Connect with us

Genel

Kanada’daki doktorlar, beyne saldıran ve nadir görülen ölümcül bir hastalığı araştırıyor

6 Mayıs 2021 – 18:43

Kanada’daki doktorlar, beyne saldıran ve nadir görülen ölümcül bir hastalığı araştırıyor. Hastalar, Creutzfeldt-Jakob hastalığına benzer semptomlar gösterse de henüz tam teşhis konulabilmiş değil.

Yaklaşık iki yıl önce Roger Ellis, 40. evlilik yıldönümünde nöbet geçirerek evinde bayılıyor. New Brunswick’in Acadian yarımadasında doğup büyüyen 60’lı yaşlarının başındaki Ellis, haziran ayına kadar son derece sağlıklı bir insandı ve emekliliğinin tadını çıkarıyordu.

Bir anda sağlığını kaybetmeye başladı

Roger Ellis’in oğlu Steve Ellis, o günden sonra babasının sağlığının hızla düştüğünü söylüyor. “Sanrılar, halüsinasyonlar, kilo kaybı, saldırganlık, tekrarlayan konuşmalar… Bir noktada yürüyemiyordu. Hastaneye götürdük ama kimse bu durumun nedenini bilmiyordu.

Roger Ellis’in doktorları ilk olarak Creutzfeldt-Jakob hastalığından (CJD) şüphelendi. CJD, hastalığı hafıza yetersizliği, davranış değişiklikleri ve koordinasyon güçlükleri gibi semptomlarla ortaya çıkan, ölümcül ve nadir dejeneratif bir beyin hastalığı.

Hafıza yetersizliği, davranış değişiklikleri ve koordinasyon güçlükleri gibi semptomlarla ortaya çıkan, ölümcül ve nadir dejeneratif bir beyin hastalığı olan CDJ ile benzer özellikler taşıyor

Yaygın olarak bilinen bir kategorisi de deli dana hastalığı ile enfekte olmuş et yemeyle bağlantılı olan Variant CJD… CJD ayrıca sinir sistemindeki proteinin yanlış katlandığı ve toplandığı Alzheimer, Parkinson ve ALS gibi daha geniş bir beyin bozuklukları kategorisinde de yer alır. Ancak, Roger Ellis’in CJD testi, hastalığının nedenini tam olarak belirlemeye çalışırken uygulanan testler ile elendi.

Steve Ellis, sağlık ekibinin babasının değişen semptomlarını hafifletmek için ellerinden geleni yaptığını, ancak yine de hastalığın hâlâ tüm gizemini koruduğunu söylüyor.

Tek bir vaka yok

Bu yılın mart ayında, Steve Ellis kısmi de olsa bir yanıta ulaştı. Kamu yayıncısı Radio-Canada, bilinmeyen bir dejeneratif beyin hastalığı sergileyen bir grup hasta hakkında tıp uzmanlarına bir notunu açıkladı.

Roger Ellis’in de bu hastalığa yakalandığı düşünülüyor, Ellis artık Dr Alier Marrero’nun gözetiminde.

Moncton Dr Georges-L-Dumont Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan nörolog, doktorların bu şaşırtıcı hastalıkla ilk kez 2015 yılında karşılaştığını söylüyor. O zamanlar tek hasta vardı. Ancak o zamandan beri ilkine benzeyen daha fazla hasta oldu.

İlk olarak 2013 yılında görüldüğü düşünülüyor


Eyalet, şu anda yaşları 18 ile 85 arasında değişen, erkekler ve kadınlardan oluşan 48 vakanın izlendiğini söylüyor. Bu hastalar Acadian Yarımadası ve New Brunswick’in Moncton bölgelerinden. Hastalıktan altı kişinin de öldüğüne inanılıyor. Çoğu hasta, 2018’den itibaren semptomlar yaşamaya başladı, ancak ilk hastanın 2013’te görüldüğü düşünülüyor. Dr Marrero, semptomların çok çeşitli olduğunu ve hastalar arasında değişebileceğini söylüyor.

Hastalarda hızlı kilo kaybı, görsel bozukluklar, koordinasyon sorunları ve istemsiz kas seğirmesi görülüyor. Birçok hasta, yürüteçlerin veya tekerlekli sandalyelerin yardımına ihtiyaç duyuyor.

Sıklıkla, hastalarda uyku güçlüğü, şiddetli uykusuzluk ve hafıza sorunları gelişiyor. Kekemelik veya kelime tekrarı gibi, iletişim kurmayı ve akıcı konuşmayı zorlaştıran, hızla ilerleyen dil bozuklukları da semptomlar arasında görülebiliyor.

