Connect with us

Avrupa

‘Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.’

‘Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.’
27 Mart 2021 – 22:04

Ankara’nın Polonya Büyükelçisi Kumoch, “Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağız.” dedi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 7. yılı doldu. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’ın işgalini tanımadı ve yaptırım uygulamaya başladı. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü her platformda savunan Polonya, Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarma çabalarına da kararlı bir şekilde destek veriyor.

Kırım’ın işgalinin 7. yıl dönümü dolayısıyla 26 Şubat 2021 tarihinde Polonya’nın Ankara Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Polonya’nın Ankara Büyükelçisi Jakub Kumoch, ülkesinin Kırım’ın işgalini asla tanımayacağını, yarımaya gönderilen Rus askerlerinin veya “yeşil adamların” sayısı ne olursa olsun Kırım’ın her zaman Ukrayna toprağı olduğunu ve böyle kalacağını vurguladı. Etkinlik sonrasında Kırım Haber Ajansı’na mülakat veren Büyükelçi Kumoch, “Kırım, Ukrayna’nın bir parçasıdır ve öyle kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Polonya Büyükelçisi, Kırımlılara hitaben Türkçe yaptığı konuşmada, “Sevgili Kırımlı dostlarım! Sizler bizim kardeşlerimizsiniz. Biz Polonyalılar, vatanından mahrum kalmanın nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyoruz, çünkü sizin gibi biz de ülkemizi kaybetmiştik. Soykırım kurbanı olmanın da nasıl bir şey olduğunu biliyoruz, sizin gibi biz de Orta Asya bozkırlarından geçtik. Polonyalılar olarak sizin için umudumuz var. Biz ülkemizi kurtardık, siz de topraklarınızı geri alacaksınız. Sizi temin ederim ki, Polonya ülkenizin yasa dışı işgalini asla tanımayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Polonya Ankara Büyükelçisi Jakub Kumoch, verdiği mülakatta; Polonya’nın Kırım’ın Rusya tarafından işgali konusundaki tutumundan uluslararası Kırım Platformu’na, 1944 Kırım Tatar Sürgününden Polonya’daki Tatarlara, Ukrayna ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecinden Rusya’nın tartışmalı Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Polonya’nın Kırım Platformu üzerinde Ukrayna ile birlikte çalışacağını ifade eden Kumoch, Kırım’ın işgalinin sona ermesi adına uluslararası aktörleri ve beraberinde birçok ülkeyi bu alana çekmek ve Ukrayna’nın yakın batı komşularıyla ilişkilerini olumlu bir şekilde kullanması gerektiğini belirtti. Büyükelçi, Ukrayna’nın AB ile beraberliğini bozmayı amaçlayan “siyasi bir proje” olarak değerlendirdiği Rusya’nın Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesinin, Rusya’yı finanse eden ve ona saldırgan eylemler yapma imkanı veren ve aynı zamanda Doğu Avrupa ülkelerine karşı şantaj olanaklarını artıran bir adım olduğunu vurguladı.

“UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ TARTIŞILAMAZ”

– Kırım 7 yıldır Rusya işgali altında. Polonya, işgali ve ilhak girişimini tanımıyor. Ukrayna, yarımadayı işgalden kurtarma çabalarını sürdürüyor. Bu süre zarfında Polonya Ukrayna’ya toprak bütünlüğünü sağlamak için nasıl desteklerde bulundu ve ileride ne gibi desteklerde bulunmayı planlıyor?

-Çatışmanın ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının başından beri Polonya çok açık ve net bir şekilde şunu söyledi: Ukrayna’nın toprak bütünlüğü tartışılamaz. Her ne kadar Ruslar ayrılıkçı birimlerini buralara fiilen işgal yönetimi olarak getirmiş olsa da, Kırım ve Donbas, Ukrayna topraklarının birer parçasıdır ve öyle de kalacaktır.

– Ukrayna, Kırım’ı işgalden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Kırım Platformunun kurulacağını duyurdu ve bu yönde çalışmalar başlattı. Polonya, Kırım Platformu girişimine katılacak mı? Katılacaksa hangi seviyede ve nasıl bir rol üstlenecektir?

-Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ekim 2020’de Kiev’e yaptığı ziyarette, Kırım Platformu’na açık ve kararlı desteğini ifade etti ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile birlikte bunun uygulama yolları hakkında görüştüler. Haklı bir girişim olduğunu düşünüyoruz ve bunun üzerinde birlikte çalışacağız.

Kırım’ın işgalinin sona ermesi adına uluslararası aktörleri ve beraberinde birçok ülkeyi bu alana çekmenin ve Ukrayna’nın yakın batı komşularıyla ilişkilerini olumlu bir şekilde kullanmasının gerekli olduğuna inanıyoruz.

“KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ SOYKIRIM ÖZELLİĞİ TAŞIYOR”

– Polonya, 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıyacak mı?

-Polonya açısından, aynen 1937 yılında Sovyetler Birliği’nde yaşayan Polonyalıların sürgün edilmesinin ve birçoğunun öldürülmesinin bir soykırım olması gibi, kuşkusuz bir ulusun topluca sürgün edilmesi ve birçok temsilcisinin öldürülmesi de soykırım özelliklerini taşıyor. Aynı şekilde insanlık tarihindeki en büyük trajedilerden biri olan, Ukrayna’da Sovyet hükümetinin neden olduğu Holodomor da bir soykırımdır.

– Polonya’nın bazı tarihi anlaşmazlıklara bakmaksızın komşu ülke Ukrayna ile iyi ilişkileri var. Türkiye’nin de Polonya ile tarihten gelen iyi ilişkileri ve Ukrayna ile de her geçen gün gelişen stratejik ilişkileri bulunuyor. Bu üç ülke arasındaki ilişkiler daha nasıl gelişebilir? Polonya, Ukrayna’nın AB ve NATO üyeliğini, Türkiye’nin de Avrupa Birliği üyeliğini destekliyor mu?

-Bizim tutumumuz açık ve net. Polonya, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne katılım çabalarını ve NATO’ya girme hedefini destekliyor. Aynı şekilde, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini de destekliyoruz. Hükumet değişikliklerinden bağımsız olarak, tavrımızı asla değiştirmedik ve değiştirmeyeceğiz. Tarihi anlaşmazlıklara gelince, Türkiye ile tarihte, özellikle de son 300 yıldır hiçbir anlaşmazlığımız olmadı. Türkiye, Polonya’nın dostudur, Polonya da Türkiye’ye dost bir ülkedir.

Ne yazık ki, Ukrayna ile aramızda anlaşmazlık konusu olan bazı meseleler var. Örneğin Ukrayna’da bazı yerlere Polonyalılara karşı işlenen suçların faillerinin isimlerinin verilmesini -tabii ki burada Roman Shukhevych’ten bahsediyorum- biraz endişeyle karşılıyoruz.

“POLONYALI TATARLAR TÜRKİYE İLE ORTAK BAĞ OLUŞTURUYOR”

– Kırım Tatarları, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerde ciddi bağlar oluşmasına katkıda bulundu. Türk kökenli azınlık olarak, Polonya’daki Tatarların da Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilere böyle bir katkısı var mı, olabilir mi?

-Türkiye’de yaşayan Polonyalılar, Polonyalı Katolikler ve Polonezköy’de yaşayan Polonya asıllı Türk vatandaşları gibi, Müslüman Polonyalı Tatarlar da elbette ortak bağlarımızın oluşmasına büyük katkıda bulunuyor. Ülkelerimiz arasında bağ kuran adeta birer köprü konumundalar.

– Polonya Tatarları ülkede resmi azınlık statüsünde. Tatarların din ve kültürlerinin korunması ve devam ettirilmesi için devlet olarak ne gibi katkılarda bulunuluyor? Polonya Tatarlarının ciddi şekilde dil kaygıları var. Dillerinin korunmasına yönelik bir devlet politikası var mı? Varsa bunlar daha da geliştirilebilir mi?

-Polonya Tatarları, yüzyıllardır Lehçe konuşan bir nüfus olmuştur. Lehçe’yi tıpkı  benim Lehçe konuştuğum gibi konuşuyorlar. Onlar müslümanlar ve Polonya tüm inançlara tam bir din özgürlüğü garanti ediyor ve bu nedenle bizim tarafımızdan vatandaşlarımız ve siyasi ulusumuzun bir parçası olarak muamele görüyorlar.

