Connect with us

Rusya

Bulgaristan ve Çekya’daki silah fabrikası patlamalarında Rus istihbaratı izi

Rusya ile Ukrayna arasında 2014 yılındaki savaşla bağlantılı olarak Çekya ve Bulgaristan’daki silah fabrikalarında yaşanan patlamaların gizemi yavaş yavaş çözülmeye başlıyor. 2014 yılındaki patlamaların, bu ülkelerin Ukrayna’ya silah ve mühimmat satmaması için Rus istihbaratının kötü şöhretli birimi ‘29155’in sabotajıyla gerçekleştiği belirtiliyor. Rus istihbaratının Ukrayna’ya satış yapan bir Bulgar silah tüccarını da zehirlediği belirtiliyor.

26 Nisan 2021 – 18:10

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilim uzun süredir gündemi meşgul ederken, Çekya’nın geçtiğimiz hafta 18 Rus diplomatı istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle sınır dışı etmesi büyük yankı uyandırdı. Çekya, bu diplomatları 2014’te ülkedeki bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamada rol almakla suçlarken, Rusya iddiaları ‘temelsiz ve absürd’ olarak nitelemişti. Ancak aynı dönemde Bulgaristan’daki silah fabrikalarında meydana gelen üst üste üç patlamada da Rus istihbarat servisi GRU’nun izi olduğu ortaya çıktı.

Bulgaristan’daki silah depolarında art arda üç patlama

ABD destekli Radio Free Europe, yayınladığı bir haberde 2014 yılında Bulgaristan’daki silah fabrikalarında meydana gelen üç ayrı patlamada Rus istihbarat servisi GRU’ya bağlı Birim 29155’in olduğu şüphelerini güçlendirdi. Aynı birimin Bulgar silah tüccarı Emilian Gebrev’in zehirlenmesinden de sorumlu olduğu belirtiliyor.

Bulgar silah tüccarı Emilian Gebrev’i zehirlemekle suçlanan Sergey Fedotov takma adlı Denis Sergeyev (solda) ve Georgy Gorshkov takma adlı Yegor Gordiyenko. (Fotoğraf Bulgaristan savcılığı tarafından dağıtılmıştır.)

Gizemi çözülmemiş patlamalar Bulgaristan’da 28 Şubat 2014’te, Sofya’nın doğusundaki Kazanlık’taki Arsenal silah kompleksinde meydana gelen patlamada, barut üretilen bir atölye kısmen tahrip edildi. Olayda bir kişi hayatını kaybetti. Bundan 6 ay sonra, 8 Ağustos’ta Bulgaristan’ın güneybatısındaki Kostenets’teki TEREM-Çar Samuil askeri fabrikasında meydana gelen bir dizi patlamada 10 kişi yaralandı.

İki aydan daha kısa bir süre sonra ise, 1 Ekim’de, Gorni Lom’daki Midzhur fabrikasındaki Bulgar mühimmat tesisindeki patlamada 15 kişi öldü ve 2 kişi yaralandı. Aralık ayının üçüncü haftasında, Bulgaristan’ın güneyindeki Maglizh’de özel bir mühimmat ve av cephane imalat şirketi, bir kişinin hayatını kaybettiği açıklanamayan patlamaya şahit oldu. Daha sonra, 21 Mart 2015 akşamı, saat 19:30 sularında, İganovo’daki küçük Bulgar köyünde tanksavar cephaneleri, uçaksavar füzeleri ve diğer silahların üretildiği devlete ait bir tesis olan Vazov Makine İmalat Fabrikası’ndaki patlamalar yaşandı.

Bundan sadece üç hafta sonra, 14 Nisan’da şafak sökmeden hemen önce, köy yine aynı tesisteki patlamalarla sarsıldı ve genişleyen kompleksin bir bölümünü kısmen yok etti. 2014 yılındaki patlamalar ile 2015 yılındaki olaylar birbirine çok benziyordu. Bulgar savcıları patlamaların nedenini araştırdı, ancak yalnızca 1 Ekim 2014’te Gorni Lom’daki patlamadaki dört zanlıya ulaşıldı ve bunlar daha sonra beraat etti. Diğer soruşturmalara ne olduğu hakkında kamuya açık bir bilgi yok.

