Connect with us

Avrupa

‘Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.’

‘Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.’
27 Mart 2021 – 22:04

Ankara’nın Polonya Büyükelçisi Kumoch, “Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.” dedi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 7. yılı doldu. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’ın işgalini tanımadı ve yaptırım uygulamaya başladı. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü her platformda savunan Polonya, Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarma çabalarına da kararlı bir şekilde destek veriyor.

Kırım’ın işgalinin 7. yıl dönümü dolayısıyla 26 Şubat 2021 tarihinde Polonya’nın Ankara Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Polonya’nın Ankara Büyükelçisi Jakub Kumoch, ülkesinin Kırım’ın işgalini asla tanımayacağını, yarımaya gönderilen Rus askerlerinin veya “yeşil adamların” sayısı ne olursa olsun Kırım’ın her zaman Ukrayna toprağı olduğunu ve böyle kalacağını vurguladı. Etkinlik sonrasında Kırım Haber Ajansı’na mülakat veren Büyükelçi Kumoch, “Kırım, Ukrayna’nın bir parçasıdır ve öyle kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Polonya Büyükelçisi, Kırımlılara hitaben Türkçe yaptığı konuşmada, “Sevgili Kırımlı dostlarım! Sizler bizim kardeşlerimizsiniz. Biz Polonyalılar, vatanından mahrum kalmanın nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyoruz, çünkü sizin gibi biz de ülkemizi kaybetmiştik. Soykırım kurbanı olmanın da nasıl bir şey olduğunu biliyoruz, sizin gibi biz de Orta Asya bozkırlarından geçtik. Polonyalılar olarak sizin için umudumuz var. Biz ülkemizi kurtardık, siz de topraklarınızı geri alacaksınız. Sizi temin ederim ki, Polonya ülkenizin yasa dışı işgalini asla tanımayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Polonya Ankara Büyükelçisi Jakub Kumoch, verdiği mülakatta; Polonya’nın Kırım’ın Rusya tarafından işgali konusundaki tutumundan uluslararası Kırım Platformu’na, 1944 Kırım Tatar Sürgününden Polonya’daki Tatarlara, Ukrayna ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecinden Rusya’nın tartışmalı Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Polonya’nın Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağını ifade eden Kumoch, Kırım’ın işgalinin sona ermesi adına uluslararası aktörleri ve beraberinde birçok ülkeyi bu alana çekmek ve Ukrayna’nın yakın batı komşularıyla ilişkilerini olumlu bir şekilde kullanması gerektiğini belirtti. Büyükelçi, Ukrayna’nın AB ile beraberliğini bozmayı amaçlayan “siyasi bir proje” olarak değerlendirdiği Rusya’nın Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesinin, Rusya’yı finanse eden ve ona saldırgan eylemler yapma imkanı veren ve aynı zamanda Doğu Avrupa ülkelerine karşı şantaj olanaklarını artıran bir adım olduğunu vurguladı.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TARTIŞILAMAZ”

– Kırım 7 yıldır Rusya işgali altında. Polonya, işgali ve ilhak girişimini tanımıyor. Ukrayna, yarımadayı işgalden kurtarma çabalarını sürdürüyor. Bu süre zarfında Polonya Ukrayna’ya toprak bütünlüğünü sağlamak için nasıl desteklerde bulundu ve ileride ne gibi desteklerde bulunmayı planlıyor?

-Çatışmanın ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının başından beri Polonya çok açık ve net bir şekilde şunu söyledi: Ukrayna’nın toprak bütünlüğü tartışılamaz. Her ne kadar Ruslar ayrılıkçı birimlerini buralara fiilen işgal yönetimi olarak getirmiş olsa da, Kırım ve Donbas, Ukrayna topraklarının birer parçasıdır ve öyle de kalacaktır.

– Ukrayna, Kırım’ı işgalden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Kırım Platformunun kurulacağını duyurdu ve bu yönde çalışmalar başlattı. Polonya, Kırım Platformu girişimine katılacak mı? Katılacaksa hangi seviyede ve nasıl bir rol üstlenecektir?

-Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ekim 2020’de Kiev’e yaptığı ziyarette, Kırım Platformu’na açık ve kararlı desteğini ifade etti ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile birlikte bunun uygulama yolları hakkında görüştüler. Haklı bir girişim olduğunu düşünüyoruz ve bunun üzerinde birlikte çalışacağız.

