Connect with us

Genel

Rusya’daki yabancı düşmanlığı, Orta Asya ülkelerindeki göçmen işçileri Kazakistan’a yöneltiyor

5 Haziran 2021 – 20:29

Orta Asya’da ekonomik gelişmişlik düzeyi oldukça düşük olan ülkelerde insanlar iş imkanları için Rusya yerine bölgenin en zengin ülkesi Kazakistan’a yönelmeye başladı. Koronavirüs salgını sırasında artan uçak bileti fiyatları ve Rusya’daki yüksek çalışma izni maliyeti, ülkedeki yabancı düşmanlığı, Orta Asya’dan birçok göçmeni Kazakistan’da iş aramaya zorladı. Azatlık Radyosu’nun haberine göre, Kazakistan, çoğu yerel sakinin yapmak istemediği ağır fiziksel işleri yapmayı kabul eden göçmen işçileri, kabul etmeye hazır görünüyor. Kazakistan’ın bazı bölgeleri, komşu ülkelerden gelen göçmenlerin yol masraflarını bile karşılıyor.

İşgücü sıkıntısı ortaya çıktı


Mayıs ayında ülkenin batısında yer alan Atyrau bölgesindeki yetkililer tarım sektöründe çalışmak üzere Özbekistan’dan 600 kişi getirdi. Bir ay önce de Atırau yönetimi sokak temizlikçisi olarak çalışacak 70 Özbek göçmeni getirmek için özel charter seferi düzenledi. Atırau, Kazakistan’ın diğer birçok bölgesi gibi, pandemi nedeniyle sınırların kapatıldığı ve göçmenlerin ülkeye giremediği 2020’de ciddi işgücü sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı.

İşsizlik sorunu olan ülkelerden geliyorlar

Atrau’daki sokak temizlikçileri ayda yaklaşık 330 dolar kazanıyor ve belediye işçisi olarak ek haklara sahipler. Yerel basına göre, tarım sektöründe çalışan göçmenler ayda yaklaşık 235 dolar alıyor. Bu, insanların benzer işler için çok daha az para aldığı Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dan gelen göçmen işçiler için kötü bir maaş değil. Bu ülkelerde işsizlik 1990’lardan beri ciddi bir sorun olmuştur.

Rusya “out”, Kazakistan “in”


Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana milyonlarca Orta Asya göçmen işçisinin ana istikametiydi. SSCB’nin dağılmasından sonraki ilk yıllarda, para kazanmak için Kazakistan’a giden insan sayısı çok daha azdı. Ancak bu sayı, Rusya’nın ekonomik bir gerileme ve rublenin ani çöküşüyle karşı karşıya kaldığı 2014’ten bu yana istikrarlı bir şekilde arttı. Devalüasyon, pratikte, göçmenlerin para birimi cinsinden önemli ölçüde daha az para kazanmaya ve evlerine daha az para göndermeye başladığı anlamına gelir.

Özbek işçi sayısı on kat arttı


Resmi istatistiklere göre, Kazakistan’daki Özbek göçmen işçi sayısı son beş yılda en az on kat arttı. Pandemiden önce Orta Asya’dan yaklaşık bir milyon göçmen Kazakistan’da çalışıyordu. Bunların önemli bir kısmının vizesiz seyahatten yararlanarak vergi ödemekten kaçınıp yasa dışı olarak özel sektörde çalıştığı için kesin sayıları artık bilinmediği kaydedildi. Kazakistan’daki göçmen işçilerin büyük bölümünün Özbekistan’dan gelen göçmenler olduğu ve bazı kaynaklara göre, pandemiden önce sayılarının yaklaşık 360 bin olduğu belirtilirken, Özbekistan Ekonomik Kalkınma ve Yoksulluğu Azaltma Bakanlığının verilerine göre koronavirüs salgınına rağmen Kazakistan’da ocak ayında yaklaşık 209 bin 300 Özbekistan vatandaşı bulunuyordu.

35 bin Kırgız vatandaşı Kazakistan’a giriş yaptı


İkinci büyük grup ise Kırgızistan’dan gelen göçmenlerdir. Ocak ayında, Kırgızistan devlet göç servisi, Avrasya Ekonomik Birliği’nin (AEB) bir üyesi olan Kazakistan’da yaklaşık 35 bin Kırgızistan vatandaşının çalıştığını bildirdi. AEB üyesi bir devletin vatandaşları olarak Kırgızistan vatandaşları Kazakistan’da yasal olarak yaşayabiliyor ve çalışabiliyor. Tacikistan’ın resmi istatistiklerine göre, bu ülkenin yaklaşık 14 bin vatandaşı pandemi öncesinde Kazakistan’da çalışıyordu. Kapalı Aşkabat bu tür bilgileri yayımlamadığı için Kazakistan’da çalışan Türkmen vatandaşlarının sayısı hakkında veri yok.