“RUSYA, KUZEY AKIM-2’Yİ ŞANTAJ İÇİN KULLANIYOR”

– Polonya, Belarus’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerini tanımadığını açıkladı. Rusya’nın desteğini arkasına alan Belarus, seçimler sonrası ülkede başlayan gösterilerin Batı’nın yanı sıra Polonya’nın da desteğiyle yapıldığını öne sürüyor. Ayrıca iki ülke arasında diplomatik kriz de yaşanıyor. Polonya’nın bu suçlamalara karşı tavrı nedir? Bu suçlamaların arkasında Rusya’nın olduğunu düşünüyor musunuz?


– Aleksandr Lukaşenko’nun sorunu, büyük olasılıkla cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesinin ardından sonuçları manipüle etmesi ve kendi ulusuna karşı acımasızca şiddet uygulamasıdır. Polonya, Belarus halkına devletinin kendi işlerine hiçbir komşusunun müdahale etmediği, kendi sınırları içinde güçlü, demokratik ve özgür olması temennisinde bulunuyor.

– Tartışmalı Kuzey Akım-2 projesine karşı Polonya’nın tutumu nedir?

-Tamamen iş odaklı bir proje olduğu açıklamasını kabul etmek bizim için çok zor. Ne yazık ki Rusya’yı finanse eden ve ona saldırgan eylemler yapma imkanı veren bir proje ve aynı zamanda Doğu Avrupa ülkelerine karşı Rus şantaj olanaklarını artıran bir proje. Bunu Ukrayna için, Belarus için ve diğer ülkeler için söylüyorum. Bu nedenle Rusya’nın bu tür muamelesine şiddetle karşı çıkıyoruz, özellikle de bu proje Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’deki saldırısıyla neredeyse eşzamanlı olarak ortaya çıktığı için.

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa

İtalya’da 418 sübyancı rahip tespit edildi

2 Şubat 2023 – 18:39

STK’lerin raporuna göre İtalya’da 418 “sübyancı rahip” tespit edildi

İtalya’da ilgili sivil toplum kuruluşlarının, İtalyan Kilisesine mensup rahiplerin cinsi istismarına maruz kalanlardan yola çıkarak hazırladığı rapora göre, ülkede toplamda 418 “sübyancı rahip” belirlendi. Ülkede Katolik Kilisesinin cinsi istismar hadiseleriyle mücadelede öne çıkan derneklerden İstismar Mağdurları Ağı (Rete L’Abuso) ve dünya genelinde faaliyet gösteren ECA Global (Rahiplerin İstismarına Son) isimli sivil toplum kuruluşları İtalya’daki kiliselerde cinsi taciz vakalarına ilişkin mağdurlara dayanan ilk ortak raporunu açıkladı.

İstismar Mağdurları Ağı ve ECA’nın son 13 yılda ülke genelinde topladığı veriler ışığında hazırlanan raporun, herhangi bir sayı sağlama amacından ziyade İtalya’daki “sübyancı rahipler” sorununun ne boyutta olduğunu ortaya koyma hedefinde olduğu belirtildi. İtalyan Katolik Kilisesinin bölgelerine göre isimsiz olarak bildirilen, ihbar edilen ve mahkumiyet alanlardan derlenenler olmak üzere ülke genelinde toplamda 418 sübyancı rahip mevcut. Bunlar arasında 69 sübyancı rahip ile kuzeydeki Lombardiya bölgesi ilk sırada bulunuyor. Söz konusu 418 rahipten son 13 yılda sadece 164’ü hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı olduğu da raporda yer aldı. İstismar Mağdurları Ağı, bu konuda yapılan soruşturmaların genelde alt düzeyde kaldığını ve İtalyan yargısının bu konuda ilgili olmadığını ve gereken takibi yapmadığını savundu. İstismar Mağdurları Ağı Başkanı Francesco Zanardi, çevrim içi basın toplantısında, bahsi geçen hadiselerle bağlantılı kişilerin isimlerinin eklenmesiyle raporun, adli makamlara ve kolluk kuvvetlerine de gönderileceğini belirtti.