Kırım’ın işgalinin sona ermesi adına uluslararası aktörleri ve beraberinde birçok ülkeyi bu alana çekmenin ve Ukrayna’nın yakın batı komşularıyla ilişkilerini olumlu bir şekilde kullanmasının gerekli olduğuna inanıyoruz.

“KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ SOYKIRIM ÖZELLİĞİ TAŞIYOR”

– Polonya, 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıyacak mı?

-Polonya açısından, aynen 1937 yılında Sovyetler Birliği’nde yaşayan Polonyalıların sürgün edilmesinin ve birçoğunun öldürülmesinin bir soykırım olması gibi, kuşkusuz bir ulusun topluca sürgün edilmesi ve birçok temsilcisinin öldürülmesi de soykırım özelliklerini taşıyor. Aynı şekilde insanlık tarihindeki en büyük trajedilerden biri olan, Ukrayna’da Sovyet hükümetinin neden olduğu Holodomor da bir soykırımdır.

– Polonya’nın bazı tarihi anlaşmazlıklara bakmaksızın komşu ülke Ukrayna ile iyi ilişkileri var. Türkiye’nin de Polonya ile tarihten gelen iyi ilişkileri ve Ukrayna ile de her geçen gün gelişen stratejik ilişkileri bulunuyor. Bu üç ülke arasındaki ilişkiler daha nasıl gelişebilir? Polonya, Ukrayna’nın AB ve NATO üyeliğini, Türkiye’nin de Avrupa Birliği üyeliğini destekliyor mu?

-Bizim tutumumuz açık ve net. Polonya, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne katılım çabalarını ve NATO’ya girme hedefini destekliyor. Aynı şekilde, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini de destekliyoruz. Hükumet değişikliklerinden bağımsız olarak, tavrımızı asla değiştirmedik ve değiştirmeyeceğiz. Tarihi anlaşmazlıklara gelince, Türkiye ile tarihte, özellikle de son 300 yıldır hiçbir anlaşmazlığımız olmadı. Türkiye, Polonya’nın dostudur, Polonya da Türkiye’ye dost bir ülkedir.

Ne yazık ki, Ukrayna ile aramızda anlaşmazlık konusu olan bazı meseleler var. Örneğin Ukrayna’da bazı yerlere Polonyalılara karşı işlenen suçların faillerinin isimlerinin verilmesini -tabii ki burada Roman Shukhevych’ten bahsediyorum- biraz endişeyle karşılıyoruz.

“POLONYALI TATARLAR TÜRKİYE İLE ORTAK BAĞ OLUŞTURUYOR”

– Kırım Tatarları, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerde ciddi bağlar oluşmasına katkıda bulundu. Türk kökenli azınlık olarak, Polonya’daki Tatarların da Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilere böyle bir katkısı var mı, olabilir mi?

-Türkiye’de yaşayan Polonyalılar, Polonyalı Katolikler ve Polonezköy’de yaşayan Polonya asıllı Türk vatandaşları gibi, Müslüman Polonyalı Tatarlar da elbette ortak bağlarımızın oluşmasına büyük katkıda bulunuyor. Ülkelerimiz arasında bağ kuran adeta birer köprü konumundalar.

– Polonya Tatarları ülkede resmi azınlık statüsünde. Tatarların din ve kültürlerinin korunması ve devam ettirilmesi için devlet olarak ne gibi katkılarda bulunuluyor? Polonya Tatarlarının ciddi şekilde dil kaygıları var. Dillerinin korunmasına yönelik bir devlet politikası var mı? Varsa bunlar daha da geliştirilebilir mi?

-Polonya Tatarları, yüzyıllardır Lehçe konuşan bir nüfus olmuştur. Lehçe’yi tıpkı  benim Lehçe konuştuğum gibi konuşuyorlar. Onlar müslümanlar ve Polonya tüm inançlara tam bir din özgürlüğü garanti ediyor ve bu nedenle bizim tarafımızdan vatandaşlarımız ve siyasi ulusumuzun bir parçası olarak muamele görüyorlar.

“RUSYA, KUZEY AKIM-2’Yİ ŞANTAJ İÇİN KULLANIYOR”

– Polonya, Belarus’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerini tanımadığını açıkladı. Rusya’nın desteğini arkasına alan Belarus, seçimler sonrası ülkede başlayan gösterilerin Batı’nın yanı sıra Polonya’nın da desteğiyle yapıldığını öne sürüyor. Ayrıca iki ülke arasında diplomatik kriz de yaşanıyor. Polonya’nın bu suçlamalara karşı tavrı nedir? Bu suçlamaların arkasında Rusya’nın olduğunu düşünüyor musunuz?