Göçmenler Rusya’da Rusça sınava girmek zorunda

Orta Asyalı göçmen işçiler, Kazakistan ile olan mantalite yakınlığı, dil ve kültür benzerliği, çalışma izninin nispeten daha kolay alınabilmesi nedeniyle Kazakistan’ın çalışmak için daha cazip hale geldiğini belirtiyor. Örneğin Rusya’da çalışma izni almak isteyen göçmenin Rus dili ve tarihi sınavından geçmesi gerektiği, Kazakistan’da ise böyle bir zorunluluğun olmadığı ifade edildi.

Rusya’da göçmenlere yönelik nefret suçları arttı


Göçmen işçilerin Rusya yerine Kazakistan’a yönelmesinin ana nedenlerinden biri de ülkedeki yabancı düşmanlığı ve nefret nedenli suçlar. Basın ve insan hakları kuruluşları ölümle sonuçlananlar da dahil olmak üzere Rusya’daki göçmenlere yönelik çok sayıda saldırı olaylarının meydana geldiğini kaydediyor. Rus yetkililer de, halkın göçmen işçilere yönelik tutumlarının son yıllarda ciddi şekilde kötüleştiğini kabul ediyor. Rusya Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Magomedsalam Magomedov, yer el basına yaptığı açıklamada, yapılan araştırmaya göre 2020’de ankete katılan her 4 Rus vatandaşından birinin göçmenlere karşı olumsuz yaklaştığını belirttiğini kaydetti.

Kaynak: QHA

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Sağlık Bakanlığı ‘etkisiz’ olduğu ispatlanan ilacı dağıtmaya devam ediyor

26 Aralık 2021 – 11:13

Sağlık Bakanlığı, bir faydası olmadığı belirtilen, hatta mide ve karaciğeri olumsuz etkilediği vurgulanan favipiravir etken maddeli ilacı kovid-19 hastalarına dağıtmayı sürdürüyor. Uzmanlar, “Bu ilacın dağıtılması bir hatadır” diyor.

Sağlık Bakanlığı, etkisiz olduğu kanıtlanan favipiravir etken maddeli ilacı tedavi rehberinden çıkarmıyor. Milyonlarca kovid-19 hastasına ve hatta temaslılara dahi kullandırılan ilaç, uzmanların itirazlarına rağmen hastalara kullandırılmaya devam ediliyor.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), pandeminin ilk dalgasından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedavi protokolüne alınan favipiravir etken maddeli ilacın, kovid-19’da iyileşmeyi hızlandırmadığını açıkladı. Ancak, bilimsel çalışmalara rağmen Sağlık Bakanlığı milyonlarca lira ödeyerek satın aldığı ilaçları dağıtmayı sürdürüyor.

Hatta Sağlık Bakanlığı, son kullanma tarihi geçen favipiravir etken maddeli ilaçları da kovid-19 hastalarına dağıtırak bir skandala imza attı. Bu olayın gündem olmasının ardından da Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yaptığı açıklamada “Son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir ” ifadelerini kullanmıştı.

Favipiravir etken maddeli ilacın kovid-19 tanısı konan hastalara bir faydasının olmadığını vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı, ısrarla ve anlamsız bir şekilde bu ilacı hastalara vermeye devam ediyor. Bakanlık son olarak bu ilacın hastalara verilmesini hekimlerin insiyatifine bıraktı. Bu ilacın dağıtılması bir hatadır ve tedavi rehberinden çıkarılması lazım. Bu ilacı milyonlarca hastaya kullandırttılar. Hatta sadece test sonucu pozitif olanlara değil temaslılara bile dağıtıldı.”


“Uyardık ama dinletemedik”


“Favipiravir etken maddeli ilacın koronavirüs tedavisinde bir etkisinin olmadığı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da açıklandı” diyen eski Türk Tabipleri Birliği (TTB) başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman da şöyle konuştu: “Bu ilaç bütün dünyada kullanılmıyor neredeyse ama maalesef Türkiye’de kullanılmaya devam ediyor. En son bu ilacın kullanımı hekimlerin kararına bıraktılar. Bu da hekimler ile hastaları karşı karşıya getirmek anlamına geliyor. Bu ilacın bilimsel olarak bir etkisini olmadığı ispatlandı ve Sağlık Bakanlığı ilacın bilimsel verisini açıklayamadı. Pandeminin üçüncü ayından bu yana Favipiravirin kullanılmasının bir anlamını yok dedik ama dinletemedik. Bu ilaç hangi firmadan ne kadara alındı? Bunların açıklanması lazım ama maalesef ülkemizde hiçbir şey şeffaf değil”.

kovid19

Tamamını okuyun

Genel

‘Osmangazi Köprüsü’nde dolar bazlı garanti ödeme gecikirse kur farkının yanı sıra faiz de ödenecek’

26 Aralık 2021 – 09:15

CHPKK’li Yavuzyılmaz, “Osmangazi Köprüsü projesinde, dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettik.” dedi.

CHPKK Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Yap işlet devret modeliyle tamamlanan Osmangazi Köprüsü projesinde, işletmeci şirket Otoyol Yatırım AŞ’ye (Nurol, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Özaltın firmaları ortaklığı) yapılacak garanti ödemelere ilişkin Sayıştay raporunun sansürlendiğini duyurdu.   

