Connect with us

Genel

Marmara’da tsunami hazırlıkları

17 Haziran 2021 – 11:40

İstanbul’un ilk deprem-tsunami gözlem istasyonu açıldı. Amaç, tsunamide 5 ila 7 dakikada uyarı mesajını topluma vermek. Peki, bu kurulan erken uyarı sistemi, tsunaminin etkilerini azaltmada tek başına yeterli mi?


Gözlem istasyonu, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Büyükçekmece Belediyesi iş birliğiyle Büyükçekmece Marina Yat Limanı’nda kuruldu. Pazartesi günü yapılan açılışta konuşan Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, yakın zamanda istasyonun farklı sensörlerle zenginleştirileceğini söyledi.

Uzmanlar, Marmara’da deprem ya da deniz içerisinde derinliği bin 100 metre civarındaki çukurlarda oluşabilecek heyelanlar nedeniyle tsunami riskinin olduğunu belirtiyor. Kocaeli Üniversitesi’nden deprem uzmanı Prof. Dr. Şerif Barış, “çukurların etrafında biriken kum, çakıl gibi malzemelerin deprem nedeniyle heyelan oluşturması durumunda tsunaminin olabileceğini” ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından hazırlatılan “İstanbul İli Marmara Kıyıları Tsunami Modelleme, Hasar Görebilirlik ve Tehlike Analizi Güncelleme Projesi Raporu” da tsunami riskinin varlığına dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy

Raporda, “İstanbul için tsunaminin kıyılara gelme zamanı 5-10 dakika arasında” ve “depremin merkezine bağlı olarak bu süre 20 dakikalara kadar da çıkabilir” deniyor. İBB raporunda tsunami oluşması durumunda Marmara Denizi’nde etkili olma süresinin “90 ila 120 dakika” olduğu belirtiliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Marmara’da oluşabilecek bir tsunaminin kıyıdan itibaren “50-100 metre içeri girmesiyle bile kıyıda ciddi hasarlar verebileceğine” dikkat çekti.

Tsunami izleme istasyonu nasıl çalışacak?

İstasyonun açılışında konuşan Prof. Dr. Özener, istasyon içinde hem sismik deprem gözlemlerinin hem meteorolojik gözlemlerin hem de deniz seviyesi gözlemlerinin yapılabileceği bilgisini paylaştı. Bir sonraki adımda istasyona kurulacak GPS istasyonu ile yer kabuğu hareketlerini de anlık olarak takip edeceklerini belirten Özener, istasyonun açılışının “deprem zararlarını azaltma konusunda yapılan çalışmalar için önemli bir adım” olduğunu söyledi.

Marmara Bölgesi’nde risk azaltma çalışmaları kapsamında kurulan istasyon, içerisindeki sensörler sayesinde, su seviyesindeki değişikliği ölçerek deprem sonrası oluşabilecek bir tsunamide erken uyarı bilgisi sağlayacak. Meteorolojik ölçümlerin de yapılabileceği istasyonla bölgedeki çiftçilerin tarımsal faaliyetlerine de katkı sağlanması planlanıyor.”Afete hazırlığın toplumsal olarak yapılması gerekir


Türkiye’nin birçok noktasında tsunami tehlikesinin olduğuna dikkat çeken uzmanlar, vatandaşların deprem kadar tsunami konusunda da yeteri kadar bilinçli olmadığını aktarıyor.

Prof. Dr. Barış, “erken uyarı sisteminin yasal yetkilileri uyarması açısından yeterli” olduğunu ancak “halka dönük farklı eylemler olması” gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Şerif Barış

“Kıyıdaki kentlere sadece depreme hazırlık bilgileri değil, aynı zamanda tsunamiye hazırlık bilgileri, tsunami sırasında ve sonrasında nasıl davranmaları gerektiği konusunda eğitim verilmesi gerektiğini” vurgulayan Barış, “vatandaşların kıyılardan ‘tsunami kaçış yolları’ gibi yükseklere çıkabilecekleri yolların da belirlenmesi” gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Barış, “Afete hazırlığın toplumsal olarak yapılmasının” altını çizdi; “Türkiye’de mesela şu an İstanbul’da erken uyarı sistemi var. Bursa ili için AFAD ile beraber ben ve ekibim deprem erken uyarı sistemini kuruyoruz ama deprem tehlikesi Türkiye’nin neredeyse yüzde 90’ında birinci öncelikli. Dolayısıyla bu erken uyarı sistemlerinin mutlaka Türkiye’nin diğer deprem tehlikesi yüksek, tsunami tehlikesi yüksek illerinde de mutlaka kurulması lazım” dedi.

Her bölgenin kendine has çalışması olmalı”

Türkiye’de yakın geçmişe bakıldığında Ekim 2020’de İzmir’in Seferihisar ilçesinde bir tsunami meydana geldi. İzmir açıklarında 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası yaşanan tsunami felaketi, Sığacık Mahallesi’nin sular altında kalmasına neden olmuştu.