– Aleksandr Lukaşenko’nun sorunu, büyük olasılıkla cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesinin ardından sonuçları manipüle etmesi ve kendi ulusuna karşı acımasızca şiddet uygulamasıdır. Polonya, Belarus halkına devletinin kendi işlerine hiçbir komşusunun müdahale etmediği, kendi sınırları içinde güçlü, demokratik ve özgür olması temennisinde bulunuyor.

– Tartışmalı Kuzey Akım-2 projesine karşı Polonya’nın tutumu nedir?

-Tamamen iş odaklı bir proje olduğu açıklamasını kabul etmek bizim için çok zor. Ne yazık ki Rusya’yı finanse eden ve ona saldırgan eylemler yapma imkanı veren bir proje ve aynı zamanda Doğu Avrupa ülkelerine karşı Rus şantaj olanaklarını artıran bir proje. Bunu Ukrayna için, Belarus için ve diğer ülkeler için söylüyorum. Bu nedenle Rusya’nın bu tür muamelesine şiddetle karşı çıkıyoruz, özellikle de bu proje Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’deki saldırısıyla neredeyse eşzamanlı olarak ortaya çıktığı için.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avrupa

Milano’da süs havuzları kapatıldı, piskopos yağmur duasına çıktı

26 Haziran 2022 – 16:04


İtalya’da mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar ve düşük yağış oranları nedeniyle yaşanan kuraklık krizi alarma neden oluyor. Ülkenin en büyük ikinci kenti Milano’da belediye süs havuzlarının kapatılması, klimaların 26 derecenin altında çalıştırılmaması gibi tedbirlere başvurdu.
İtalya genelinde Mayıs ayında sıcaklıklar 1991-2020 ortalamasının 1.83 derece üzerinde seyretti.

Haziran ayı içinde de birçok kentte aşırı sıcaklıklar yüzünden en yüksek uyarı seviyesi olan “kırmızı” alarm verildi. Yağış oranları ise Ocak-Mayıs arasında, 1800’lerden bu yana en düşük yağış rekorunun kırıldığı 2017 yılının bile altında kaldı. Ülkenin en uzun nehri Po’da su seviyesi son 70 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Tarım üretimi açısından kritik olan Po havzası bölgesindeki onlarca belediyede su kullanımına kısıtlamalar getirildi.
Son olarak dün Milano Belediye Başkanı Giuseppe Sala bir dizi kuraklık tedbiri aldıklarını açıkladı.

Tamamını okuyun

Amerika

Avrupa ve ABD havaalanlarında eşi görülmemiş kaos yaşanabilir

20 Haziran 2022 – 22:25

Havacılık endüstrisi, Avrupa havaalanlarının yaz boyunca uzun kuyruklar ve gecikmeler sonucu yolcuların kaos yaşayabileceği uyarısında bulundu.

Uzun kuyruklar ve düzenli iptaller yolcular için iç karartıcı derecede yaygın sahneler haline geldi.

Haziranın ikinci haftasında Dublin Havaalanı ve Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda yüzlerce uçuş iptal oldu.

Gelecek umut verici görünmüyor

Uluslararası Hava Konseyi, bu yaz Avrupa havaalanlarının üçte ikisinde gecikmelerin kaçınılmaz olduğunu öngördüğünü ve geleceğin umut verici görünmediğini söyledi.

Eurocontrol hava trafik yönetim organı ağ yönetim direktörü Jacopo Passinotti, ”Trafik yoğun bir şekilde geri döndü ve Ukrayna’nın trafiği büyük oranda batıya taşındı” dedi.

Daha fazla ülke koronavirüs kısıtlamalarını kaldırdığından, kıtadaki havaalanları,  yolcu akışına ayak uydurmak için mücadele ediyor.

Uçuş iptalleri devam ederken ABD’li yolcular da yeni bir kaos dalgasıyla karşı karşıya

ABD’de cuma ve cumartesi günleri yaklaşık 14 bin uçuş iptal edildikten veya ertelendikten sonra, pazar günü de bin uçuş iptal edildi.

