Connect with us

Dünya

2016-2020 yılları arasında dünyanın en çok silah alımı yapan ülkeleri

18 Mart 2021 – 18:29

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü SIPRI 15 Mart 2021 tarihinde küresel silah ticaretine dair yeni bir rapor yayınladı. Raporda en fazla silah ihracatı ve ithalatı yapan ülkeler ile beraber hangi ülkelerin dönemsel olarak silah ticaretinin ne kadar değiştiği ve bu değişimlerin başlıca nedenleri yer alıyor.

Raporda ülkelerin 5 yıllık dönemler halinde silah ithalatı ve ihracatındaki değişimleri detaylı şekilde ele alınmış. Raporda ABD, Rusya, Fransa, Çin ve Almanya gibi dünyanın önde gelen silah üretici ve ihracatçı ülkeleri dışında Türkiye’ye de “Orta Doğu’da Artan Talep” başlığı altında özel bir paragraf ayrılmış. Raporun çarpıcı bulgularından biri de koronavirüs salgının bazı ülkelerin büyük silah ticareti anlaşmalarına girişmelerinden bir engel yaratmamış olması.

SIPRI silah ticaretindeki değişimlerin verilerini belli bir yöntemle hazırlanan “Trend Indicator Values” (TIV) birimiyle açıklıyor. Askeri kapasitenin gösterilmesini amaçlayan bu birim bir finansal değeri yansıtmıyor. Bir başka deyişle, TIV silahlar için ödenen fiili fiyatı ya da silah ticareti için cari dolar değerlerini kapsayan bir birim değil. Askeri kapasite fiyat endeksi (A military capability price index) olarak da yorumlanabileceği hesaplama metotlarında yer almakta. Zaten SIPRI’nın raporlarında odak noktası yıllık TIV değerlerinden daha çok ülke silah ticaret verilerinin yıllık değişimleri, küresel ölçekteki payları ve bu değişimlerin başlıca sebepleri.

Ülkelerin Silah İhracatı Nasıl Değişti?
Dünyadaki silah ticareti 5’er yıllık yapılan karşılaştırmalara göre 2001-2005 döneminden sonra ilk defa artış göstermese de küresel ticaretin Soğuk Savaş’ın ardından en yüksek seviyelerde olduğunu söylemek mümkün. Dünyanın en büyük silah ihracatçısı ise 2011-2015 döneminde küresel payın %32’sine sahip iken 2016-20 döneminde ise bu pay artışını %5 arttırarak %37’ye çıkaran Amerika Birleşik Devletleri. Son dönemde 96 farklı ülkeye silah ihraç eden ABD’nin bu dönemdeki ihracatının %47’sini Orta Doğu, %24’ünü ise sadece Suudi Arabistan oluşturdu.

Son dönemde silah ihracatı arttıran diğer başlıca tedarikçi ülkeler de Fransa ve Almanya. Fransa son 5 yılda bir önceki döneme göre silah ihracatını %44 arttırarak küresel ölçüde %8,2’lik bir paya sahip oldu. Fransa’dan en çok silah ithal ülkeler; Mısır, Hindistan ve Katar. Bu üç ülke 5 yılda Fransa’nın toplam silah ihracatının %59’unu oluşturdu. Almanya ise bir önceki döneme göre silah ihracatını %21 arttırdı ve küresel ölçekte %5,5’lik bir paya sahip oldu. Almanya’dan en fazla silah ithal eden ülkeler de Güney Kore, Cezayir ve Mısır.

En fazla silah ihraç eden ülkeler listesinde ilk 5’te silah ihracatı azalan Rusya ve Çin bulunuyor. Verilere göre Rusya’nın silah ihracatı son 5 yılda 2011-15 dönemine göre %22 azaldı. Bunun yanında küresel ihracattaki payı da %25,7’den %20 seviyesine geldi. Çin, Cezayir ve Mısır’a silah ihracatını artıran Rusya’nın 2011-15 döneminde %90’lık ihracat payına sahip Hindistan’ın payı ise %53’e düştü. Bunun dışında dünyanın en büyük 5. silah ihracatçısı olan Çin’in toplam ihracatı da bir önceki döneme göre %7,8 azaldı ve küresel payı da %5,6’dan %5,2’ye geriledi.

