Connect with us

Avrupa

‘Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.’

‘Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.’
27 Mart 2021 – 22:04

Ankara’nın Polonya Büyükelçisi Kumoch, “Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.” dedi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 7. yılı doldu. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’ın işgalini tanımadı ve yaptırım uygulamaya başladı. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü her platformda savunan Polonya, Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarma çabalarına da kararlı bir şekilde destek veriyor.

Kırım’ın işgalinin 7. yıl dönümü dolayısıyla 26 Şubat 2021 tarihinde Polonya’nın Ankara Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Polonya’nın Ankara Büyükelçisi Jakub Kumoch, ülkesinin Kırım’ın işgalini asla tanımayacağını, yarımaya gönderilen Rus askerlerinin veya “yeşil adamların” sayısı ne olursa olsun Kırım’ın her zaman Ukrayna toprağı olduğunu ve böyle kalacağını vurguladı. Etkinlik sonrasında Kırım Haber Ajansı’na mülakat veren Büyükelçi Kumoch, “Kırım, Ukrayna’nın bir parçasıdır ve öyle kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Polonya Büyükelçisi, Kırımlılara hitaben Türkçe yaptığı konuşmada, “Sevgili Kırımlı dostlarım! Sizler bizim kardeşlerimizsiniz. Biz Polonyalılar, vatanından mahrum kalmanın nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyoruz, çünkü sizin gibi biz de ülkemizi kaybetmiştik. Soykırım kurbanı olmanın da nasıl bir şey olduğunu biliyoruz, sizin gibi biz de Orta Asya bozkırlarından geçtik. Polonyalılar olarak sizin için umudumuz var. Biz ülkemizi kurtardık, siz de topraklarınızı geri alacaksınız. Sizi temin ederim ki, Polonya ülkenizin yasa dışı işgalini asla tanımayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Polonya Ankara Büyükelçisi Jakub Kumoch, verdiği mülakatta; Polonya’nın Kırım’ın Rusya tarafından işgali konusundaki tutumundan uluslararası Kırım Platformu’na, 1944 Kırım Tatar Sürgününden Polonya’daki Tatarlara, Ukrayna ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecinden Rusya’nın tartışmalı Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Polonya’nın Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağını ifade eden Kumoch, Kırım’ın işgalinin sona ermesi adına uluslararası aktörleri ve beraberinde birçok ülkeyi bu alana çekmek ve Ukrayna’nın yakın batı komşularıyla ilişkilerini olumlu bir şekilde kullanması gerektiğini belirtti. Büyükelçi, Ukrayna’nın AB ile beraberliğini bozmayı amaçlayan “siyasi bir proje” olarak değerlendirdiği Rusya’nın Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesinin, Rusya’yı finanse eden ve ona saldırgan eylemler yapma imkanı veren ve aynı zamanda Doğu Avrupa ülkelerine karşı şantaj olanaklarını artıran bir adım olduğunu vurguladı.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TARTIŞILAMAZ”

– Kırım 7 yıldır Rusya işgali altında. Polonya, işgali ve ilhak girişimini tanımıyor. Ukrayna, yarımadayı işgalden kurtarma çabalarını sürdürüyor. Bu süre zarfında Polonya Ukrayna’ya toprak bütünlüğünü sağlamak için nasıl desteklerde bulundu ve ileride ne gibi desteklerde bulunmayı planlıyor?

-Çatışmanın ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının başından beri Polonya çok açık ve net bir şekilde şunu söyledi: Ukrayna’nın toprak bütünlüğü tartışılamaz. Her ne kadar Ruslar ayrılıkçı birimlerini buralara fiilen işgal yönetimi olarak getirmiş olsa da, Kırım ve Donbas, Ukrayna topraklarının birer parçasıdır ve öyle de kalacaktır.

– Ukrayna, Kırım’ı işgalden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Kırım Platformunun kurulacağını duyurdu ve bu yönde çalışmalar başlattı. Polonya, Kırım Platformu girişimine katılacak mı? Katılacaksa hangi seviyede ve nasıl bir rol üstlenecektir?

-Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ekim 2020’de Kiev’e yaptığı ziyarette, Kırım Platformu’na açık ve kararlı desteğini ifade etti ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile birlikte bunun uygulama yolları hakkında görüştüler. Haklı bir girişim olduğunu düşünüyoruz ve bunun üzerinde birlikte çalışacağız.

Kırım’ın işgalinin sona ermesi adına uluslararası aktörleri ve beraberinde birçok ülkeyi bu alana çekmenin ve Ukrayna’nın yakın batı komşularıyla ilişkilerini olumlu bir şekilde kullanmasının gerekli olduğuna inanıyoruz.

“KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ SOYKIRIM ÖZELLİĞİ TAŞIYOR”

– Polonya, 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıyacak mı?

-Polonya açısından, aynen 1937 yılında Sovyetler Birliği’nde yaşayan Polonyalıların sürgün edilmesinin ve birçoğunun öldürülmesinin bir soykırım olması gibi, kuşkusuz bir ulusun topluca sürgün edilmesi ve birçok temsilcisinin öldürülmesi de soykırım özelliklerini taşıyor. Aynı şekilde insanlık tarihindeki en büyük trajedilerden biri olan, Ukrayna’da Sovyet hükümetinin neden olduğu Holodomor da bir soykırımdır.

– Polonya’nın bazı tarihi anlaşmazlıklara bakmaksızın komşu ülke Ukrayna ile iyi ilişkileri var. Türkiye’nin de Polonya ile tarihten gelen iyi ilişkileri ve Ukrayna ile de her geçen gün gelişen stratejik ilişkileri bulunuyor. Bu üç ülke arasındaki ilişkiler daha nasıl gelişebilir? Polonya, Ukrayna’nın AB ve NATO üyeliğini, Türkiye’nin de Avrupa Birliği üyeliğini destekliyor mu?

-Bizim tutumumuz açık ve net. Polonya, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne katılım çabalarını ve NATO’ya girme hedefini destekliyor. Aynı şekilde, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini de destekliyoruz. Hükumet değişikliklerinden bağımsız olarak, tavrımızı asla değiştirmedik ve değiştirmeyeceğiz. Tarihi anlaşmazlıklara gelince, Türkiye ile tarihte, özellikle de son 300 yıldır hiçbir anlaşmazlığımız olmadı. Türkiye, Polonya’nın dostudur, Polonya da Türkiye’ye dost bir ülkedir.

Ne yazık ki, Ukrayna ile aramızda anlaşmazlık konusu olan bazı meseleler var. Örneğin Ukrayna’da bazı yerlere Polonyalılara karşı işlenen suçların faillerinin isimlerinin verilmesini -tabii ki burada Roman Shukhevych’ten bahsediyorum- biraz endişeyle karşılıyoruz.

“POLONYALI TATARLAR TÜRKİYE İLE ORTAK BAĞ OLUŞTURUYOR”

– Kırım Tatarları, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerde ciddi bağlar oluşmasına katkıda bulundu. Türk kökenli azınlık olarak, Polonya’daki Tatarların da Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilere böyle bir katkısı var mı, olabilir mi?

-Türkiye’de yaşayan Polonyalılar, Polonyalı Katolikler ve Polonezköy’de yaşayan Polonya asıllı Türk vatandaşları gibi, Müslüman Polonyalı Tatarlar da elbette ortak bağlarımızın oluşmasına büyük katkıda bulunuyor. Ülkelerimiz arasında bağ kuran adeta birer köprü konumundalar.

– Polonya Tatarları ülkede resmi azınlık statüsünde. Tatarların din ve kültürlerinin korunması ve devam ettirilmesi için devlet olarak ne gibi katkılarda bulunuluyor? Polonya Tatarlarının ciddi şekilde dil kaygıları var. Dillerinin korunmasına yönelik bir devlet politikası var mı? Varsa bunlar daha da geliştirilebilir mi?