Bulgar makamları, Çekya’da ortaya çıkan veriler ışığında tüm bu patlamaları yeniden soruşturma kararı aldı. 2015 ilkbaharında Vazov fabrikasında meydana gelen patlamalar sırasında, Rus istihbarat servisi GRU ajanları olduğuna inanılan en az 6 Rus vatandaşının düzenli olarak Bulgaristan’a gelip gittiği ortaya çıktı. Ayrıca, ilk olarak açık kaynak araştırma kuruluşu Bellingcat tarafından derlenen uçuş verileri ve GPS izleme bilgileri, 2014 patlamalarının tarihlerine yakın bir şekilde Bulgaristan’a girip çıktığı iddia edilen başka bir GRU ajanını gösteriyordu.

Çekya Başbakanı Andrej Babis 2014 yılındaki patlamalarla ilgili GRU’nun seçkin ve kötü şöhretli Birimi 29155’i suçlamıştı. Aynı birim ayrıca Emilian Gebrev adlı bir Bulgar silah tüccarının ölümcül bir şekilde zehirlenmesiyle bağlantılı olmakla suçlanmıştı. Gebrev, Vazov fabrikasında meydana gelen patlamalardan sonra zehirlenmişti.

Patlamaların Ukrayna savaşı ile ilgisi var

Patlamalar, Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı işgal etmesi ve ilhak etmesi ile Doğu Ukrayna’da Rusya destekli ayrılıkçılarla yaşanan savaşın patlak verdiği dönemde meydana geldi. O zamanlar, Ukrayna silahlı kuvvetleri çok kötü bir durumdaydı; organizasyon ve eğitim eksikliği yaşıyordu ve silah ve teçhizat eksikliği nedeniyle tükenmişti. Ukrayna ordusu, aralarında Rus askerlerinin de olduğu daha donanımlı ve daha iyi eğitimli savaşçıların saldırılarını engellemek için silah ve mühimmat bulmakta zorlandı.

Bulgaristan, oldukça büyük bir silah imalat ve ticaret endüstrisine sahip. Bulgaristan, bugüne kadar aksi yönde pek çok kanıt ortaya çıkmasına rağmen Rusya-Ukrayna savaşında oynayabileceği herhangi bir rol olduğunu reddediyor ve buna “Ukrayna içi bir çatışma” diyor. Rus ajanlar patlamalarla aynı anda Bulgaristan’a geldi Bellingcat internet sitesi tarafından yayınlanan uçuş izleme verilerine göre Vladimir Popov takma adını kullanan Rus vatandaşı Vladimir Moiseyev, 2014 yılında en az dört kez ve 2015 yılında bir kez Bulgaristan’a seyahat etti. Bütün bu geziler, çeşitli mühimmat ve silah fabrikalarındaki patlamaların olduğu günlerde meydana geldi.

Karadağ, 2016’da ülkedeki başarısız darbe girişiminden GRU’yu ve Vladimir Moiseyev’i sorumlu tutmuştu. Bu arada, uçuş verilerine göre, Şubat ve Nisan 2015’ten itibaren daha sonra askeri istihbarat olduğu iddia edilen en az 6 Rus vatandaşının Bulgaristan’a girip çıktığı biliniyordu. Bu kişiler arasında Sergey Fedotov ve Sergey Pavlov takma adlarını kullanan ve Sofya’ya seyahat eden Denis Sergeyev ve Sergey Lyutenkov da vardı.

Uçuş verilerine göre, Georgy Gorshkov takma adını kullanan Yegor Gordiyenko adlı bir diğer ajan da, Denis Sergeyev ile birlikte Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısındaki Burgaz kentine Nisan 2015’te gelmişti.

Bulgar silah tüccarını zehirlediler

İkilinin Bulgaristan’a gelişleri Bulgar silah tüccarı Emilian Gebrev’i neredeyse öldüren zehirlenme olaylarına denk geldi. Gebrev’in oğlu da aynı tarihlerde ölümcül bir şekilde zehirlenmişti. Ancak her ikisi de kurtuldu. Bulgar müfettişler Gebrev’in “tanımlanamayan bir organofosfor maddesiyle sarhoşluk” kurbanı olduğunu açıkladı. Ancak asıl madde tam olarak tespit edilemedi ve davada da çok fazla ilerleme kaydedilmedi.