Son 5 Yılda En Çok Silah İthal Eden 20. Ülke: Türkiye
Orta Doğu ülkelerinin silah ithalatının bir önceki döneme göre %25 arttırdığı belirtilen rapora göre 2016-20 döneminde en fazla silah ithal eden ülke %37 azalış gösterse de Suudi Arabistan. Hindistan, Mısır ve Avustralya da son 5 yılda en çok silah ithalatı yapan diğer ülkeler. Mısır’ın silah ithalatını %136 arttırdığı belirtilen raporda, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon kaynakları konusunda Türkiye ile Mısır arasında anlaşmazlıklar yaşandığını ve Mısır’ın bu yüzden deniz kuvvetlerine yatırım yaptığı bilgisine de yer verilmiş.

Türkiye’nin silah ticaretine gelecek olursak, SIPRI’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’nin 2016-20 dönemindeki silah ithalatı 2011-15 dönemine göre %59 azaldı ve Türkiye en çok ithalat yapan 6. ülke konumundan, 20. ülke konumuna geldi. SIPRI bu azalışın en önemli sebeplerinden biri olarak Türkiye’nin Rusya’dan S-400 ithal etmesinin ardından ABD’nin 2019 yılında Türkiye’ye F-35 savaş uçağı teslimatlarını durdurma kararı almasını gösterdi. Ayrıca SIPRI, Türkiye’nin ithalata olan bağımlılığını azaltmak için yerli silah üretimini arttırdığını da raporunda açıkladı.

Bunların dışında Türkiye’nin silah ithalatı için bilinmesi gereken önemli konulardan biri de 2014 yılında Türkiye’nin en çok silah ithalatı yapan 3. ülke, 2012 yılında ise 2. ülke konumunda olması. Türkiye’nin son 5 yılda en çok silah ithalatı yaptığı ülkeler ABD, İtalya, İspanya ve Rusya iken en çok ithal ettiği askeri ürünler ise savaş uçakları ve füzeler. İthalat dışında Türkiye’nin son 5 yılda yaptığı toplam silah ihracatı 1 milyar 48 milyon TIV seviyesinde. Türkiye’nin son 5 yılda en çok silah ihraç ettiği ülkeler de Umman, Türkmenistan, Malezya, Pakistan ve Katar.

Kaynak : Sipri

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Avrupa

İspanya’da normalin üstünde yağış olmasına rağmen tarihi kuraklık yaşanıyor

17 Ağustos 2022 – 17:42

İspanya’da her geçen gün büyüyen kuraklık sorununa karşı uzmanlar, su kaynaklarının daha iyi yönetimi ve kullanımının zaruri olduğunu vurguluyor.
Son 30 yılın en kurak döneminin yaşandığı İspanya’da 1995’ten bu yana ilk kez barajlarda ve göletlerdeki ortalama su seviyesi yüzde 40’ın altına indi.

Kuralık sadece Endülüs, Murcia gibi İspanya’nın güneyindeki daha sıcak bölgeleri değil kuzeydeki Galisya ve Katalonya gibi normalde çok yağış alan bölgeleri de etkiledi.

“Ecologistas en Accion” (Ekolojistler İş Başında) adlı sivil toplum hareketinin kurucularından ziraat mühendisi Santiago Martin Barajas, “Sonbaharda yeterli miktarda yağış olmazsa 2023’e gerçek bir su kriziyle girebiliriz.” dedi.

İspanya’da barajlarda ve su göletlerinde görülen düşüsün sadece iklim değişikliğine bağlanmaması gerektiğini vurgulayan Barajas, “Sorun sadece kuraklık değil. Zira geçen sonbaharda normalin yüzde 17 altında yağış olduysa da ilkbaharda normalin yüzde 12 üzerinde bir yağış geldi. İspanya’daki su göletlerinin son 10 yılın yüzde 20 daha az seviyesinde olması sadece yağış eksikliğiyle açıklanamaz. Suyun kullanımı da çok önemli. Son yıllarda konaklama yerlerinde oldukça artış var ve tüketim arttı.” şeklinde konuştu.

İspanya’da her geçen gün daha da artan ve şu anda 4 milyon hektarın üzerinde olan tarım alanının yüksek ve çok yüksek çölleşme riskine sahip olduğunu kaydeden Barajas şöyle devam etti:

“Bilinçsiz su tüketimi bu işi tamamen şansa bıraktı. ‘İnşallah yağmur yağar.’ demekten başka çaremiz kalmadı. İspanya’da 1950 kadar büyük gölet var. Eğer sonbaharda ortalamanın altında bir yağış düşerse 2023’e gerçek bir su kriziyle girebiliriz. Ülkemizde milyonlarca kişiyi etkileyecek su kesintileri olabilir. Bu da hayat kalitesinde düşüş anlamına gelecektir.”

