Connect with us

İngiltere

Financial Times: Ağbal görevden alındıktan sonra iki günde 6,5 milyar dolar sıcak para çıkışı oldu

Financial Times gazetesi, Naci Ağbal’ın kovulması sonrasındaki ilk iki iş gününde sadece swap kanalından 6,5 milyar dolarlık yabancı sıcak para çıkışı olduğunu yazdı.

Financial Times: Ağbal görevden alındıktan sonra iki günde 6,5 milyar dolar sıcak para çıkışı oldu
28 Mart 2021 – 10:25

Financial Times gazetesi, Naci Ağbal’ın son faiz kararı öncesindeki birkaç haftada Erdoğan ile görüşmediğini öne sürdü. Gazete, Ağbal’ın kovulması sonrasındaki ilk iki iş gününde sadece swap kanalından 6,5 milyar dolarlık yabancı sıcak para çıkışı olduğunu aktardı.

Naci Ağbal’ın Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden alınması öncesinde ve sonrasında yaşananlara dair İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde önemli bir haber yayımlandı.

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan haberde, Naci Ağbal’ın 18 Mart’taki faiz kararı öncesindeki birkaç haftada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmediği iddia edildi.

Kaynaklar “Ağbal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu düzeyde bir faiz artışına sinirleneceğini, Erdoğan’ın Mart ayında yeni bir faiz artışına gidilmesi kararını desteklemeyeceğini biliyordu” dedi.

‘ERDOĞAN PİYASALARI ALTÜST ETTİ’

Ağbal’ın görevden alınması sonrasında piyasaların altüst olduğuna işaret edilen haberde, görevden almanın “politika güvenilirliğinde delik açtı” şeklinde yorumlandığı aktarıldı.

TL’de, tahvilde ve hisselerde yaşanan sert değer kaybının zaten yeterince kötü olduğunu belirten yatırımcılar, Londra’da gecelik TL swap faizlerinin yüzde 1400’ü bulmasıyla para piyasalarında yaşanan kaosun sorunu büyüttüğünü dile getirdiler.

Bu durum nedeniyle paralarını çekmekte ve TL riskine karşı önlem almakta (hedge) çok zorlandıklarını belirten yatırımcılar, bu olayın yatırımcı güveninde kalıcı hasara neden olabileceğine işaret ettiler.

TERS AYAKTA YAKALANDILAR

Avrupa’nın en büyük varlık yönetim şirketi Amundi’nin gelişen piyasalar şefi Yerlan Syzdykov, “Tam Türkiye’nin güvenilirliği yeniden inşa ettiği bir noktaya geliyorduk” dedi ve Ağbal kararı sonrasında öfke ve bıkkınlık hissettiklerini dile getirdi.

Krize TL’de uzun pozisyonda yakalanan, Türk özel ve kamu tahvillerine yatırım yapmış olan Syzdykov, piyasalarda yaşanan kaos nedeniyle bu durumu terse çeviremediğini belirtti.

Piyasa koşullarının çok zor olduğunu, likiditenin kuruduğunu ve yabancı yatırımcıların çok sinirlendiğini belirten Syzdykov, geride kalan haftada TL riskini azalmaya çalıştıklarını söyledi.

SADECE İKİ GÜNDE SWAP KANALINDAN 6,5 MİLYAR DOLARLIK ÇIKIŞ

TCMB verilerine göre 7 Kasım-19 Mart tarihleri arasında TL faizlerinin yükselmesiyle swap (döviz-TL takası) kanalından Türkiye’ye yaklaşık 16 milyar dolarlık yabancı sıcak para girişi olduğunu belirten FT, bunun yaklaşık 6,5 milyar dolarının 22-23 Mart’ta iki günde Türkiye’den çıktığını, bu çıkışın swap faizlerinin yüzde 1400’ü aşmasına rağmen gerçekleştiğini aktardı.

İngiltere

Londra merkezli BBC’den Türkiye’ye giren afganlar hakkında algı operasyonu

24 Temmuz 2021 – 21:10

Londra merkezli BBC’den Türkiye’ye giren afganlar hakkında algı operasyonu

BBC, Türkiye’ye kaçak yollardan giren Afganları aklayabilmek ve Türk kamuoyunda artan tepkiyi azaltabilmek için algı operasyonuna başladı. Türkiye, günlerdir, sınır bölgesinden gelen yeni göç dalgasını konuşuyor.

