Türk olduğunu belirtildi.

Haberde yer verilen diğer bazı hususlar şunlar:

Türkiye sadece transit değil, kokain tüketiminin arttığı bir ülke

“Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nde (EMCDDA) uzman Laurent Laniel, “Büyük yakalamalara ek olarak, Türkiye’de son yıllarda yaklaşık 3.000 bireysel kokain yakalaması oldu. Bu da Türkiye’nin bu maddenin tüketildiği bir ülke haline geldiğini gösteriyor. 10 yıl önce olmayan bir şey”
dedi. Türkiye’de kokain kullanımının Avrupa ortalamasının altında seyrettiğini ancak tüketimdeki artışın “transit ülke olmanın bedeli” olduğunu belirten Laniel, “Bunlar düşük rakamlar, ancak önemsiz değil, beslenecek bir pazar var” değerlendirmesini yaptı.

Türk polisinin narkotikle mücadele birimi tasfiye edildi

Türkiye topraklarında ele geçirilen kokain büyük artış gösterdi: 2000 yılında yılda 100 kilo ele geçerken 2020’de bu neredeyse iki katına çıktı. Buna, Latin Amerika’da Türkiye’ye gitmek üzereyken yakalanan yedi tonu da eklemek gerekir. Bu, Türk polisinin kokain kaçakçılığıyla artık daha etkin mücadele ettiği anlamına gelmiyor, hatta tam tersi bir durum söz konusu: Türk polisinin narkotikle mücadele birimi tamamen tasfiye edildi. Insight Crime adlı organize suç örgütlerini araştıran platforma göre Türkiye’de kokain yakalanmasındaki artış ülkeye eskisine oranla çok daha fazla miktarda kokain girmesiyle ilgili. Uzmanlar – dünya çapında – kokain sevkiyatın yalnızca %10 ila %20’sinin yakalandığını tahmin ediyor.Avrupa polisi Europol, Türk suç gruplarının, hem Türkiye’ye götürmek hem de diğer kuruluşlar adına dağıtmak için doğrudan Latin Amerika’dan kokain kaçakçılığına karışmaya başladığını doğruladı. Türkiye ile Latin Amerika arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler son on yılda güçlendi. Türk şirketleri kıtaya yatırım yaptı – örneğin, Yılport adlı şirket Puerto Bolivar (Ekvador) ve Paita (Peru) terminallerini yönetiyor ve Latin Amerika ülkelerinden Türkiye’ye yapılan ihracaat son yirmi yılda 20 katına çıktı. Bu, uyuşturucu kaçakçılığını gizlemeyi kolaylaştırıyor.

Türkiye’nin kara para aklamayla mücadelesi zayıf

New York’ta Columbia Üniversitesinde organize suç konusunda uzman bir akademisyen olan Edgardo Buscaglia, Meksika’daki kaynaklarının kendisine Sinaloa adlı mafya örgütlenmesinin, kokain nakliyesine ek olarak, sentetik uyuşturucu ve eroin üretimini geliştirmek için Türkiye de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden kimyagerler tuttuğunu söylediğini belirtti. Buscaglia Türkiye’nin yasa dışı gelirini aklamak için Meksika karteliyle ilgilendiğini söylüyor: “Sinaloa, her türlü suça karşı oldukça çeşitlendirilmiş çok uluslu bir suç şirketi haline geldi. Türkiye onlar için düşük maliyetli bir ülkeyi temsil ediyor çünkü Avrupa ile iyi bağlantılı, sermayeye susamış ve kara para aklamayla mücadele kontrolleri zayıf olan önemli bir bölgesel ekonomi.”

Buscaglia, Türkiye üzerinden kokain kaçakçılığındaki artıştaki bir diğer faktörün de Venezuela’nın ekonomik çöküşü olduğunu ve bunun da Nicolás Maduro Hükümetini “altın, petrol, uyuşturucu gibi çeşitli malları – ticaretini yapmak için organize suçla bağlantılara bağımlı hale getirmesine” yol açtığını öne sürüyor.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Sağlık Bakanlığı ‘etkisiz’ olduğu ispatlanan ilacı dağıtmaya devam ediyor

26 Aralık 2021 – 11:13

Sağlık Bakanlığı, bir faydası olmadığı belirtilen, hatta mide ve karaciğeri olumsuz etkilediği vurgulanan favipiravir etken maddeli ilacı kovid-19 hastalarına dağıtmayı sürdürüyor. Uzmanlar, “Bu ilacın dağıtılması bir hatadır” diyor.