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace’in İspanya ofisinin de konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, göletlerde depolanan suyun doluluk düzeyinin yüzde 5 ila 10’unun hiçbir zaman kullanılabilir durumda olmadığı hatırlatıldı.

Açıklamalarda, “Su temini konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Ekosistemler ve sudaki biyoçeşitlilik için aşırı bir risk var. Ayrıca su, her türlü üretim için vazgeçilmezdir ve tedarikte sorun olması ekonomik faaliyetleri de durdurur.” ifadesi kullanıldı.

Ekolojik Geçiş Bakanlığının son verilerine göre, şu anda ülkede depolanan su rezervi yüzde 37,9 seviyesine geriledi.

Tamamını okuyun

İngiltere

Johnson: Hayat pahalılığına karşı kamu destekleri yetersiz kaldı

13 Ağustos 2022 – 13:04

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükumetin ülkede artan hayat pahalılığının etkilerinin hafifletilmesine yönelik kamuya vermeyi planladığı mali desteklerin yeterli olmadığını belirtti.

Gazetecilerin hükumetin hayat pahalılığına karşı halkı desteklemek için oluşturduğu mali yardımların yeterli olup olmadığını sorması üzerine Başbakan Johnson, “Hayır yeterli değil. Fakat ekimde, ocakta (2023) buna ek destek sağlanacağından emin olmaya çalıştığımızı söylemeye çalışıyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Başbakan Johnson, ek kamu destek paketlerinin hazırlanması için ise geriye kalan görev süresince herhangi bir adım atmayacağına işaret ederek, “Hükumetin yapacağı şey, kim başbakan olursa olsun insanlara yardım edilmesi için ek nakdin mevcut olmasını sağlamak.” değerlendirmesinde bulundu.

Henüz hayat pahalılığına karşı hane halkına yapılması planlanan mali desteklerin tamamının verilmediğini hatırlatan Johnson, “Para henüz gelmeye başladı. Halkın şunu anlaması son derece önemli, çoğu kişi henüz hükümetin onlar için ayırdığı mali yardımı almadı. Önümüzdeki birkaç ay sekiz milyon hane halkı 326 sterlin daha alacak.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Johnson, bu yılın ekim ayı itibarıyla ülkedeki her hanenin enerji destek ödeneğinden yaralanabileceği vaadini yineleyerek, “Halk için şu anda durum kolaymış gibi davranmayacağım. Şu anda beni zorlamakta haklısınız. Çünkü elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Johnson’ın halefi iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni liderinin 5 Eylül’de duyurulması planlanıyor.

Tamamını okuyun

Amerika

Beyaz Saray eski danışmanı Bannon: Derin devlet Trump’a suikast düzenlemeyi planlıyor

12 Ağustos 2022 – 12:19

Eski Beyaz Saray Danışmanı Steve Bannon Infowars’ta sağcı komplo teorisyeni Alex Jones’a verdiği röportajda, derin devletin Trump’a suikast düzenlemeyi planladığını söyledi.

Beyaz Saray eski danışmanı Steve Bannon, “derin devletin” eski Devlet Başkanı Donald Trump’a suikast düzenlemeyi planladığını ve Florida’daki Mar-a-Lago malikanesine yapılan baskın sırasında FBI’ın Trump’a karşı delil yerleştirdiğini iddia etti. Bannon, Infowars’ta sağcı komplo teorisyeni Alex Jones’a verdiği röportajda, “Başkan Trump’a gerçekten suikast düzenlemeye çalışmanın idari devleti ve onun derin devlet aygıtını aşan bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bence her şey ihtimal dahilinde” dedi. Bence güvenlik hiç olmadığı kadar üst düzeye çıkarılmalı. Dürüst olmak gerekirse, bence bu sabah Trump, Mar-a-Lago’ya uçmalı, öğle saatlerinde oradan çıkmalı ve hey, Birleşik Devletler başkanlığına adayım demeliydi. Bu da kapak olsun.

Geçen ay Bannon, 6 Ocak komitesi önünde ifade vermesi için Kongre’den gelen celbe uymamaktan iki kez suçlu bulundu ve en fazla iki yıl hapis cezasıyla cezalandırılabilir.