Diğer belirtiler ise, hızlı kilo kaybı, görsel bozukluklar, koordinasyon sorunları ve istemsiz kas seğirmesi. Birçok hasta, yürüteçlerin veya tekerlekli sandalyelerin yardımına ihtiyaç duyuyor. Bazı hastalarda rahatsız edici halüsinasyonlar veya uyanık işitsel halüsinasyonlar da geliştiği görülebiliyor.

Birkaç hasta; sahtekar birinin kendisine yakın biri ile yer değiştirdiğine inanılan ve psikiyatrik bir bozukluk olan geçici Capgras sanrısı ile de başvurmuş.

Dr Marrero sanrılarla ilgili şu örneği veriyor: “Oldukça rahatsız edici çünkü, örneğin bir hasta karısına: ‘Üzgünüm hanımefendi yatağa giremezsiniz, ben evli bir adamım’ demiş ve karısı ona ismini verse bile, ‘Sen gerçek değilsin’ demiş.

Henüz tedavisi bulunamadı

Moncton merkezli nörolog, bir araştırma ekibinin ve federal halk sağlığı kurumunun yardımıyla duruma ilişkin soruşturmaya liderlik ediyor. Başvuran hastalar bir dizi testlerden geçerken çevresel faktörler, yaşam tarzı maruziyetleri, seyahat, tıbbi geçmiş ve yiyecek ve su kaynakları hakkında soruları yanıtlıyorlar.

Bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olmak dışında hastalığın şu anda hiçbir tedavisi yok. Şimdilik üstünde durulan teori ise; hastalığın genetik değil, edinilmiş olması. Dr Marrero; “İlk ortak fikrimiz, bu hastanın çevresinde edinilen ve dejeneratif değişiklikleri tetikleyen toksik bir unsur olduğu” diyor.

Araştırmalar 1987 yılına kadar uzandı

British Columbia Üniversitesi nöroloğu Dr. Neil Cashman, tıbbi gizemi çözmeye çalışan araştırmacılardan biri. Ve hastalar bilinen herhangi bir prion hastalığına dair hiçbir iz göstermese de, bunun bir neden olarak tamamen göz ardı edilmediğini söylüyor.

Başka bir teori de yakınlardaki Prince Edward Adası eyaletinden gelen toksinle kirlenmiş midyelerin 1987 yılında meydana gelen bir gıda zehirlenmesi olayıyla bağlantılı olan, domoik asit benzeri bir eksitotoksin denen şeye kronik maruziyeti.

Etkilenenlerin yaklaşık üçte birinde hafıza kaybı, baş dönmesi, kafa karışıklığı gibi semptomlar vardı. Bazı hastalar komaya girerek yaşamlarını kaybetmişlerdi.

Hiçbir şey gözardı edilemez

Cashman, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların gelişiminde çevresel bir risk olarak gösterilen başka bir toksine – beta-metilamino-L-alanine (BMAA) – baktıklarını da söylüyor. Dr Cashman, mevcut teori listesinin henüz tamamlanmadığı konusunda uyarıyor: “Bu noktada temelde hiçbir şeyi göz ardı edemeyiz.” Hastalığın yayılma olasılığı ile ilgili Dr Marrero, şu ana kadar görülen iki bölgenin dışında, daha geniş bir alanda da hastalığa rastlanabileceğini söylüyor.

Steve Ellis, babasının durumunun sabitlendiğini söylüyor. Roger Ellis, özel bir bakım evinde kalıyor ve günlük aktivitelerde biraz yardıma ihtiyaç duyarken, konuşma ve uyku sorunları ile mücadele ediyor. Durumdan etkilenen aileler için bir Facebook destek grubu yöneten Steve Ellis, hükumet yetkililerinin hastalık hakkında şeffaf olmalarını istiyor. Hepsinden önemlisi de babasını neyin hasta ettiğini bilmek istiyor.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

16 Ekim 2021 – 20:56

ABD’li ilaç şirketi Johnson & Johnson’ın kansere yol açan bir madde içermesinden dolayı 2.1 milyar dolar ceza alan bebek pudrasını devrettiği şirket, iflas başvurusu yaptı.

Johnson & Johnson yetkilileri, LTL Management adlı yan şirket kurarak, kansere yol açan bir madde içeren bebek pudralarına kesilen 2.1 milyar dolarlık ceza tutarını şirkete aktardıktan sonra iflas başvurusu yaptıklarını duyurdu.

