Connect with us

Kazakistan

Kazakistan, Çin zulmünden kaçan 3 Kazak Türkünü reddetti

25 Mayıs 2021 – 17:12

Kazakistan, Çin zulmünden kaçan 3 Doğu Türkistanlı Kazak Türkünün vatandaşlık başvurusunu, ülkeye “yasadışı yollardan girdikleri” gibi akıl almaz bir gerekçeyle reddetti.

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı soykırımdan kaçan Qaişa Aqan, Murager Alimuli ve Kaster Musakanuli geçtiğimiz yıllarda Çin-Kazakistan sınırını yasadışı yollardan geçtikleri gerekçesiyle suçlu bulunmuşlar ancak 2020 Ekim ayında geçici mülteci statüsü alabilmişlerdi.

23 Mayıs’ta “İçişleri Bakanı vekili Aristangali Zaparov” imzalı bir mektup aldığını belirten Qaişa Aqan, mektupta vatandaşlık talebinin sınırı yasadışı yollardan geçtiği gerekçesiyle reddedildiğinin ifade edildiğini belirtti.

3 Kazak da Doğu Türkistan’dan işgalçi Çin yönetimi tarafından “yeniden eğitim kampı” olarak adlandırılan ancak esasında Türklerin köleleştirildiği ve türlü işkencelere maruz bırakıldığı yerler olan toplama kamplarına atılma korkusuyla kaçtıklarını ısrarla vurgulamasına rağmen Kazakistan yönetimi vatandaşlık taleplerini yersiz bir bahaneyle reddetti.

Aqan ve Alimuli’nin Ocak ayında farklı uyruklardan birçok kişi tarafından saldırıya uğradığı öğrenildi. İnsan hakları örgütlerinin raporlarına göre, Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da kurduğu toplama kamplarında 1 ile 3 milyon arasında Türk zorla tutuluyor. Kamplarda tutulmuş ve Çin’den kaçmayı başarmış olanların anlatımlarına göre kamplarda tutulan Türkler çok düşük ücretlere ya da bedavaya çok uzun süreler boyunca zorla çalıştırılıyor, kamplarda bulunan Türklere sağlık hizmeti verilmediği gibi barınma koşulları ve verilen yiyecekler nedeniyle esir Türklerin sağlıkları maksatlı olarak kötüleştiriliyor. Kamplarda tutulan kadınlara ise sistematik olarak tecavüz ve işkenceler yapılıyor.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asya

Kazakistan Cumhurbaşkanı, yabancılara toprak satışını yasakladı, topraklar parsel parsel satılmayacak

14 Mayıs 2021 – 13:05

Yeni yasaya göre, bundan sonra tarım alanları yabancılar, yabancı hisselerin bulunduğu yerel şirketler, uluslararası araştırma merkezlerinin yanı sıra ana vatanlarına dönen ancak halen ülke vatandaşlığına geçmeyen etnik Kazaklara satılmayacak ve kiraya verilmeyecek. Halihazırda arazileri kullanan yabancı vatandaşlar ve şirketlerin kira süreleri ise uzatılmayacak.

Kazakistan Tarım Bakanlığının yayımladığı son rapora göre, ülkede şu anda toplamda 93 bin hektar arazi yabancılar tarafından kiralanıyor.

Topraklarımız, atalarımızdan miras kalan en büyük hazinedir”


Ocak ayında egemenliğin vazgeçilmez parçasının toprak olduğunu, Kazakistan topraklarının ise atalarından miras kalan en büyük hazine olduğunu belirten Tokayev, “Büyük Kazak topraklarını bize kimse hediye bırakmadı. Bizim tarihimiz 1991 ile sınırlı değil. Halkımız, Kazak Hanlığı döneminde de onun öncesi olan Altın Ordu, Türk Kaganatı, Hun, Saka devirlerinde bile bu topraklarda yaşadı, büyüdü. Kısacası milli tarihimizin temeli, kadim zamanlara dayanıyor.” demişti.