2014’te Çekya’daki silah deposu patlamalarına ve 2018’de Salisbury’deki Skripal’in zehirlenmesine karıştıkları iddia edilen GRU ajanları Anatoly Chepiga (solda) ve Aleksander Mishkin.

Skripal davasıyla benzerlik

Bundan üç yıl sonra, eski bir Rus askeri istihbarat subayı Sergey Skripal ve kızı Sovyet üretimi Novichok adlı güçlü bir sinir ajanına maruz kaldıktan sonra neredeyse ölüyordu. İngiliz polisi daha sonra zehirlenme olayıyla ilgili olarak iki Rus vatandaşını suçladı. Bu kişiler, daha sonra ABD ve İngiliz yetkililer tarafından Birim 29155’in üyeleri olarak tanımlandı. Skripal’i zehirleyenlerin, Bulgaristan’a seyahat ettiği iddia edilen GRU ajanları aynı birimden olduğu öne sürülüyor.

Çek polisi, Skripal’in zehirlenmesi nedeniyle İngiltere’de aranan iki kişiyle aynı isme sahip 2 Rus hakkında tutuklama emri çıkardı ve Çek polisi tarafından yayınlanan fotoğraflar İngilizlerin kullandığı fotoğrafların aynısı. Şubat 2019’da, Bulgar araştırmacılar Gebrev zehirlenmesiyle ilgili soruşturmalarını yeniden açtılar. Dönemin Başsavcısı Sotir Tsatsarov, Skripal zehirlenmesiyle bağlantılı şüpheli bir Rus istihbarat görevlisinin Nisan 2015’te Bulgaristan’da olduğunu söyledi. Gebrev daha sonra savcılara, kendisini zehirlemek için kullanılan maddenin Novichok’a benzer olabileceğine inanmak için nedenleri olduğunu söyledi.

Gebrev, zehirlenmesiyle ilgili olarak Rusya’yı suçlamadı, ancak bir Rus ajanının olaya karıştığına dair raporların onu şaşırtmadığını söyledi. Aralık ayında, Bulgar yetkililer zehirlenme olayıyla ilgili soruşturmada 5 GRU ajanının isminin geçtiğini iddia etti ve ertesi ay gıyaben 3 Rus vatandaşını suçladıklarını bildirdi. Savcılar, takma isim kullanan üç kişiyi ortaya çıkardı. Birkaç gün sonra ise Bellingcat, sızdırılan bir Rus personel veri tabanını kullanarak bu kişilerin gerçek kimliklerini tespit etti.

Çekya’daki patlamalar

GRU içindeki ‘Birim 29155’, Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından 17 Nisan’da ülkenin doğusundaki en az bir silah deposundaki patlama olayına karışmakla suçlandı. Çekya’daki mühimmat deposu, Ukrayna ile bir silah satış anlaşması yapmayı planladığı iddia edilen Emilian Gebrev ile bağlantılıydı. Ancak Gebrev bu iddiaları yalanladı. Buna karşın üst düzey bir eski Ukraynalı istihbarat yetkilisi, o sırada Ukrayna’nın bir Bulgar silah tüccarı ile çalıştığını doğruladı.

Eski Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, Çekya’nın açıklamalarının ve Avrupa’daki GRU ajanlarıyla ilgili yeni verilerin ardından Bulgaristan’daki patlamalarla ilgili kesinlikle yeni bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu. Radio Free Europe’e konuşan Tagarev, “Silah endüstrisi tehlikeli ve kazalar oluyor. Ancak üretim süreçleri öyle yapılandırıldı ki, bir kaza durumunda minimum hasarla sonuçlanır. Ancak iki yıldan kısa bir süre içinde altı patlama olması bunu zaten çok şüpheli hale getiriyor.” dedi.

Tagarev, “Rusya’nın Bulgaristan’daki çıkarlarının ne olduğunu, silah satışları ve ihracatı konusundaki politikamızın bazen Rusya’nın çıkarlarıyla nasıl çeliştiğini bilince, bir Rus müdahalesi olması bana mantıksız görünmüyor” dedi.