Kuzey Karolina eyaletinde yapılan iflas başvurusunda LTL Management’ın pasif borçlarının 1 ila 10 milyar dolar gösterildiği belirtildi.

Başvuruda Johnson & Johnson ve Aveeno ya da Neutrogena gibi yan şirketlerin bulunmadığı bildirildi.

Şirket, yayınladığı açıklamada bebek pudrası ile ilgili tüm davaların iflas başvurusunun sonucunu bekleyeceğini, yapılacak ödemelerin miktarına ve zamanına iflas mahkemesinin karar vereceğini açıkladı.

Açıklamada, LTL Management şirketini kurarak iflas başvurusu yapmanın sorumluluklardan kaçmak anlamına gelmediğini, pudrayla ilgili davaları sonuçlandırmanın en doğru yolu olduğunu savunuldu.

Johnson & Johnson’a dava açan kadınların avukatlığını üstlenen Linda Lipsen ise şirketin bu adımını “hukuk sisteminin insafsızca kötüye kullanımı” olarak nitelendirdi.

ABD’de birçok kadın, Johnson & Johnson’ın asbeste yakın bir mineral olan ve çoğu zaman aynı kaynaktan çıkartılan talk içeren pudraları nedeniyle yumurtalık kanserine yakalandıklarını iddia ederek şirketi dava etmişti.

ABD yönetiminin desteği ve 250 bin kadının katılımıyla gerçekleşen bir araştırmada talk pudrasını yumurtalık kanseriyle bağlantılı olduğuna dair güçlü bir kanıt bulunamamış ancak araştırmanın yazarı sonuçların belirsiz olduğunu vurgulamıştı.

Tamamını okuyun

Genel

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

12 Ekim 2021 – 17:48

Su ve gıda yolu ile bulaşan ‘norovirüs’ vakalarını değerlendiren KLİMİK Derneği Başkanı Alpay Azap, bu virüsün çoğunlukla su ve gıda ile bulaştığına işaret ediyor. Norovirüsü yaşayanlar ise, birkaç saat içerisinde halsizleşip 5-6 günde bile atlatamadıklarını anlatıyorlar.
Kusma, ishal ve karın ağrısı gibi belirtilerle acil servislere başvuran kişilerin sayısı arttı. Mide-bağırsak enfeksiyonlarına ilişkin son dönemde en sık ‘norovirüs’e rastlanıyor.

Azap, artışa geçen norovirüs belirtilerini ise şöyle sıralıyor:


“İlk belirtiler bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal şeklinde. Bazı virüslerde kusma bazılarında ishal daha ön planda. Sadece Ankara’da değil, farklı illerden meslektaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre ülkemizin pek çok bölgesinde son bir ay içerisinde kusma-ishal şikayetleriyle başvurularda artış var. Salgın olarak nitelendirmek için daha önceki yıllarda gördüğümüzden, bir başka ifade ile beklenenden, çok daha fazla olgu görmek gerekir. Şu an için bu boyutta bir artış olduğunu söyleyemeyiz. Kusma-ishal yapan virüsler belli dönemlerde artış gösterir. Yılın farklı dönemlerinde farklı virüsler daha ön plandadır. Örneğin Norovirüs daha çok kış aylarında görülür ve hatta bu nedenle kış kusma hastalığı olarak da isimlendirilir. Mevcut artış bu kapsamda değerlendirilebilir.”


‘1-2 saat içerisinde çok bitkinleştirdi’


Geçen hafta mide bulantısı ve kusma şikâyetiyle hastaneye başvuran Beyza Tekkol “Çok kısa sürede ishal ve mide bulantısı başladı. 5-6 kez üst üste kustum, 15-20 dakika aralıklarla. Vücudum 1-2 içinde çok bitkinleşti. Hastanede serum bağladıklarında kendime gelebildim. Kan tahlili sonucunda kanımda çok yüksek seviyede enfeksiyon çıktı” dedi.


5-6 gün geçmesine rağmen toparlayamıyorum’


Benzer semptomlarla acil servise giden Ersegün Özcan ise “Çok şiddetli mide bulantısı yaşadım. 2-3 gün içerisinde geçmeyince endişelendim. Hastanede serum verildi. Rahatsızlığımın üzerinden 5-6 gün geçmesine rağmen toparlanamıyorum” ifadelerini kullandı.