“Her bölgenin kendine has çalışmaları olması gerektiğine” vurgu yapan tsunami uzmanı Prof. Dr. Ersoy, “dalgalar bazı yerlere beş dakika, bazı yerlere de yarım saatte gidebilir” dedi. Alınması gereken önlemlere de değinen Ersoy, kıyılarda kaçış rotalarının belirleneceği basit haritaların hazırlanabileceğini, tsunaminin etkileyebileceği yerlerde oturanlarla tatbikatlar yapılabileceğini, erken uyarı sistemi kapsamında sirenler ve telefonların kullanılabileceğini söyledi.

Kaynak: DW Türkçe

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Sağlık Bakanlığı ‘etkisiz’ olduğu ispatlanan ilacı dağıtmaya devam ediyor

26 Aralık 2021 – 11:13

Sağlık Bakanlığı, bir faydası olmadığı belirtilen, hatta mide ve karaciğeri olumsuz etkilediği vurgulanan favipiravir etken maddeli ilacı kovid-19 hastalarına dağıtmayı sürdürüyor. Uzmanlar, “Bu ilacın dağıtılması bir hatadır” diyor.

Sağlık Bakanlığı, etkisiz olduğu kanıtlanan favipiravir etken maddeli ilacı tedavi rehberinden çıkarmıyor. Milyonlarca kovid-19 hastasına ve hatta temaslılara dahi kullandırılan ilaç, uzmanların itirazlarına rağmen hastalara kullandırılmaya devam ediliyor.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), pandeminin ilk dalgasından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedavi protokolüne alınan favipiravir etken maddeli ilacın, kovid-19’da iyileşmeyi hızlandırmadığını açıkladı. Ancak, bilimsel çalışmalara rağmen Sağlık Bakanlığı milyonlarca lira ödeyerek satın aldığı ilaçları dağıtmayı sürdürüyor.

Hatta Sağlık Bakanlığı, son kullanma tarihi geçen favipiravir etken maddeli ilaçları da kovid-19 hastalarına dağıtırak bir skandala imza attı. Bu olayın gündem olmasının ardından da Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yaptığı açıklamada “Son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir ” ifadelerini kullanmıştı.

Favipiravir etken maddeli ilacın kovid-19 tanısı konan hastalara bir faydasının olmadığını vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı, ısrarla ve anlamsız bir şekilde bu ilacı hastalara vermeye devam ediyor. Bakanlık son olarak bu ilacın hastalara verilmesini hekimlerin insiyatifine bıraktı. Bu ilacın dağıtılması bir hatadır ve tedavi rehberinden çıkarılması lazım. Bu ilacı milyonlarca hastaya kullandırttılar. Hatta sadece test sonucu pozitif olanlara değil temaslılara bile dağıtıldı.”


“Uyardık ama dinletemedik”


“Favipiravir etken maddeli ilacın koronavirüs tedavisinde bir etkisinin olmadığı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da açıklandı” diyen eski Türk Tabipleri Birliği (TTB) başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman da şöyle konuştu: “Bu ilaç bütün dünyada kullanılmıyor neredeyse ama maalesef Türkiye’de kullanılmaya devam ediyor. En son bu ilacın kullanımı hekimlerin kararına bıraktılar. Bu da hekimler ile hastaları karşı karşıya getirmek anlamına geliyor. Bu ilacın bilimsel olarak bir etkisini olmadığı ispatlandı ve Sağlık Bakanlığı ilacın bilimsel verisini açıklayamadı. Pandeminin üçüncü ayından bu yana Favipiravirin kullanılmasının bir anlamını yok dedik ama dinletemedik. Bu ilaç hangi firmadan ne kadara alındı? Bunların açıklanması lazım ama maalesef ülkemizde hiçbir şey şeffaf değil”.

kovid19

Tamamını okuyun

Genel

‘Osmangazi Köprüsü’nde dolar bazlı garanti ödeme gecikirse kur farkının yanı sıra faiz de ödenecek’

26 Aralık 2021 – 09:15

CHPKK’li Yavuzyılmaz, “Osmangazi Köprüsü projesinde, dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettik.” dedi.

CHPKK Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Yap işlet devret modeliyle tamamlanan Osmangazi Köprüsü projesinde, işletmeci şirket Otoyol Yatırım AŞ’ye (Nurol, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Özaltın firmaları ortaklığı) yapılacak garanti ödemelere ilişkin Sayıştay raporunun sansürlendiğini duyurdu.   

Yavuzyılmaz Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Osmangazi Köprüsü projesinde dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettiklerini söyledi.