Afganistan üzerinden önce İran’a ardından Türkiye’ye gelen on binlerce kaçağın görüntüsü on milyonlarca kez izlendi ve izlenmeye devam ediyor. Kamuoyunun büyük tepki gösterdiği görüntüler sonrası İçişleri Bakanlığı önce “Algı operasyonu” diyerek konuyu geçiştirmeye çalıştı. Tepkilerin artması üzerine açıklama yapmayan valilikler kaçakların sayısına ve yakalanmalarına ilişkin operasyon bilgilerini paylaşmaya başladı.

Kamuyounda adeta infial yapan yeni göç dalgası sonrasında “muhalif” görünen bir takım kişi ve gruplar sosyal medya üzerinden birçok kişiye “Irkçı, faşist” gibi yaftalamalarda bulunmaya başladı. Bunu yapan bazı hesapların yurtdışı bağlantılı oldukları ortaya çıkarken, göçleri eleştirenleri hedef alan “Sivil gazetecilik” faaliyetleri de tartışmaya açıldı. Tartışmalar sürerken, Londra merkezli BBC tarafından çarpıcı bir algı operasyonu başlatıldı. Türkiye’ye gelen göç dalgasına ilişkin görüntülü bir haber hazırlayan BBC, çocuk ve aileleri göstererek Türkiye’ye eğitim ve daha iyi bir yaşam için geldiklerini ima eden içerik hazırladı. Ancak BBC, sınırdan geçen on binlerce kaçak erkekle ilgili herhangi bir görüntü paylaşmadı.

BBC, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye sınırına yığılan Suriyeliler ile ilgili de benzer bir kampanya yürüterek başarıya ulaşmıştı. BBC o dönem de, sınırdaki insanların yaşayabilmek için içeriye alınması gerektiğini ve savaş bittikten sonra güvenli bölgelere yerleşecekleri yolunda kamuoyu oluşmuştu. Ancak aradan geçen zamanda güvenli bölgeler oluşturulmadığı gibi, AB’nin kaçak geçişler konusunda tutumu daha da keskinleşti. Türkiye’yi adeta göçün merkezi haline getiren AB bu gibi operasyonlarda medyayı tıpkı BBC örneğinde olduğu gibi etkin bir şekilde kullanıyor.

Türkiye’nin karşısına çıkarılan yeni operasyonda Afganların Müslüman ve Türkiye’nin kardeşi olduğu tezi işlenerek özellikle çocuk, kadın, aile figürleri kullanılıyor.

Londra merkezli BBC, sınırdan kaçak geçişlerle ilgili Türk kamuoyunda başlayan tepkiyi engellemek için devreye girdi. BBC, yaptığı haberde sınırdan geçen on binlerce kaçak erkeğe yer vermezken, çocuk ve aile görüntülerini paylaşmıştı.

BBC, geçtiğimiz günlerde de yine Afganistan’dan gelen göç dalgasını meşrulaştıran ve gelen tepkileri azaltabilmek adına benzer bir habere imza atmıştı.

Tamamını okuyun

Çin

Londra’da Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları, ÇKP’nin 100. yılını protesto etti

2 Temmuz 2021 – 16:21

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da Doğu Türkistanlı aktivistler ve insan hakları savunucuları, dün Çin Komünist Partisinin 100. yıl dönümünde, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı, asimilasyon ve soykırım fiillerine karşı protesto eylemi yapıldı. Aktivistler, “Soykırım dursun”, “Soykırıma hayır”, “Uygurların yanında olun” yazılı pankartları taşıdı.

1 Temmuz’da Çin Komünist Partisi’nin 100. yıldönümü kaydedildi. Çin yönetimi, dünyaya bu olayı büyük bir zafer olarak kutlamak isterken; 21. yüzyılda yapılan en büyük soykırım fiillerinden birisine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, Çin’in Londra Büyükelçiliği önünde toplandı. Birleşik Krallık’ta yüzlerce insan hakları savunucusu ve mağdur yakını, Çin’in insan hakları ihlallerini kınadı. 1 Temmuz’un bir utanç günü olduğunu vurguladı.