Su ve gıda ile bulaşıyor


KLİMİK Derneği Başkanı Alpay Azap, özellikle kapalı alanların virüs için elverişli olduğuna vurgu yapıyor:


“En sık norovirüslerle karşılaşsak da rotavirüs, enterovirüsler ve adenovirüsler mide-bağırsak enfeksiyonlarına yol açabilirler. Bunların ortak özelliği su ve gıdalarla insanlara bulaşmalarıdır. Genellikle hasta insanların dışkıları ile dışarı atılan virüsler su ve gıdaları kirleterek sağlıklı kişilere bulaşırlar. Bu nedenle su ve gıda temizliğinin yeterince uygulanmadığı durumlarda olgu sayılarında artışlar görülür, kapalı topluluklarda özellikle kreş, okul, yurt, seyahat gemisi gibi yerlerde, küçük çaplı salgınlar yaparlar.”


Enfeksiyonlar neden bu yıl daha fazla?


Prof. Dr. Alpay Azap mide-bağırsak enfeksiyonlarının özellikle son dönemdeki artışını hem ‘mevsimsel’ olarak açıkladı hem de daha kritik bir sebebe vurgu yaptı:


“Son bir ayda sürekli yukarı doğru çıkış göstermemekle birlikte stabil olarak artmış vaka sayısı söz konusu. Bu yıl daha dikkat çekici olmasının sebebi Kovid-19 salgını. Geçen sene Kovid-19 salgını nedeniyle alınan kapanma önlemlerinin, toplumun hastalık korkusu ile temizlik kurallarına çok daha fazla uyması nedeniyle nezle, grip, ishal gibi pek çok bulaşıcı hastalığı çok çok az gördük. Bu hastalıklara neden olan virüsler toplumda dolaşmadığı için bağışıklığın genel olarak azaldığını düşünüyoruz. Bu sene insanlarımız temizlik kurallarına geçen seneye göre çok daha az uyum gösteriyor, kalabalık ortamlar, yeme içme mekânları da açık. Bu nedenle bu sene hem solunum yolu hem de sindirim sistemi enfeksiyonlarında artış bekliyoruz.”

Tamamını okuyun

Çin

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

5 Ekim 2021 – 17:05

İşgal ettiği Doğu Türkistan’da uzun bir süredir Uygur Türklerine soykırım uygulayan Çin’in toplama kamplarında işlediği insan hakları ihlallerine ilişkin bir itirafçı daha ortaya çıktı.

Toplama kamplarında çalıştığını belirten ve gerçek ismi yerine sadece Jiang olarak anılan eski işkenceci, Uygur Türklerine uygulanan işkenceleri anlattı.

CNN’e açıklama yapan eski işkenceci, Uygur Türklerinin evlerine şafak baskınları düzenlediklerini “Onları gece vakti şiddet kullanarak yakalıyorduk. Eğer bir bölgede 100 tane olduğunu biliyorsak onların hepsini yakalamamız gerekiyordu” sözleriyle anlattı.

CNN’e toplama kamplarında yaşananları anlatan Jiang, “Onları yere düşene ve vücutları şişene kadar tekmeliyor ve dövüyorduk. Yerde ağlayana kadar devam ediyorduk. Sorgu süreci kapsamında yakalanan her yeni Uygur Türkünü dövüyorduk. Kadın, erkek ve 14 yaşına kadar çocuklar da buna dahildi” diye konuştu.

Toplama kamplarına attıkları soydaşlarımızı tavandan asarak elektrik verdiklerini ve cinsel saldırıda bulunduklarını belirten Jiang, “Onlara yemek ve su verilmiyordu ve bazen günlerce uyanık kalmaya zorlanıyorlardı. Herkesin farklı bir metodu vardı. Bazıları levye kullanıyordu diğerleri de üzerinde asma kilit olan demir zincir” dedi.

“Bunlar Sıradan İnsanlardı…”


Kamplara kapatılan insanların “terör” suçu işledikleri iddiasıyla yakalandıklarını belirten Jiang, “Fakat bu kişilerin hiçbirinin suç işlediğini sanmıyorum. Bunlar sıradan insanlardı” ifadelerini kullandı.

Röportaj verdiği CNN’e polis üniformasını, işkence fotoğraflarını ve videolarını gösteren Jiang kamplarda çalışan bazı kişilerin bunu iş olarak gördüğünü belirterek “Fakat bazıları psikopattı” şeklinde konuştu.