Sayıştay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü 2020 Denetim Raporu taslağından aldığı bilgileri paylaşan Deniz Yavuzyılmaz, şunları yazdı:

“Osmangazi Köprüsü projesinde, dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettik. AK Parti’nin favori üçlüsü bir arada Dolar bazlı garanti kur farkı ödemesi, faiz ödemesidir.”

Not: Sayıştay 2020 Yılı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Sayıştay Taslak Raporu’nda yer alan bulgu, yayınlanan Sayıştay Raporu’ndan sansürlenerek çıkarılmıştır.

Kaynak: Sayıştay KGM Taslak Raporu

Osmangazi Köprüsü’nde Hazine, geçmeyen her araç için firmaya 35 dolar + KDV yani 37.8 dolar ödeme yapıyor.

Tamamını okuyun

Genel

‘Bizi aşıya zorluyorsa kendisi de sahtekardır’

25 Aralık 2021 – 18:09

Trump’ın restoranına ‘aşı kartı olmadıkları’ gerekçesiyle alınmayan aşıya karşı olan kişiler, kendilerini sakinleştirmeye çalışan polise, “Bizi aşı yaptırmaya zorluyorsa Trump sahtekardır” açıklamasında bulundu.

Uygulanan aşı zorunluluklarına karşı çıkan Eski ABD Başkanı Donald Trump, diğer yandan ABD’de aşı geliştirilmesinin kendi başarısı olduğunu belirtiyor ve halkı aşıya teşvik ediyor. Buna rağmen Trump yanlıları ve Cumhuriyetçiler, ülkede aşı olmayı reddeden grubun da çoğunluğunu oluşturuyor.

Trump yanlısı aşıya karşı olan kişiler, aşı kartları olmadıkları gerekçesiyle Trump’ın New York’taki restoranına alınmayınca tepki gösterdi.

24 Aralık’ta gerçekleşen olayda Trump’ı dolandırıcılıkla suçlayarak, “Bizi aşı yaptırmaya zorluyorsa Trump sahtekardır” diyen kalabalık, küçük bir protesto düzenledi.

Olay yerine gelerek protestocuları sakinleştirmeye çalışan polis, kalabalığa, otelde kalabileceklerini ancak restoranda oturmayacaklarını söyledi. Restorana girişlerinin reddedilmesinden duydukları memnuniyetsizliği dile getiren göstericilerin gergin anları kameralara da yansıdı.

Tamamını okuyun
Advertisement
Gündem3 hafta önce

Kur korumalı mevduat sistemine dava açıldı

Sağlık3 hafta önce

Daily Mail: Türkiye’de 16 yaşındaki çocuklara mide küçültme ameliyatı yapan klinikler var

Gündem3 hafta önce

Ekmek krizi kapıda

Genel3 hafta önce

Sağlık Bakanlığı ‘etkisiz’ olduğu ispatlanan ilacı dağıtmaya devam ediyor

Genel3 hafta önce

‘Osmangazi Köprüsü’nde dolar bazlı garanti ödeme gecikirse kur farkının yanı sıra faiz de ödenecek’

Genel3 hafta önce

‘Bizi aşıya zorluyorsa kendisi de sahtekardır’

Genel3 hafta önce

Japon gazetesi Nikkei: Erdoğan’ın hesap ödeme günü yaklaştı

Genel3 hafta önce

Yem ocakta yüzde 95 zamlanıyor: Et ve süte yeni zamlar kapıda

Türkiye2 ay önce

Ekonomik kriz dünya basınında: Türk halkı ‘Bunu hak etmiyoruz’ diyor

Amerika3 ay önce

ABD’deki fast foodlarda zararlı kimyasallar bulundu

Amerika3 ay önce

Uygurlar’ın zorla çalıştırıldığı iddiası Kongre’de

Amerika3 ay önce

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

Genel3 ay önce

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

Çin3 ay önce

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

Amerika4 ay önce

Facebook muhbiri: Şirket kar etmeyi toplumun menfaatinin önüne koydu

Genel4 ay önce

Porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit edildi

Bilim4 ay önce

Singapur’da asayişi robotlar sağlayacak

Çin5 ay önce

Çin’de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı

Genel5 ay önce

Sulama için güneş sistemi kurdu, elektrik masrafından kurtuldu

Latin Amerika5 ay önce

“Türkiye ile geleceğe birlikte bakmalıyız”

Çin5 ay önce

İkinci Taliban dönemi kime yarayacak?

Çin5 ay önce

“BAE’de Çin’in gizli hapishanesinde Uygurlar zorla alıkonuluyor”

Genel5 ay önce

Bozkurt’taki HES santralinin ÇED raporu kıyağı yapılan sahibi

Amerika5 ay önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğluna ABD’de sübyancılık davası açıldı

Genel5 ay önce

BM’den ‘Afganistan’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlaller’ uyarısı

Yorumlar

Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan
Rusya, cuma günü itibariyle Uk… için Abdurrahman Aydın

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.