-Polonya Tatarları, yüzyıllardır Lehçe konuşan bir nüfus olmuştur. Lehçe’yi tıpkı  benim Lehçe konuştuğum gibi konuşuyorlar. Onlar müslümanlar ve Polonya tüm inançlara tam bir din özgürlüğü garanti ediyor ve bu nedenle bizim tarafımızdan vatandaşlarımız ve siyasi ulusumuzun bir parçası olarak muamele görüyorlar.

“RUSYA, KUZEY AKIM-2’Yİ ŞANTAJ İÇİN KULLANIYOR”

– Polonya, Belarus’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerini tanımadığını açıkladı. Rusya’nın desteğini arkasına alan Belarus, seçimler sonrası ülkede başlayan gösterilerin Batı’nın yanı sıra Polonya’nın da desteğiyle yapıldığını öne sürüyor. Ayrıca iki ülke arasında diplomatik kriz de yaşanıyor. Polonya’nın bu suçlamalara karşı tavrı nedir? Bu suçlamaların arkasında Rusya’nın olduğunu düşünüyor musunuz?


– Aleksandr Lukaşenko’nun sorunu, büyük olasılıkla cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesinin ardından sonuçları manipüle etmesi ve kendi ulusuna karşı acımasızca şiddet uygulamasıdır. Polonya, Belarus halkına devletinin kendi işlerine hiçbir komşusunun müdahale etmediği, kendi sınırları içinde güçlü, demokratik ve özgür olması temennisinde bulunuyor.

– Tartışmalı Kuzey Akım-2 projesine karşı Polonya’nın tutumu nedir?

-Tamamen iş odaklı bir proje olduğu açıklamasını kabul etmek bizim için çok zor. Ne yazık ki Rusya’yı finanse eden ve ona saldırgan eylemler yapma imkanı veren bir proje ve aynı zamanda Doğu Avrupa ülkelerine karşı Rus şantaj olanaklarını artıran bir proje. Bunu Ukrayna için, Belarus için ve diğer ülkeler için söylüyorum. Bu nedenle Rusya’nın bu tür muamelesine şiddetle karşı çıkıyoruz, özellikle de bu proje Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’deki saldırısıyla neredeyse eşzamanlı olarak ortaya çıktığı için.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çin

Belçika istihbaratı Çinli firmaların akıllı telefonlarına karşı uyardı

31 Temmuz 2021 – 20:39

Belçika istihbarat servisi üç Çinli akıllı telefon markasına karşı casusluk riski uyarısı yayınladı.


Belçika’da Çinli Xiaomi, Oppo ve OnePlus tarafından üretilen akıllı telefonlar tüketiciler arasında oldukça popüler.


Ancak Devlet Güvenlik Sözcüsü Ingrid Van Daele, söz konusu markaların kullanıldıklarında potansiyel casusluk tehdidi oluşturduğuna dair tüketicileri uyardı.
Belçikalı L’Echo ve De Tijd gazetelerinin haberine göre bu konuda henüz yargıya intikal etmiş somut vaka bulunmuyor.
Devlet Güvenlik Sözcüsü Daele, “Bu nedenle vatandaşlarımıza şimdilik sadece mümkün olduğu kadar uyanık ve dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.


Hollanda ve ABD gibi ülkeler, daha önce bu ürünler konusunda özel hayat ve ulusal güvenlik riskleri olabileceğini dile getirmişti.
Parlamenter Michael Freilich’in bir soru önergesine yanıt olarak Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne “bu şirketler ve Çin Devleti arasında sistematik ve derin bir etkileşim olduğunun tespit edildiği” yanıtını verdi.


Van Daele’ye göre bu şirketler ile Çin hükumeti ve istihbarat servisleri arasındaki ilişki Çin ulusal yasalarına aykırı değil. Daele “Çin ulusal istihbarat yasası, tüm Çinli şirketleri istihbarat servisleriyle işbirliği yapmaya zorluyor” dedi.


Oppo’nun Belçikalı sözcüsü Dries Cludts, firmanın dünya çapında 40’tan fazla ülkede faaliyet gösterdiğini ve bulunduğu ülkelerdeki hükümetler ve karar vericilerle olumlu ilişkiler sürdürdüğünü söyleyerek “Tüm yerel yasa ve yönetmeliklere uygun olarak çalışıyoruz” dedi.