Sağlık Bakanlığı, etkisiz olduğu kanıtlanan favipiravir etken maddeli ilacı tedavi rehberinden çıkarmıyor. Milyonlarca kovid-19 hastasına ve hatta temaslılara dahi kullandırılan ilaç, uzmanların itirazlarına rağmen hastalara kullandırılmaya devam ediliyor.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), pandeminin ilk dalgasından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedavi protokolüne alınan favipiravir etken maddeli ilacın, kovid-19’da iyileşmeyi hızlandırmadığını açıkladı. Ancak, bilimsel çalışmalara rağmen Sağlık Bakanlığı milyonlarca lira ödeyerek satın aldığı ilaçları dağıtmayı sürdürüyor.

Hatta Sağlık Bakanlığı, son kullanma tarihi geçen favipiravir etken maddeli ilaçları da kovid-19 hastalarına dağıtırak bir skandala imza attı. Bu olayın gündem olmasının ardından da Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yaptığı açıklamada “Son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir ” ifadelerini kullanmıştı.

Favipiravir etken maddeli ilacın kovid-19 tanısı konan hastalara bir faydasının olmadığını vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı, ısrarla ve anlamsız bir şekilde bu ilacı hastalara vermeye devam ediyor. Bakanlık son olarak bu ilacın hastalara verilmesini hekimlerin insiyatifine bıraktı. Bu ilacın dağıtılması bir hatadır ve tedavi rehberinden çıkarılması lazım. Bu ilacı milyonlarca hastaya kullandırttılar. Hatta sadece test sonucu pozitif olanlara değil temaslılara bile dağıtıldı.”


“Uyardık ama dinletemedik”


“Favipiravir etken maddeli ilacın koronavirüs tedavisinde bir etkisinin olmadığı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da açıklandı” diyen eski Türk Tabipleri Birliği (TTB) başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman da şöyle konuştu: “Bu ilaç bütün dünyada kullanılmıyor neredeyse ama maalesef Türkiye’de kullanılmaya devam ediyor. En son bu ilacın kullanımı hekimlerin kararına bıraktılar. Bu da hekimler ile hastaları karşı karşıya getirmek anlamına geliyor. Bu ilacın bilimsel olarak bir etkisini olmadığı ispatlandı ve Sağlık Bakanlığı ilacın bilimsel verisini açıklayamadı. Pandeminin üçüncü ayından bu yana Favipiravirin kullanılmasının bir anlamını yok dedik ama dinletemedik. Bu ilaç hangi firmadan ne kadara alındı? Bunların açıklanması lazım ama maalesef ülkemizde hiçbir şey şeffaf değil”.

kovid19

Tamamını okuyun

Genel

‘Osmangazi Köprüsü’nde dolar bazlı garanti ödeme gecikirse kur farkının yanı sıra faiz de ödenecek’

26 Aralık 2021 – 09:15

CHPKK’li Yavuzyılmaz, “Osmangazi Köprüsü projesinde, dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettik.” dedi.

CHPKK Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Yap işlet devret modeliyle tamamlanan Osmangazi Köprüsü projesinde, işletmeci şirket Otoyol Yatırım AŞ’ye (Nurol, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Özaltın firmaları ortaklığı) yapılacak garanti ödemelere ilişkin Sayıştay raporunun sansürlendiğini duyurdu.   

Yavuzyılmaz Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Osmangazi Köprüsü projesinde dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettiklerini söyledi.

Sayıştay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü 2020 Denetim Raporu taslağından aldığı bilgileri paylaşan Deniz Yavuzyılmaz, şunları yazdı:

“Osmangazi Köprüsü projesinde, dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettik. AK Parti’nin favori üçlüsü bir arada Dolar bazlı garanti kur farkı ödemesi, faiz ödemesidir.”

Not: Sayıştay 2020 Yılı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Sayıştay Taslak Raporu’nda yer alan bulgu, yayınlanan Sayıştay Raporu’ndan sansürlenerek çıkarılmıştır.