Kaynak: ortadoğuhaber.com

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Ukrayna, Kırım’ın işgali nedeniyle 135 milyar dolar kaybetti

16 Temmuz 2021 – 17:58

Ekonomik Strateji Merkezinin kıdemli ekonomisti Dmıtro Goryunov, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden kaynaklanan ekonomik kayıpların 135 milyar dolar olduğunu ifade etti. Kıyiv’de 16 Temmuz 2021’de düzenlenen “Ukrayna’nın Kırım yarımadasının geçici işgalinden kaynaklanan ekonomik kayıplarının değerlendirilmesi” konulu basın toplantısında konuşan Goryunov, tüm kayıpları altı gruba ayırdığını kaydederek bunların; toplum ekonomisi, devlet varlıkları, yerel topluluklar, özel sektör varlıkları, finans sektörü, Ukrayna vatandaşları olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Tüm grupları toplarsak, 135 milyar dolar gibi bir rakam çıkıyor. Ukrayna ekonomisi, Kırım’ın Rusya tarafından geçici işgali nedeniyle 135 milyar dolar kaybetti. Bu, Adalet hesapladığı rakamdan daha fazla, ancak açıklanan varsayımsal rakamdan daha az. Bir yandan bu maksimum rakam, diğer yandan faiz içermiyor, bu tutar endeksli değil.”

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

Tamamını okuyun

Avrupa

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, NATO’yu Rusya’yı dinlemekle suçladı

10 Temmuz 2021 – 15:41

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, NATO’nun Kiev’in ittifaka üyeliği konusunda Rusya’yı dinlediğini söyledi.

Kuleba, “Bir yandan, Rusya’nın Ukrayna ve NATO arasındaki ilişkilerde söz sahibi olmadığı yönünde açıklamalar duyarken, diğer yandan kapalı kapılar ve kapalı mikrofonlar ardından, ‘Rusya’yı hesaba katmak zorundayız’ gerekçesiyle Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu için uygun zaman olmadığını duyuyoruz” dedi.

Kiev’in ‘siyasetin nasıl işlediğini’ bildiğini ve reformların yetersiz olduğu konusunda Ukrayna’nın suçlanmaması gerektiğini belirten Kuleba, “Sadece NATO nedeniyle değil, kendi güvenlik çıkarlarımız nedeniyle de reformlara devam etmeye hazırız ve sürdüreceğiz. Ancak, ‘üyelik konusunun ne zaman gerçekleşeceği’ sorusuna verilecek dürüst bir yanıta ihtiyacımız var. NATO’ya üyeliğin takvimde kırmızıyla işaretlenebilecek bir tarih olmadığını anlıyoruz, ancak Avrupa-Atlantik entegrasyonumuza ilişkin bir sonraki adımı hak etmek için yeterince iş yaptık” diye konuştu.

Son zamanlarda, Kiev’in NATO’ya derhal üye olması gerektiğini her fırsatta dile getiren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Donbass’taki çatışmaları sona erdirmenin tek yolunun Ukrayna’nın Kuzey Atlantik İttifakı’na üyeliği olduğunu ileri sürüyor.

NATO’nun da genişlemeye hazır olması gerekiyor’

Daha önce, NATO Genel Sekreteri’nin Güney Kafkasya ve Orta Asya Özel Temsilcisi James Appathurai, reformların Ukrayna’ya NATO üyeliğini garanti etmediğini belirterek, “Ukrayna’nın ittifaka katılmaya hazır olması yeterli değil, NATO’nun da genişlemeye hazır olması gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.


Eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise, Kiev’in ittifaka üye olabilmesi için uygulanması çok zaman alacak kriterlere ulaşması gerektiğini vurgulamıştı.

Aralık 2014’te Ukrayna devletinin ‘bağlantısız statüsünden’ vazgeçtiğini ilan eden Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada, Haziran 2016’da NATO üyeliğini ülkenin dış politikasının ana hedefi olarak belirlemişti.