Diğer yandan, Katolik Kilisesinin İtalya’da en üst seviye kuruluşu olan İtalya Episkoposlar Konferansı (CEI), kilise bünyesindeki cinsi istismar vakalarına ilişkin ilk raporunu 2022’de açıklamıştı. Kasım 2022’de duyurulan raporda, 2020-2021 döneminde reşit olmayan ve savunmasız 89 kişinin cinsi istismar mağduru olduğu bildirilmişti.

Francesco Zanardi ise CEI’nin bu raporunu “kapsam olarak çok sınırlı ve saf propaganda” olarak nitelemişti. İtalya’da başta İstismar Mağdurları Ağı olmak üzere bu konuya duyarlı pek çok sivil toplum kuruluşu, ülkenin bu konuyla yüzleşemediğini savunuyor.

Tamamını okuyun

Amerika

ABD’nin askeri denizaltılarının hazin sonu…

31 Ocak 2023 – 10:57


ABD’de kuru havuzların kapatılması nedeniyle denizaltı sorunları ortaya çıkarken yeni AUKUS endişeleri

ABD Donanması’nın Batı Yakası’ndaki dört kuru havuzda denizaltı onarım çalışmalarını aniden askıya alması, Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD’nin Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar geliştirmesi için “en uygun yolu” açıklamasından birkaç hafta önce AUKUS anlaşmasına ilişkin yeni endişelere yol açtı.

Donanma hafta sonu Washington eyaletinin Seattle şehri yakınlarındaki Puget Sound Donanma Tersanesi’nde bulunan üç rıhtımın yanı sıra yakınlardaki Trident Refit Tesisi’nde bulunan dördüncü bir rıhtımdaki operasyonları “geçici olarak askıya alacağını” duyurdu ve gelecekteki olası depremlerle başa çıkabilmek için bu rıhtımların güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Donanmanın uzun vadeli Tersane Altyapısı Optimizasyon Programı (SIOP) kapsamında kısa süre önce yapılan sismik değerlendirmede, denizaltıların bakıma alınmasıyla eş zamanlı olarak büyük ölçekli bir depremin meydana gelme olasılığına ilişkin potansiyel sorunlar tespit edildi.”

“Bu yeni bilgiler ışığında donanma tersane işgücünün, denizcilerin, yerel halkın, çevrenin ve denizaltıların güvenliğini daha fazla sağlamak için ek tedbirler almaktadır.”

ABD Donanması’nın açıklamasında “potansiyel sorunların” tam olarak ne olduğu, bunların giderilmesi için ne gibi çalışmaların gerektiği ya da olası maliyeti açıklanmıyor.

Donanma Deniz Sistemleri Komutanlığı Komutanı Koramiral Bill Galinis, Donanmanın “bu hafifletmeleri derhal uygulamaya başlayacağını ve kuru havuzlarımızı mümkün olan en kısa sürede güvenli bir şekilde tam kapasiteye döndüreceğini” söyledi ancak operasyonların ne kadar süreyle askıya alınabileceğini söylemedi.

Donanma bu kararın “ülkenin stratejik caydırıcılık kapasitesini ya da filonun genel misyonunu sürdürme kabiliyetini etkilemediğini” vurguladı.

Ancak bu kapanış yine de ABD Donanması’nın nükleer enerjiyle çalışan denizaltıları sahaya sürmesini, bakımını yapmasını ve ardından hizmet dışı bırakmasını zorlaştıracak ve Mart ayındaki AUKUS duyurusu öncesinde ABD sanayi üssünün boğuştuğu kısıtlamalarla ilgili yeni endişelere yol açabilir.

ABD halihazırda kendi donanmasının her yıl iki yeni nükleer enerjili denizaltı inşa etme ihtiyacını karşılamakta zorlanırken, mevcut filosundaki her üç denizaltıdan biri şu anda bakımda veya bakıma girmeyi bekliyor.

Üç AUKUS ülkesi Avustralya için nükleer güçle çalışan denizaltıları nasıl geliştireceklerini henüz ortaya koymamış olsalar da, ABD’nin Avustralya’ya Virginia sınıfı denizaltılar satarak ya da transfer ederek, mevcut altı konvansiyonel güçle çalışan Collins sınıfı denizaltı filosunun aşamalı olarak emekliye ayrılmasıyla ortaya çıkacak “kabiliyet açığını” kapatmasına yardımcı olabileceği yönünde spekülasyonlar yapılmaktadır.