Doğu Türkistan’daki sistematik baskılar Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Türk halklarına yönelik asimilasyon ve soykırım politikaları eylemde, sert bir şekilde kınandı. Protestoya destek verenler arasında eski Guantanamo tutuklusu Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı Muazzam Bek de yer aldı. Bek burada yaptığı konuşmada, Çin’in Doğu Türkistan’da soykırım uyguladığının altını çizdi.

Tamamını okuyun

İngiltere

İngiltere’de Hancock skandalı ve Savunma Bakanlığı’na ait belgelerin sızdırılmasına ilişkin soruşturma

29 Haziran 2021 – 10:47

İngiltere geçtiğimiz günlerde Boris Johnson hükumeti içinde yaşanan kaosu yansıtan siyasi olaylara tanık oldu. Bir etik skandalın ardından Matt Hancock’ın istifası sonrası Sacid Cavid’in yeni Sağlık Bakanı olarak atandığının açıklanmasıyla birlikte Savunma Bakanlığı dün, Bakanlık’a ait gizli belgelerin bir otobüs durağında bulunduğu olaya ilişkin soruşturma açıldığını duyurdu.

BBC’de yer alan habere göre, bu belgelerden bazılarının yakın zamanda İngiliz Kraliyet Donanması’na ait bir geminin Kırım açıklarından geçişiyle ilgili olduğu belirtildi. Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü, bakanlıkta çalışan bir kişinin hassas belgelerin bulunması olayından kendisini haberdar ettiğini belirterek, “Bakanlık bilgi güvenliği konusunu çok ciddiye alıyor ve soruşturma açtı” dedi.

BBC’nin haberine göre, e-postalar ve sunumları da içeren yaklaşık 50 sayfadan oluşan gizli belgeler, Salı sabahı Kent’teki (İngiltere’nin güneyinde) bir otobüs durağının hemen arkasında bulundu. Bazı belgelerde ABD öncülüğündeki NATO varlığı ayrıldıktan sonra İngiliz ordusunun Afganistan’da konuşlanması ihtimaline dair detaylar yer alıyor. Belgelerden birinde ise, İngiliz Kraliyet Donanması’na ait HMS Defender gemisinin Çarşamba günü, Rusya’nın 2014’te ilhak ettiğini açıkladığı Ukrayna Kırım yarımadasından geçmesi halinde Rusya’nın vereceği olası tepkiler değerlendiriliyor. Rus ordusu, geçen hafta Çarşamba günü Kırım açıklarında, karasularını ihlal ettiği iddiasıyla gemiye uyarı ateşi açtığını doğruladı. Ancak İngiltere hükümeti bunu yalanlayarak Rusların atış tatbikatları yürüttüğünü belirtti. Ayrıca geminin geçişini uluslararası hukuka uygun olarak Ukrayna karasularından normal bir geçiş olarak nitelendirdi. Belgelerde Rusya’nın buna karşılık gelecekte düşmanca bir karşılık verme olasılığı yer alıyor.

Bir HMS Defender sözcüsü, “Kamuoyunun tahmin edebileceği gibi, Bakanlık çok dikkatli şekilde planlama yapıyor. Rutin bir uygulamanın sonucu olarak operasyonel kararları etkileyen potansiyel faktörlerin tümü analiz ediliyor” dedi.

Bloomberg haber ajansında yer alan habere göre yeni İngiltere Sağlık Bakanı Sacid Cavid, dün yaptığı açıklamada, en önemli önceliğinin koronavirüs pandemisini ortadan kaldırmak ve ülkeyi normale döndürmek olduğunu belirtti. Bakan Cavid, Sky News’e yaptığı açıklamada, “Hala bir salgınla karşı karşıyayız ve bunun sonunu mümkün olan en kısa sürede görmek istiyorum. Bu benim acil önceliğim olacak. Böylece mümkün olan en kısa sürede normale dönebileceğiz” dedi.