Pazar günü ABD genelinde yaklaşık bin uçuşun iptal edilmesiyle, yolcular yeni bir uçuş kargaşası dalgasına maruz kaldılar. Bilanço, Cuma ve Cumartesi günleri iptal edilen veya ertelenen ABD içindeki, dışındaki veya ABD’ye yapılan yaklaşık 14 bin uçuşa eklendi.

Atlanta’daki Hartsfield-Jackson Havaalanı, bu iptallerin en çok etkilediği havaalanlarından biri oldu. Hafta sonu Delta Havayolları düzinelerce tarifeli uçuşu iptal ettiği veya değiştirdiği için Atlanta’daki yolcular mağdur oldular.

Delta Havayollarından bir sözcü, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ”Hava trafik kontrolü, hava durumu ve bazı çalışanların planlanmamış devamsızlıklarıyla ilgili zorluklar da dahil olmak üzere, operasyonlarımızı çeşitli faktörler etkilemeye devam ediyor” dedi.

En fazla iptal sayısına sahip havaalanları arasında Kuzey Carolina’daki American Airlines hub Charlotte Douglas; New York City bölgesindeki LaGuardia ve Newark Liberty; ve Washington DC’den Reagan Washington National var.

Tamamını okuyun

Almanya

PKK, Almanya’daki en büyük yabancı terör örgütü olmaya devam ediyor

7 Haziran 2022 – 19:59

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, uluslararası bir terör örgütü olan PKK’ya karşı Almanya’da da mücadele verildiğini söyledi.

Haldenwang, 2021 Anayasa Koruma Raporu’nun tanıtımında yaptığı açıklamada, PKK’nın, Türkiye’de saldırılar düzenlediğini ve cinayetler işlemeye devam ettiğini belirterek “Almanya’da bağışlar toplayıp bunları Türkiye’de terörü finanse etmek için kullanıyorlar. Almanya, PKK için dinlenme ve geri çekilme alanı olarak görülüyor. Burada da siyasi etki kurmaya çalışıyorlar. Gençleri Avrupa’dan PKK’ya katılmaları için ikna çabalarında bulunuyorlar. Bu bağlamda insanları savaşçı olarak kazanmaya çalışıyorlar. Buna karşı Almanya’da da mücadele ediliyor.” dedi.
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de PKK’ya karşı ülkesinin duruşunun değişmediğini vurgulayarak uluslararası terör örgütü olan PKK’ya karşı mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Yıllık istihbarat raporuna göre, Almanya’da 14 bin 500 üyesi bulunan PKK terör örgütünün, ülkeyi kaynak toplama ve propaganda faaliyetleri için kullandığı belirtiliyor. BfV’ye göre, terör örgütü PKK geçen yıl Almanya’da 16,7 milyon avro “bağış” topladı. Alman makamları, Suriye ve Irak’ta silahlı saldırılara katılan ve son yıllarda Almanya’ya dönen 150 kadar PKK’lının kimliğini tespit etti.

Tamamını okuyun
Advertisement
Avrupa2 saat önce

Milano’da süs havuzları kapatıldı, piskopos yağmur duasına çıktı

Gündem4 saat önce

Akaryakıt istasyonları iflasın eşiğinde

Türkiye2 gün önce

Ayçiçeği ve şeker kıtlığına karşı alarm

Gündem5 gün önce

“Başta Albayrak, Soylu ve Külünk’ün olmak üzere AKP’nin 3 troll grubu var; kimi tweet başına para alıyor, kimi aylık maaş”

Amerika6 gün önce

Avrupa ve ABD havaalanlarında eşi görülmemiş kaos yaşanabilir

Türkiye6 gün önce

‘Elektriğe yapılan ‘zam’ değil, sermaye transferidir’

Gündem1 hafta önce

Sulama kooperatifinde 300 milyonluk vurgun

Genel1 hafta önce

Vakıfbank’ta milyarlık vurgun

Gündem1 hafta önce

Yunanistan’da da ABD üslerinin varlığını sorgulayan sesler yükselmeye başladı

Türkiye2 hafta önce

AKPKK’li Nurettin Canikli’nin devlet gücüyle kurduğu soygun düzeni ifşa oldu

Türkiye2 hafta önce

Ekonomist Selçuk Geçer: “Sosyal patlama olacak”

Gündem2 hafta önce

“Kur şoku başladı”

Türkiye2 hafta önce

Mali kriz, eğitim çağındaki milyonlarca çocuğu işçi olarak çalışmak zorunda bıraktı