Tamamını okuyun

Avrupa

Vatikan’ın “Temiz Eller” davası başlıyor

27 Temmuz 2021 – 10:13

Vatikan’da ilk kez bir kardinalin de yargılanacağı tarihi yolsuzluk davası bugün başlıyor. 350 milyon euroluk yatırımda yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla 10 kişinin yargılandığı davaya İtalyan basını Vatikan’ın Temiz Eller’i benzetmesi yaptı.

Yolsuzluk davasının merkezinde, 2013’te Vatikan Devlet Sekreterliği tarafından yapılan bir satın alma işlemi bulunuyor. Londra’da lüks bir binanın satın alınması ve fon yatırımı işlemleri sırasında sanıkların zimmete para geçirme, görevi kötüye kullanma gibi bir dizi suç işlediğinden şüpheleniliyor.
350 milyon euroluk işlemin Vatikan’a 73-166 milyon Euro arası kayba yol açtığı hesaplanıyor. Bu paranın büyük kısmının dünya çapındaki Katoliklerin kiliseye yaptıkları bağışlardan geldiği belirtiliyor.

Sanıklar arasında en dikkat çeken isim, Vatikan’ın en üst düzey mevkilerinde görevlerde bulunmuş Kardinal Angelo Becciu. 73 yaşındaki Becciu, 2011-2018 arasında Vatikan’da başbakan vekilliği pozisyonuna denk gelen Devlet Sekreteri Vekili olarak görev yapmıştı. Becciu 2018’den beri de aziz ilanlarından sorumlu kurumun başkanlığını yapıyordu.

Papa Francesco, hakkındaki yolsuzluk iddiaları üzerine Becciu’yu geçen Eylül’de bu görevden uzaklaştırmış ve kardinallik haklarını da elinden almıştı. Becciu, Vatikan’da mali suçlardan yargılanan ilk kardinal olacak.

Tamamını okuyun

İngiltere

Londra merkezli BBC’den Türkiye’ye giren afganlar hakkında algı operasyonu

24 Temmuz 2021 – 21:10

Londra merkezli BBC’den Türkiye’ye giren afganlar hakkında algı operasyonu

BBC, Türkiye’ye kaçak yollardan giren Afganları aklayabilmek ve Türk kamuoyunda artan tepkiyi azaltabilmek için algı operasyonuna başladı. Türkiye, günlerdir, sınır bölgesinden gelen yeni göç dalgasını konuşuyor.

Afganistan üzerinden önce İran’a ardından Türkiye’ye gelen on binlerce kaçağın görüntüsü on milyonlarca kez izlendi ve izlenmeye devam ediyor. Kamuoyunun büyük tepki gösterdiği görüntüler sonrası İçişleri Bakanlığı önce “Algı operasyonu” diyerek konuyu geçiştirmeye çalıştı. Tepkilerin artması üzerine açıklama yapmayan valilikler kaçakların sayısına ve yakalanmalarına ilişkin operasyon bilgilerini paylaşmaya başladı.

Kamuyounda adeta infial yapan yeni göç dalgası sonrasında “muhalif” görünen bir takım kişi ve gruplar sosyal medya üzerinden birçok kişiye “Irkçı, faşist” gibi yaftalamalarda bulunmaya başladı. Bunu yapan bazı hesapların yurtdışı bağlantılı oldukları ortaya çıkarken, göçleri eleştirenleri hedef alan “Sivil gazetecilik” faaliyetleri de tartışmaya açıldı. Tartışmalar sürerken, Londra merkezli BBC tarafından çarpıcı bir algı operasyonu başlatıldı. Türkiye’ye gelen göç dalgasına ilişkin görüntülü bir haber hazırlayan BBC, çocuk ve aileleri göstererek Türkiye’ye eğitim ve daha iyi bir yaşam için geldiklerini ima eden içerik hazırladı. Ancak BBC, sınırdan geçen on binlerce kaçak erkekle ilgili herhangi bir görüntü paylaşmadı.