Boris Johnson, Sacid Cavid’i Sağlık Bakanlığı görevine atadı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Matt Hancock’un istifasının ardından Cumartesi günü eski Maliye Bakanı Sacid Cavid’i Sağlık Bakanlığı görevine atadı. Hancock’un Sağlık Bakanlığı’ndaki ofisinde danışmanıyla eşini aldattığı görüntülerin yayınlanmasının ardından halkın ve medyanın büyük bir tepkisine yol açan olaydan sonra Hancock istifasını sunmak zorunda kaldı.

İngiltere hükumeti, söz konusu görüntülerin medyaya sızmasına dair soruşturma başlatmayı planlıyor. Görüntüler yayınlandıktan sonra Hancock’un görevden alınması veya görevinden istifa etmesi çağrılarına başlangıçta direnen Johnson, Cumartesi günü istifa kararını kabul etti.

Fotoğrafın Cuma günü yayınlanmasının ardından Hancock’ın meslektaşları ve muhafazakar bloktan milletvekilleri, Kovid-19’a karşı mücadele kapsamında alınan sosyal mesafe kuralını ihlal ettiğini kabul etmesinin ardından Hancock’ın bakanlık pozisyonunda kalmaya devam etmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek görevden alınması çağrısında bulundu.

İngiltere’nin Kuzey İrlanda’dan Sorumlu Bakanı Brandon Lewis ise SKY News’e yaptığı açıklamada, “Matt’ın yaptığı yanlıştı. Bu yüzden davranışı için hemen özür diledi ve yaptığının yanlış olduğunu kabul etti. Nihayetinde bu yüzden pozisyonunun savunulamaz olduğunu ve pandemiden kurtulmak için hepimizin yapması gereken daha büyük işlerden dikkatleri dağıttığını kabul etmesinin sebebi buydu” ifadelerini kullandı.

Tamamını okuyun
Advertisement
Amerika2 gün önce

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

Genel6 gün önce

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

Çin2 hafta önce

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

Amerika2 hafta önce

Facebook muhbiri: Şirket kar etmeyi toplumun menfaatinin önüne koydu

Genel1 ay önce

Porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit edildi

Bilim1 ay önce

Singapur’da asayişi robotlar sağlayacak

Çin2 ay önce

Çin’de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı

Genel2 ay önce

Sulama için güneş sistemi kurdu, elektrik masrafından kurtuldu

Latin Amerika2 ay önce

“Türkiye ile geleceğe birlikte bakmalıyız”

Çin2 ay önce

İkinci Taliban dönemi kime yarayacak?

Çin2 ay önce

“BAE’de Çin’in gizli hapishanesinde Uygurlar zorla alıkonuluyor”

Genel2 ay önce

Bozkurt’taki HES santralinin ÇED raporu kıyağı yapılan sahibi

Amerika2 ay önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğluna ABD’de sübyancılık davası açıldı

Genel2 ay önce

BM’den ‘Afganistan’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlaller’ uyarısı

Genel2 ay önce

Burhan Kuzu’nun ‘gayriresmi’ danışmanı Sinan Çiftçi: Birçok olayı Berat Albayrak’a çözdürürdü rahmetli

Amerika2 ay önce

Kanada’da Katolik Kilisesinin hayır kurumu statüsünün iptali için kampanya başlatıldı

Genel3 ay önce

Turizm Bakanı Ersoy’un orman yangın üssünü otel alanına dönüştürdüğü ortaya çıktı

Türkiye3 ay önce

RTÜK’ten orman yangını haberlerine ağır ceza tehdidi

Genel3 ay önce

Trakya’da yer altı sularının yüzde 85’i tükendi

Bilim3 ay önce

İdrar testi ile kanser hücresi tespit edilebilecek

Çin3 ay önce

Belçika istihbaratı Çinli firmaların akıllı telefonlarına karşı uyardı

Dünya3 ay önce

Dünya üzerinde büyücülük faaliyetlerinde büyük artış görülüyor

Doğu Türkistan3 ay önce

Uygurların Çin’e iadesine tepki amacıyla düzenlenecek protesto Valilik tarafından iptal edildi

Amerika3 ay önce

ABD Kongresi’nde Uygur Grubu kuruldu

Asya3 ay önce

Taliban karşısında Afgan hükumeti hayatta kalma kavgası veriyor

Yorumlar

Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan
Rusya, cuma günü itibariyle Uk… için Abdurrahman Aydın

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.