Türkiye2 hafta önce

Rapor: “İnsan kaçakçılığının cezaları çok düşük”

Türkiye2 hafta önce

İktisatçılar maliyede atılan yeni adımları yorumladı: “Günü kurtarma çabası”

Türkiye2 hafta önce

Tarımda büyük kayıp

Amerika2 hafta önce

ABD’de enflasyon son 41 yılın zirvesine çıktı

Amerika2 hafta önce

“ABD Ordusu, bitkiler üzerinden yayılacak ‘biyokimyasal silahlar’ üzerinde çalışıyor”

Gündem2 hafta önce

Türkiye’de sermaye kontrolü riski artıyor

Sağlık3 hafta önce

Canan Karatay: “Bu ülkede kanser pandemisi var, hiç konuşulmuyor”

Çin3 hafta önce

Çinli üst seviye diplomat, Japon Milli Güvenlik yetkilisiyle telefonda görüştü

Amerika3 hafta önce

Çin gazetesi Global Times: ABD, Ukrayna’nın zaferinin değil, dünyayı kaosa sürüklemenin peşinde

Teknoloji3 hafta önce

AB, ortak şarj cihazıyla yılda 250 milyon euro tasarruf sağlayacak

Almanya3 hafta önce

PKK, Almanya’daki en büyük yabancı terör örgütü olmaya devam ediyor

Rusya3 hafta önce

Rus ve Suriye jetlerinden ‘temsili hava saldırısı’ tatbikatı

Türkiye4 hafta önce

“Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunlarından bir tanesi”

Türkiye4 hafta önce

AKPKK içindeki kavga ortalığa saçıldı: ‘Otel, ilişki, kokain, sınırsız aşk ne güzel memleket ya’

Türkiye4 hafta önce

Soylu’ya soru önergesi: Suriyeli sığınmacılar neden poligonlara akın ediyor?

Türkiye4 hafta önce

AKPKK’li belediye tapulu arazilere el koyup fahiş fiyatla satıyor

Türkiye4 hafta önce

AKPKK, kamu mallarını satmayı sürdürüyor

Türkiye4 hafta önce

AKPKK gençlik kollarında “aç kaldık” kavgası

Türkiye3 hafta önce

7 bin yıllık buğday tohumu bereketi

Türkiye2 hafta önce

Ekonomist Selçuk Geçer: “Sosyal patlama olacak”

Genel3 hafta önce

Eşcinsellik propagandalarına bilim adamları karşı çıktı

Gündem4 hafta önce

Maltepe Belediyesi’nde rüşvet operasyonu

Gündem3 hafta önce

“Mazot alacak paramız yok”

Gündem2 hafta önce

“Kur şoku başladı”

Türkiye3 hafta önce

AKPKK’li yönetici karayollarının aracı ile uyuşturucu satarken yakalandı

Türkiye2 hafta önce

AKPKK’li Nurettin Canikli’nin devlet gücüyle kurduğu soygun düzeni ifşa oldu

Genel3 hafta önce

İstanbul’da bir ilan: fuhuş, adam öldürme gibi suçlardan getirilen Türkiye’ye giriş yasaklarını kaldırıyoruz

Türkiye3 hafta önce

Fatih Altaylı Avrupa’dan ambulans uçakla hasta getirme şovu yapan Sağlık Bakanlığı’nı eleştirdi

Gündem4 hafta önce

Türk Silahlı Kuvvetleri Efes’te nefesleri kesecek

Amerika4 hafta önce

Rusya: ABD dünya nüfusunun çoğunluğunun desteğini kaybediyor

Türkiye4 hafta önce

Eski Merkez Bankası başkan yardımcısı uyardı: Sonbahar bugünden daha zor olacak

Türkiye4 hafta önce

Can Ataklı’nın Ekrem İmamoğlu isyanı: ‘İflah olmayacak bu adam’

Amerika4 hafta önce

ABD’nin Nijerya’daki mikrop laboratuvarları mercek altına alındı

Çin4 hafta önce

Çin: “ABD’nin dünyaya bakışı son derece hatalı”

Amerika3 hafta önce

‘Benzeri görülmemiş şoklar bekliyorum’

Amerika2 hafta önce

“ABD Ordusu, bitkiler üzerinden yayılacak ‘biyokimyasal silahlar’ üzerinde çalışıyor”

Sağlık3 hafta önce

Canan Karatay: “Bu ülkede kanser pandemisi var, hiç konuşulmuyor”

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.