Yavuzyılmaz Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Osmangazi Köprüsü projesinde dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettiklerini söyledi.

Sayıştay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü 2020 Denetim Raporu taslağından aldığı bilgileri paylaşan Deniz Yavuzyılmaz, şunları yazdı:

“Osmangazi Köprüsü projesinde, dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettik. AK Parti’nin favori üçlüsü bir arada Dolar bazlı garanti kur farkı ödemesi, faiz ödemesidir.”

Not: Sayıştay 2020 Yılı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Sayıştay Taslak Raporu’nda yer alan bulgu, yayınlanan Sayıştay Raporu’ndan sansürlenerek çıkarılmıştır.

Kaynak: Sayıştay KGM Taslak Raporu

Osmangazi Köprüsü’nde Hazine, geçmeyen her araç için firmaya 35 dolar + KDV yani 37.8 dolar ödeme yapıyor.

Tamamını okuyun

Genel

‘Bizi aşıya zorluyorsa kendisi de sahtekardır’

25 Aralık 2021 – 18:09

Trump’ın restoranına ‘aşı kartı olmadıkları’ gerekçesiyle alınmayan aşıya karşı olan kişiler, kendilerini sakinleştirmeye çalışan polise, “Bizi aşı yaptırmaya zorluyorsa Trump sahtekardır” açıklamasında bulundu.

Uygulanan aşı zorunluluklarına karşı çıkan Eski ABD Başkanı Donald Trump, diğer yandan ABD’de aşı geliştirilmesinin kendi başarısı olduğunu belirtiyor ve halkı aşıya teşvik ediyor. Buna rağmen Trump yanlıları ve Cumhuriyetçiler, ülkede aşı olmayı reddeden grubun da çoğunluğunu oluşturuyor.

Trump yanlısı aşıya karşı olan kişiler, aşı kartları olmadıkları gerekçesiyle Trump’ın New York’taki restoranına alınmayınca tepki gösterdi.

24 Aralık’ta gerçekleşen olayda Trump’ı dolandırıcılıkla suçlayarak, “Bizi aşı yaptırmaya zorluyorsa Trump sahtekardır” diyen kalabalık, küçük bir protesto düzenledi.

Olay yerine gelerek protestocuları sakinleştirmeye çalışan polis, kalabalığa, otelde kalabileceklerini ancak restoranda oturmayacaklarını söyledi. Restorana girişlerinin reddedilmesinden duydukları memnuniyetsizliği dile getiren göstericilerin gergin anları kameralara da yansıdı.

Tamamını okuyun
Advertisement
Gündem3 hafta önce

Kur korumalı mevduat sistemine dava açıldı

Sağlık3 hafta önce

Daily Mail: Türkiye’de 16 yaşındaki çocuklara mide küçültme ameliyatı yapan klinikler var

Gündem3 hafta önce

Ekmek krizi kapıda

Genel3 hafta önce

Sağlık Bakanlığı ‘etkisiz’ olduğu ispatlanan ilacı dağıtmaya devam ediyor

Genel3 hafta önce

‘Osmangazi Köprüsü’nde dolar bazlı garanti ödeme gecikirse kur farkının yanı sıra faiz de ödenecek’

Genel3 hafta önce

‘Bizi aşıya zorluyorsa kendisi de sahtekardır’

Genel3 hafta önce

Japon gazetesi Nikkei: Erdoğan’ın hesap ödeme günü yaklaştı

Genel3 hafta önce

Yem ocakta yüzde 95 zamlanıyor: Et ve süte yeni zamlar kapıda

Türkiye2 ay önce

Ekonomik kriz dünya basınında: Türk halkı ‘Bunu hak etmiyoruz’ diyor

Amerika3 ay önce

ABD’deki fast foodlarda zararlı kimyasallar bulundu

Amerika3 ay önce

Uygurlar’ın zorla çalıştırıldığı iddiası Kongre’de

Amerika3 ay önce

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

Genel3 ay önce

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

Çin3 ay önce

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

Amerika4 ay önce

Facebook muhbiri: Şirket kar etmeyi toplumun menfaatinin önüne koydu

Genel4 ay önce

Porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit edildi

Bilim4 ay önce

Singapur’da asayişi robotlar sağlayacak

Çin5 ay önce

Çin’de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı

Genel5 ay önce

Sulama için güneş sistemi kurdu, elektrik masrafından kurtuldu

Latin Amerika5 ay önce

“Türkiye ile geleceğe birlikte bakmalıyız”

Çin5 ay önce

İkinci Taliban dönemi kime yarayacak?

Çin5 ay önce

“BAE’de Çin’in gizli hapishanesinde Uygurlar zorla alıkonuluyor”

Genel5 ay önce

Bozkurt’taki HES santralinin ÇED raporu kıyağı yapılan sahibi

Amerika5 ay önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğluna ABD’de sübyancılık davası açıldı

Genel5 ay önce

BM’den ‘Afganistan’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlaller’ uyarısı

Yorumlar

Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan
Rusya, cuma günü itibariyle Uk… için Abdurrahman Aydın

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.