Kaynak: Sayıştay KGM Taslak Raporu

Osmangazi Köprüsü’nde Hazine, geçmeyen her araç için firmaya 35 dolar + KDV yani 37.8 dolar ödeme yapıyor.

Tamamını okuyun

Genel

‘Bizi aşıya zorluyorsa kendisi de sahtekardır’

25 Aralık 2021 – 18:09

Trump’ın restoranına ‘aşı kartı olmadıkları’ gerekçesiyle alınmayan aşıya karşı olan kişiler, kendilerini sakinleştirmeye çalışan polise, “Bizi aşı yaptırmaya zorluyorsa Trump sahtekardır” açıklamasında bulundu.

Uygulanan aşı zorunluluklarına karşı çıkan Eski ABD Başkanı Donald Trump, diğer yandan ABD’de aşı geliştirilmesinin kendi başarısı olduğunu belirtiyor ve halkı aşıya teşvik ediyor. Buna rağmen Trump yanlıları ve Cumhuriyetçiler, ülkede aşı olmayı reddeden grubun da çoğunluğunu oluşturuyor.

Trump yanlısı aşıya karşı olan kişiler, aşı kartları olmadıkları gerekçesiyle Trump’ın New York’taki restoranına alınmayınca tepki gösterdi.

24 Aralık’ta gerçekleşen olayda Trump’ı dolandırıcılıkla suçlayarak, “Bizi aşı yaptırmaya zorluyorsa Trump sahtekardır” diyen kalabalık, küçük bir protesto düzenledi.

Olay yerine gelerek protestocuları sakinleştirmeye çalışan polis, kalabalığa, otelde kalabileceklerini ancak restoranda oturmayacaklarını söyledi. Restorana girişlerinin reddedilmesinden duydukları memnuniyetsizliği dile getiren göstericilerin gergin anları kameralara da yansıdı.

Tamamını okuyun
Advertisement
Gündem1 ay önce

Kur korumalı mevduat sistemine dava açıldı

Sağlık1 ay önce

Daily Mail: Türkiye’de 16 yaşındaki çocuklara mide küçültme ameliyatı yapan klinikler var

Gündem1 ay önce

Ekmek krizi kapıda

Genel1 ay önce

Sağlık Bakanlığı ‘etkisiz’ olduğu ispatlanan ilacı dağıtmaya devam ediyor

Genel1 ay önce

‘Osmangazi Köprüsü’nde dolar bazlı garanti ödeme gecikirse kur farkının yanı sıra faiz de ödenecek’

Genel1 ay önce

‘Bizi aşıya zorluyorsa kendisi de sahtekardır’

Genel1 ay önce

Japon gazetesi Nikkei: Erdoğan’ın hesap ödeme günü yaklaştı

Genel1 ay önce

Yem ocakta yüzde 95 zamlanıyor: Et ve süte yeni zamlar kapıda

Türkiye2 ay önce

Ekonomik kriz dünya basınında: Türk halkı ‘Bunu hak etmiyoruz’ diyor

Amerika3 ay önce

ABD’deki fast foodlarda zararlı kimyasallar bulundu

Amerika3 ay önce

Uygurlar’ın zorla çalıştırıldığı iddiası Kongre’de

Amerika3 ay önce

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

Genel4 ay önce

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

Çin4 ay önce

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

Amerika4 ay önce

Facebook muhbiri: Şirket kar etmeyi toplumun menfaatinin önüne koydu

Genel5 ay önce

Porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit edildi

Bilim5 ay önce

Singapur’da asayişi robotlar sağlayacak

Çin5 ay önce

Çin’de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı

Genel5 ay önce

Sulama için güneş sistemi kurdu, elektrik masrafından kurtuldu

Latin Amerika5 ay önce

“Türkiye ile geleceğe birlikte bakmalıyız”

Çin5 ay önce

İkinci Taliban dönemi kime yarayacak?

Çin5 ay önce

“BAE’de Çin’in gizli hapishanesinde Uygurlar zorla alıkonuluyor”

Genel6 ay önce

Bozkurt’taki HES santralinin ÇED raporu kıyağı yapılan sahibi

Amerika6 ay önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğluna ABD’de sübyancılık davası açıldı

Genel6 ay önce

BM’den ‘Afganistan’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlaller’ uyarısı

Yorumlar

Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan
Rusya, cuma günü itibariyle Uk… için Abdurrahman Aydın

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.