Bağımsız Kazakistan sınırlarının uluslararası düzeyde tanındığını, buna kimsenin itiraz edemeyeceğini vurgulayan Tokayev, Kazakistan’ın toprak bütünlüğüne şüpheyle bakan ve komşuluk ilişkilerine zarar vermek isteyen bazı yabancılara hem resmi hem toplumsal olarak karşı koymak gerektiğini ifade ederek, “Milli çıkarlarımızı hem aşla hem taşla korumaya hazır olmamız gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum.” demişti.

Jer (Yer) satılmasın”

Önceki senelerde Kazakistan topraklarının Çin’e satışı gündeme geldiğinde halk büyük bir tepki göstermişti. Kazakistan’da Çin’e karşı toprak satışına olan itirazlar ülkede kitlelere yayılmış birçok aktivist ise tutuklanmıştı.

Kazakistan’ın başkenti Astana ve güney bölgesindeki Şimkent şehrinde göstericiler “Jer Satılmasın” (Yer Satılmasın) başlıklı eylemler düzenlemiş, bazı noktalarda tek kişilik protestolara dönüşen itirazlara Kazak güvenlik güçleri müdahale etmişti.

Ayrıca birçok Kazak gösterici de gözaltına alınmış,Çin’e toprak satılmasına karşı çıkan yüzlerce kişi özel kuvvetler tarafından tutuklanmıştı.

Tamamını okuyun

Çin

Kazakistan’nın Balkaş Gölü, Çin’in aşırı su tüketimi nedeniyle kuruyabilir

6 Nisan 2021 – 14:38

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibine göre, 600 kilometrelik hilal şeklindeki Balkaş Gölü kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. Eğer Çin sulama politikasında değişikliğe gitmezse Kazakistan’ın en büyük tatlı su kaynaklarında biri 2050’ye kadar tamamen kuruyabilir.

Balkaş Gölü’nün aynı zamanda dünyada benzersiz bir özelliği var: Batı kesiminde tatlı su ve doğu kesiminde tuzlu su bulunuyor.

Araştırmacılara göre Balkaş Gölü için umutlar tükenmedi. Yapılan farklı olası iklim değişikliklerini hesaba katan yüzlerce simülasyona göre, kurumasını önlemenin bir yolu var, ancak bunun yolu sadece Çin’den geçiyor.

Çin bölgedeki su tüketimini ciddi ölçüde artırdı

Gölün tedarik havzası, Çin’in Sincan bölgesindeki dağlarından gelen akar sulardan oluşuyor. İli nehri Balkaş gölünü besleyen suların yüzde 80’e kadarını taşıyor.

Ancak on yıldan fazla süredir Çin, Balkaş Gölü’ne doğru akan suyun bir kısmını pirinç ve pamuk tarlalarını sulamak için kullanıyor. 1995 ve 2015 yılları arasında, sınırın Çin tarafındaki ekilebilir arazi yüzde 30 arttı.

Dünyanın bu bölgesinde, küresel ısınma nedeniyle su yönetimi büyük önem taşıyor. Bilim insanları, İli Nehri’nin akışının şu anda Balkaş Gölü’nün su seviyesini korunmaya yetersiz kaldığına dikkat çekiyor.

Gölü korumak için Çin’in su tüketimini kesinlikle azaltması gerekiyor

Oxfordlu araştırmacılara göre, felaketten kaçınmak için Çin’in su tüketimini büyük ölçüde azaltması gerekiyor. Tatlı su kullanımının yönetiminde sadece Pekin ve Nursultan arasında işbirliği ve koordinasyon olursa Balkaş Gölü kurtarılabilir.

Çin ayrıca bu eyalette daha az su isteyen yöntemler geliştirmeli. Ancak Pekin, Çin’in pamuk tarlalarında veya tekstil fabrikalarında Uygur emeğini sömürmekle suçlandığı bir eyalet olan Sincan’daki tarımsal durum hakkında şu anda belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Euronews

Tamamını okuyun

Genel

Türk Keneşi Gayriresmi Zirvesi çevrimiçi yapılacak

Türkistan şehrinde 31 Mart’ta düzenlenmesi planlanan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Gayriresmi Zirvesi koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yöntemiyle yapılacak. Kazakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, zirvenin çevrimiçi yapılacağı ve Türk Keneşi üye ülkeleri devlet başkanları ve bu organizasyonda gözlemci olan Macaristan Başbakanı katılacağı bildirildi.