Tamamını okuyun

Genel

Zelenskiy: Aynı milletten olsaydık Moskova’da Ukrayna bayrağı dalgalanırdı

2 Temmuz 2021 – 10:01

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Ukraynalılar ve Rusları tek millet olarak görüyorum” sözlerine tepki gösterdi.

Yerel basına açıklamalarda bulunan Zelenskiy, Putin’in açıklamasına tepki göstererek, “Aynı milletten olsaydık Moskova’da Ukrayna bayrağı dalgalanırdı.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, her yıl Rus halkının sorduğu soruları yanıtladığı “Direkt Hat” programında dün Ukrayna’ya yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Putin’in “Ukraynalılar ve Rusları tek millet olarak görüyorum” açıklamasına Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den tepki geldi.

Zelenskiy, “Ruslar ve Ukraynalılar arasında çok fazla ortak nokta var. Tarihimizin bir kısmı ortak, hatıralarımız, komşuluğumuz, akrabalarımız, faşizme karşı ortak zafer ve ortak trajedilerimiz var ancak bu bizi aynı milletten yapmıyor. Ukraynalılar ve Ruslar aynı milletten olsaydı Moskova’da, Rusya Devlet Duması’nda Ukrayna bayrağı dalgalanır ve grivna kullanılırdı.” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının Donbas’taki savaşı bitirmek olması gerektiğini vurgulayan Zelenskiy, “Amacımız Donbas’taki savaşı bitirmek ve Ukrayna’ya topraklarını iade etmek olmalı. Hem toprakları açık bir şekilde işgal ederek savaşı devam ettirmek hem de aynı milletteniz demek olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Tamamını okuyun
Advertisement
Amerika1 hafta önce

Uygurlar’ın zorla çalıştırıldığı iddiası Kongre’de

Amerika2 hafta önce

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

Genel2 hafta önce

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

Çin3 hafta önce

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

Amerika3 hafta önce

Facebook muhbiri: Şirket kar etmeyi toplumun menfaatinin önüne koydu

Genel2 ay önce

Porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit edildi

Bilim2 ay önce

Singapur’da asayişi robotlar sağlayacak

Çin2 ay önce

Çin’de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı

Genel2 ay önce

Sulama için güneş sistemi kurdu, elektrik masrafından kurtuldu

Latin Amerika2 ay önce

“Türkiye ile geleceğe birlikte bakmalıyız”

Çin2 ay önce

İkinci Taliban dönemi kime yarayacak?

Çin2 ay önce

“BAE’de Çin’in gizli hapishanesinde Uygurlar zorla alıkonuluyor”

Genel2 ay önce

Bozkurt’taki HES santralinin ÇED raporu kıyağı yapılan sahibi

Amerika3 ay önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğluna ABD’de sübyancılık davası açıldı

Genel3 ay önce

BM’den ‘Afganistan’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlaller’ uyarısı

Genel3 ay önce

Burhan Kuzu’nun ‘gayriresmi’ danışmanı Sinan Çiftçi: Birçok olayı Berat Albayrak’a çözdürürdü rahmetli

Amerika3 ay önce

Kanada’da Katolik Kilisesinin hayır kurumu statüsünün iptali için kampanya başlatıldı

Genel3 ay önce

Turizm Bakanı Ersoy’un orman yangın üssünü otel alanına dönüştürdüğü ortaya çıktı

Türkiye3 ay önce

RTÜK’ten orman yangını haberlerine ağır ceza tehdidi

Genel3 ay önce

Trakya’da yer altı sularının yüzde 85’i tükendi

Bilim3 ay önce

İdrar testi ile kanser hücresi tespit edilebilecek

Çin3 ay önce

Belçika istihbaratı Çinli firmaların akıllı telefonlarına karşı uyardı

Dünya3 ay önce

Dünya üzerinde büyücülük faaliyetlerinde büyük artış görülüyor

Doğu Türkistan3 ay önce

Uygurların Çin’e iadesine tepki amacıyla düzenlenecek protesto Valilik tarafından iptal edildi

Amerika3 ay önce

ABD Kongresi’nde Uygur Grubu kuruldu

Yorumlar

Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan
Rusya, cuma günü itibariyle Uk… için Abdurrahman Aydın

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.