BBC, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye sınırına yığılan Suriyeliler ile ilgili de benzer bir kampanya yürüterek başarıya ulaşmıştı. BBC o dönem de, sınırdaki insanların yaşayabilmek için içeriye alınması gerektiğini ve savaş bittikten sonra güvenli bölgelere yerleşecekleri yolunda kamuoyu oluşmuştu. Ancak aradan geçen zamanda güvenli bölgeler oluşturulmadığı gibi, AB’nin kaçak geçişler konusunda tutumu daha da keskinleşti. Türkiye’yi adeta göçün merkezi haline getiren AB bu gibi operasyonlarda medyayı tıpkı BBC örneğinde olduğu gibi etkin bir şekilde kullanıyor.

Türkiye’nin karşısına çıkarılan yeni operasyonda Afganların Müslüman ve Türkiye’nin kardeşi olduğu tezi işlenerek özellikle çocuk, kadın, aile figürleri kullanılıyor.

Londra merkezli BBC, sınırdan kaçak geçişlerle ilgili Türk kamuoyunda başlayan tepkiyi engellemek için devreye girdi. BBC, yaptığı haberde sınırdan geçen on binlerce kaçak erkeğe yer vermezken, çocuk ve aile görüntülerini paylaşmıştı.

BBC, geçtiğimiz günlerde de yine Afganistan’dan gelen göç dalgasını meşrulaştıran ve gelen tepkileri azaltabilmek adına benzer bir habere imza atmıştı.

Tamamını okuyun
Advertisement
Amerika3 gün önce

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

Genel1 hafta önce

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

Çin2 hafta önce

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

Amerika2 hafta önce

Facebook muhbiri: Şirket kar etmeyi toplumun menfaatinin önüne koydu

Genel1 ay önce

Porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit edildi

Bilim1 ay önce

Singapur’da asayişi robotlar sağlayacak

Çin2 ay önce

Çin’de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı

Genel2 ay önce

Sulama için güneş sistemi kurdu, elektrik masrafından kurtuldu

Latin Amerika2 ay önce

“Türkiye ile geleceğe birlikte bakmalıyız”

Çin2 ay önce

İkinci Taliban dönemi kime yarayacak?

Çin2 ay önce

“BAE’de Çin’in gizli hapishanesinde Uygurlar zorla alıkonuluyor”

Genel2 ay önce

Bozkurt’taki HES santralinin ÇED raporu kıyağı yapılan sahibi

Amerika2 ay önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğluna ABD’de sübyancılık davası açıldı

Genel2 ay önce

BM’den ‘Afganistan’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlaller’ uyarısı

Genel2 ay önce

Burhan Kuzu’nun ‘gayriresmi’ danışmanı Sinan Çiftçi: Birçok olayı Berat Albayrak’a çözdürürdü rahmetli

Amerika2 ay önce

Kanada’da Katolik Kilisesinin hayır kurumu statüsünün iptali için kampanya başlatıldı

Genel3 ay önce

Turizm Bakanı Ersoy’un orman yangın üssünü otel alanına dönüştürdüğü ortaya çıktı

Türkiye3 ay önce

RTÜK’ten orman yangını haberlerine ağır ceza tehdidi

Genel3 ay önce

Trakya’da yer altı sularının yüzde 85’i tükendi

Bilim3 ay önce

İdrar testi ile kanser hücresi tespit edilebilecek

Çin3 ay önce

Belçika istihbaratı Çinli firmaların akıllı telefonlarına karşı uyardı

Dünya3 ay önce

Dünya üzerinde büyücülük faaliyetlerinde büyük artış görülüyor

Doğu Türkistan3 ay önce

Uygurların Çin’e iadesine tepki amacıyla düzenlenecek protesto Valilik tarafından iptal edildi

Amerika3 ay önce

ABD Kongresi’nde Uygur Grubu kuruldu

Asya3 ay önce

Taliban karşısında Afgan hükumeti hayatta kalma kavgası veriyor

Yorumlar

Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan
Rusya, cuma günü itibariyle Uk… için Abdurrahman Aydın

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.