Geçen yılın sonlarında iki üst seviye ABD Senatörü Başkan Joe Biden’a bir mektup yazarak böyle bir adımın atılmasının ABD’nin sanayi üssünü “kırılma noktasına” getirebileceği uyarısında bulunmuş, bunun üzerine Washington’daki iki partili bir grup siyasetçi Avustralya ve AUKUS’un arkasında durarak karşılık vermişti.

Geçen yıl Ağustos ayında üst seviye bir ABD Donanma subayı da fazladan denizaltı inşa etmenin Amerikan tersanelerine sürdürülemez bir yük getirebileceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Kongre gözlemcisinin hazırladığı bir rapor da Donanma’nın gelecekteki Columbia sınıfı denizaltı programıyla ilgili sorunlara dikkat çekerek, inşaat zorlukları arasında “temel program anlayışından yoksun” olduğunu tespit etti.

Son gelişme, Dışişleri Bakanı Penny Wong ve Savunma Bakanı Richard Marles’in, AUKUS anlaşması ve yaklaşan nükleer denizaltı duyurusu üzerinde yoğunlaşması muhtemel yıllık görüşmeler için İngiliz mevkidaşlarıyla İngiltere’de bir araya gelmeye hazırlandıkları sırada yaşandı.

Marles daha sonra Mart ayında yapılacak ortak açıklama öncesinde Savunma Bakanı Lloyd Austin ile üst düzey görüşmelerde bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek.

Eski Senatör ve denizaltıcı Rex Patrick ABC’ye verdiği demeçte, ABD Donanması’nın Batı Yakası kuru havuzlarındaki faaliyetleri askıya alma kararının, ABD sisteminin karşı karşıya olduğu sıkıntıları ve Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar inşa etme konusundaki iddialı girişiminin doğasında bulunan büyük riskleri vurguladığını söyledi.

“ABD Donanması, denizaltı inşa kapasitesinin ABD Donanması’nın talebini karşılayamadığı gerçeğini gizlemedi. Bu haber işleri daha da kötüleştiriyor” dedi.

“ABD Kongre üyeleri ve Avustralyalı milletvekilleri ne kadar konuşurlarsa konuşsunlar, sözleri ABD ve Avustralya denizaltı inşa tersanelerinde artan riskleri değiştirmeyecektir.”

Tamamını okuyun

İngiltere

İngiliz halkı fişlendi

30 Ocak 2023 – 18:36

Daily Mail: İngiliz ordusu, Kovid-19 kapanmalarını eleştirenleri fişledi

İngiliz Daily Mail gazetesinin pazar eki Mail on Sunday, Britanya ordusuna bağlı gizli bir birimin ülkede Kovid-19 tedbirlerini eleştirenleri gizlice izlediğini ve bunlar arasında, ilgili konudaki yazılarıyla öne çıkan gazeteci Peter Hitchens’in de yer aldığını bildirdi.

Gazetenin haberinde, ordunun yurt dışına odaklanan ‘enformasyon savaşı’ tugayının can kaybı verilerini sorgulayan eski Bakan David Davis gibi tanınmış isimlerin yanı sıra Peter Hitchens ve Toby Young gibi gazeteciler hakkında dosyalar derlediği belirtildi.

Big Brother Watch isim grup tarafından gazeteye verilen belgelere göre Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığına bağlı Dezenformasyonla Mücadele Birimi ve Acil Müdahale Birimi gibi yapıların da ilgili faaliyetleri söz konusu.

Belgeler, ekiplerin ‘sözde uzmanlardan gelen zararlı anlatılara’ karşı koymakla görevlendirildiğini, memurların ve yapay zekanın sosyal medyayı ‘solunum cihazları’ gibi ilgi çekebilecek anahtar kelimeleri tespit etmek üzere görevlendirildiğini gösterdi.

Karantina tedbirleri uygulandığı sırasında tugay adına çalışan bir muhbire göre, birim yabancı güçleri hedef alma yetkisinin çok ötesine geçti.