Polis olarak 10 yılı aşkın süre görev yaptıktan sonra toplama kampında görevlendirildiğini belirten Jiang, “Her görevlinin bir kotası vardı. Dolayısıyla bütün polisler ve görevliler Uygur Türklerini yakalamak için tetikteydi. Herkesin hedefini tutturması gerekiyordu” diyerek Çin zulmünü anlattı.

Elektriği Cinsel Organlarına Veriyorduk”


Köylerdeki ağaların ya da muhtarların düzenledikleri toplantılarda köylerde yaşayan tüm Türkleri yakaladıklarını belirten Jiang, “Tek bir yılda 900.000 Uygur ya da diğer azınlıklardan insanın yakalandığını biliniyordu. Eğer polisler de bu sürece dahil olmak istemezlerse onlar da hapse atılıyordu” ifadelerini kullandı.

Toplama kamplarına kapatılan Uygur Türklerine elektrik verdiklerini belirten Jiang, “Elektriği cinsel organlarına veriyorduk” dedi.

Uygur Soykırımı


Çin’in işgalci olarak bulunduğu Doğu Türkistan’da 2014’ten bu yana sürdürdüğü Uygur Soykırımı, Hollanda, İngiltere, Kanada, ABD gibi birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 1 ile 3 milyon Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü toplama kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda tutulan esirler sistematik olarak işkence, tecavüz ve köleleştirmeye tabi tutuluyor.

Bunun yanında Uygur Türklerini hedef alan sistematik soykırımı durdurmasına yönelik çağrılara “radikal İslamcı terörizmle mücadele ettikleri” iddiasıyla yanıt veren ÇKP, terör örgütü Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi halinde kurulacak olan hükümeti tanıyacağını açıkladı. Bu durumda Çin, terör örgütü Taliban’ın kuracağı sözde hükümeti tanıyan ilk ülke olacak.

Tamamını okuyun
Advertisement
Amerika3 gün önce

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

Genel1 hafta önce

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

Çin2 hafta önce

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

Amerika2 hafta önce

Facebook muhbiri: Şirket kar etmeyi toplumun menfaatinin önüne koydu

Genel1 ay önce

Porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit edildi

Bilim1 ay önce

Singapur’da asayişi robotlar sağlayacak

Çin2 ay önce

Çin’de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı

Genel2 ay önce

Sulama için güneş sistemi kurdu, elektrik masrafından kurtuldu

Latin Amerika2 ay önce

“Türkiye ile geleceğe birlikte bakmalıyız”

Çin2 ay önce

İkinci Taliban dönemi kime yarayacak?

Çin2 ay önce

“BAE’de Çin’in gizli hapishanesinde Uygurlar zorla alıkonuluyor”

Genel2 ay önce

Bozkurt’taki HES santralinin ÇED raporu kıyağı yapılan sahibi

Amerika2 ay önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğluna ABD’de sübyancılık davası açıldı

Genel2 ay önce

BM’den ‘Afganistan’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlaller’ uyarısı

Genel2 ay önce

Burhan Kuzu’nun ‘gayriresmi’ danışmanı Sinan Çiftçi: Birçok olayı Berat Albayrak’a çözdürürdü rahmetli

Amerika2 ay önce

Kanada’da Katolik Kilisesinin hayır kurumu statüsünün iptali için kampanya başlatıldı

Genel3 ay önce

Turizm Bakanı Ersoy’un orman yangın üssünü otel alanına dönüştürdüğü ortaya çıktı

Türkiye3 ay önce

RTÜK’ten orman yangını haberlerine ağır ceza tehdidi

Genel3 ay önce

Trakya’da yer altı sularının yüzde 85’i tükendi

Bilim3 ay önce

İdrar testi ile kanser hücresi tespit edilebilecek

Çin3 ay önce

Belçika istihbaratı Çinli firmaların akıllı telefonlarına karşı uyardı

Dünya3 ay önce

Dünya üzerinde büyücülük faaliyetlerinde büyük artış görülüyor

Doğu Türkistan3 ay önce

Uygurların Çin’e iadesine tepki amacıyla düzenlenecek protesto Valilik tarafından iptal edildi

Amerika3 ay önce

ABD Kongresi’nde Uygur Grubu kuruldu

Asya3 ay önce

Taliban karşısında Afgan hükumeti hayatta kalma kavgası veriyor

Yorumlar

Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan
Rusya, cuma günü itibariyle Uk… için Abdurrahman Aydın

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.