23 Mart 2021 – 13:12

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde 31 Mart 2021 tarihinde “Türkistan-Türk Dünyasının Manevi Başkenti” başlığıyla düzenlenmesi planlanan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Gayriresmi Zirvesi’nin koronavirüs salgını nedeniyle video konferans yoluyla yapılacağı duyuruldu.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin bugün yapılan açıklamada, “Kazakistan tarafı, 31 Mart’ta Türkistan kentinde yapılması planlanan Türk Konsey Gayriresmi Zirvesinin epidemiyolojik durum nedeniyle video konferans yoluyla düzenlemeye karar verdi. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Sekreterliği bu karardan resmi olarak haberdar edildi.” ifadeleri kullanıldı.

TÜRK KENEŞİ DEVLET BAŞKANLARI ZİRVESİ VİDEO KONFERANS YÖNTEMİ İLE YAPILACAK

Açıklamada ayrıca, Zirveye, Türk Keneşi üye ülkeleri devlet başkanları ve bu organizasyonda gözlemci olan Macaristan Başbakanının katılacağı hatırlatıldı. Zirvede, Türkistan şehri “Türk Dünyasının Manevi Başkenti” olarak ilan edilecek ve toplantının sonuç belgesi olan “Türkistan Bildirgesi” liderler tarafından imzalanacak.

Kaynak: QHA

Tamamını okuyun
Advertisement
Sağlık1 ay önce

Kediler insanlar için ölümcül olabilecek hastalıklar taşıyor

Sağlık1 ay önce

Kedilerden insanlara geçen bazı hastalıklar ve korunma yolları

Amerika5 ay önce

ABD’nin borç “şımarıklığı” ciddi maliyet riski taşıyor

Gündem6 ay önce

Süleymancılara ait Fazilet Yapı davasında Melih Gökçek de müdahil

Türkiye7 ay önce

Yeşilay da AKPKK’nin çiftliğine dönmüş

Gündem8 ay önce

Tolgahan Demirbaş, cinayetten dokuz ay önce Sinan Ateş’in peşine düşmüş

Avrupa8 ay önce

İtalya’da 418 sübyancı rahip tespit edildi

Amerika8 ay önce

ABD’nin askeri denizaltılarının hazin sonu…

İngiltere8 ay önce

İngiliz halkı fişlendi

Amerika8 ay önce

Mali kriz nedeniyle ABD’de işten çıkarma dalgası büyüyor

İngiltere8 ay önce

İngiltere’de bazı çocuk bakım evlerinde çocuklar dövüldü ve dışarıda bırakıldı

Amerika8 ay önce

Kanada ‘kültürel soykırım’ nedeniyle 2.8 milyar dolar ödeyecek

Asya8 ay önce

Japonya’dan G7 liderlerine uyarı: Tayvan sıradaki Ukrayna olabilir

Genel8 ay önce

Emekli amirali ‘sıkarız kafasına’ diye tehdit etmişti: Savcının bulamadığı Çelik, Bahçeli’nin yanında çıktı

Amerika8 ay önce

Ders vermeden 900 bin dolar kazandı

Türk Dünyası8 ay önce

Kıbrıs’ta santral arızaları nedeniyle elektrik kesintileri yaşanıyor

Türkiye9 ay önce

ÇAYKUR, borcu borçla kapatmaya çalışıyor

Amerika10 ay önce

Elon Musk Trump’ın hesabının askıya alınma sürecini de ifşa etti

Genel10 ay önce

İsmailağa Cemaatinde yaşanan cinsi sapıklığın skandal ses kayıtları

İngiltere10 ay önce

İngiltere’de grev dalgası genişliyor

Çin10 ay önce

İtalya’da Çin’in kurduğu polis karakolları için inceleme başlatıldı

Genel10 ay önce

Batılı devketlere Ankara’da terör saldırısı  uyarısı

İngiltere10 ay önce

İngiltere’de mali kriz nedeniyle iş bırakmaları ve grevler artıyor

İslam10 ay önce

Mus’ab bin Umeyr (r.a.)

Türkiye10 ay önce

Alihan Kuriş ve çetesine dolandırıcılıktan suç duyurusu

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.