Belgelerde, tugayın İngiliz vatandaşlarının paylaşımlarını izlediği vurgulandı. Britanya Savunma Bakanlığı, daha önce ilgili iddiaları reddetmişti.

Muhbir, “Faaliyetlerimizin ülke nüfusunun izlenmesiyle; sıradan, korkmuş insanların sosyal medya gönderilerinin izlenmesiyle sonuçlandığı oldukça açık. Bu gönderiler doğru olmayan bilgiler veya koordineli faaliyetler içermiyordu” ifadelerini kullandı.

Öte yandan gazetenin görüşüne başvurduğu Hitchens da eleştirilerine gizli yasak uygulandığını ve görüşlerinin arama sonuçlarında düşürülerek sansürlendiğini vurguladı.

Hitchens, “Büyük Covid paniğiyle ilgili en şaşırtıcı şey, bırakın protesto etmeyi, kimsenin umurunda bile olmadan devletin temel özgürlüklere dönük bu kadar çok saldırıyı gerçekleştirmesini sağlamasıydı,” diye konuştu.

Hitchens, “Big Brother Watch’ın cesurca ortaya çıkardığı karanlık belgeler hakkında tam ve güçlü bir soruşturma talep etmenin zamanı geldi,” diye ekledi.

Tamamını okuyun
Advertisement
Amerika4 hafta önce

ABD’nin borç “şımarıklığı” ciddi maliyet riski taşıyor

Gündem3 ay önce

Süleymancılara ait Fazilet Yapı davasında Melih Gökçek de müdahil

Türkiye3 ay önce

Yeşilay da AKPKK’nin çiftliğine dönmüş

Gündem4 ay önce

Tolgahan Demirbaş, cinayetten dokuz ay önce Sinan Ateş’in peşine düşmüş

Avrupa4 ay önce

İtalya’da 418 sübyancı rahip tespit edildi

Amerika4 ay önce

ABD’nin askeri denizaltılarının hazin sonu…

İngiltere4 ay önce

İngiliz halkı fişlendi

Amerika4 ay önce

Mali kriz nedeniyle ABD’de işten çıkarma dalgası büyüyor

İngiltere4 ay önce

İngiltere’de bazı çocuk bakım evlerinde çocuklar dövüldü ve dışarıda bırakıldı

Amerika4 ay önce

Kanada ‘kültürel soykırım’ nedeniyle 2.8 milyar dolar ödeyecek

Asya5 ay önce

Japonya’dan G7 liderlerine uyarı: Tayvan sıradaki Ukrayna olabilir

Genel5 ay önce

Emekli amirali ‘sıkarız kafasına’ diye tehdit etmişti: Savcının bulamadığı Çelik, Bahçeli’nin yanında çıktı

Amerika5 ay önce

Ders vermeden 900 bin dolar kazandı

Türk Dünyası5 ay önce

Kıbrıs’ta santral arızaları nedeniyle elektrik kesintileri yaşanıyor

Türkiye5 ay önce

ÇAYKUR, borcu borçla kapatmaya çalışıyor

Amerika6 ay önce

Elon Musk Trump’ın hesabının askıya alınma sürecini de ifşa etti

Genel6 ay önce

İsmailağa Cemaatinde yaşanan cinsi sapıklığın skandal ses kayıtları

İngiltere6 ay önce

İngiltere’de grev dalgası genişliyor

Çin6 ay önce

İtalya’da Çin’in kurduğu polis karakolları için inceleme başlatıldı

Genel6 ay önce

Batılı devketlere Ankara’da terör saldırısı  uyarısı

İngiltere6 ay önce

İngiltere’de mali kriz nedeniyle iş bırakmaları ve grevler artıyor

İslam7 ay önce

Mus’ab bin Umeyr (r.a.)

Türkiye7 ay önce

Alihan Kuriş ve çetesine dolandırıcılıktan suç duyurusu

Avrupa7 ay önce

Avrupa Uyuşturucu Raporu: Türkiye 2020’de en çok eroinin ele geçirildiği ülke oldu

Latin Amerika7 ay önce

Venezuela’daki yolsuzluk ve kara para araştırmasında Türkiye detayı

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.