Ayrıca FBI’ın Trump’ın Mar-a-Lago konutuna yaptığı baskını da “saygısızlık” diye nitelendirdi.
Bizim… sizin [Donald Trump] Mar-a-Lago’ya, tam olarak saygısızlık ettikleri yere gitmeniz gerekiyor, çünkü bu bir saygısızlıktı. Bunu bilerek yaptılar. Mar-a-Lago’nun sadece Maga’da [Amerika’yı Yeniden Harika Yap hareketi] değil, Amerikan halkında nasıl bir yankı uyandırdığını anlıyorlar.

Bannon, Florida’daki Mar-a-Lago mülkünü “birçok ikonik ana” tanıklık etmiş, “bu ülkedeki en müthiş binalardan biri” olarak tanımladı.
Mülk, başta merhum Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro olmak üzere bazı önemli devlet başkanlarını ağırladı. Trump ayrıca Kuzey Kore’nin füze denemesine Birleşik Devletler’in vereceği yanıtı da Palm Beach’teki mülkünden koordine etti. Bunlara atıfta bulunan Bannon şöyle konuştu:

Orada o kadar çok önemli şey oldu ki… Özellikle de Ulusal Arşiv’deki bu idari mesele yüzünden gidip bu şekilde saygısızlık yapmaları… Senin de bildiğin gibi Alex, olta atma ya da bir şeyler yerleştirme peşinde oldukları çok açık, bunu onların yanına bırakmazdım… Bu yaptıkları suç.

FBI ve Adalet Bakanlığı esasen kanunsuz suç örgütleridir. Pazartesi günü, eski başkanın Palm Beach’teki evine, Beyaz Saray’dan resmi başkanlık kayıtlarının çıkarılmasıyla ilgili bir soruşturmanın parçası olduğu anlaşılan bir baskın düzenlendi.

Trump baskınları “savcılığın görevi kötüye kullanması” ve 2024 başkanlık seçimlerinde aday olmasını engellemeye yönelik “adalet sisteminin silah haline getirilmesi” olarak kınadı.

Tamamını okuyun
Advertisement
Avrupa12 saat önce

İspanya’da normalin üstünde yağış olmasına rağmen tarihi kuraklık yaşanıyor

İngiltere5 gün önce

Johnson: Hayat pahalılığına karşı kamu destekleri yetersiz kaldı

Amerika6 gün önce

Beyaz Saray eski danışmanı Bannon: Derin devlet Trump’a suikast düzenlemeyi planlıyor

Avrupa6 gün önce

Avrupa’da enerji krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Türkiye7 gün önce

TZOB uyardı: Önlem alınmazsa süt fiyatları daha da artacak

İngiltere1 hafta önce

İngiltere’de mali kriz: “Kızım yemek yiyebilsin diye öğün atlıyorum”

Genel2 hafta önce

AKPKK rejimi, milletin milyarlarca lirasını çöpe attı

Fransa3 hafta önce

Fransa’da kuraklık tehlikesi

Teknoloji3 hafta önce

Microsoft ve Alphabet’in bilançoları beklentileri karşılayamadı

Genel3 hafta önce

Organ kaçakçılığı iddiasıyla yargılanan 4 sanık ilk duruşmada tahliye oldu

Gündem3 hafta önce

‘İnsan kaçıran savcı da var, milyon dolar karşılığı sipariş operasyon yapan da’

Amerika3 hafta önce

Amerika halkı, yakında bir iç savaş çıkacağına inanıyor

Türkiye3 hafta önce

“Soylu’nun kolay kurtulabileceğini düşünmüyorum”

Türkiye4 hafta önce

Uyuşturucu baronu savcının WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı

Gündem4 hafta önce

Uyuşturucu operasyonu: Savcı uyuşturucu baronu, polisler kurye çıktı

Türkiye4 hafta önce

Silineceği söylenen KYK faizleri anaparaya dahil edildi, sisteme giren öğrenciler neye uğradığını şaşırdı

Çin1 ay önce

Çin Dışişleri Bakanı: Batı, Ortadoğu’nun iç işlerine karışmayı bırakmalı

Avrupa1 ay önce

Fransa’da orman yangınlarında on bin kişi tahliye edildi

Amerika1 ay önce

“Başka ülkelerde darbe planlarına yardım ettim”

Gündem1 ay önce

Türkiye’nin bir çok şehrinde buğday tarlaları yakılıyor

Amerika1 ay önce

Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın telefonu açıldı: Sübyancılık ve uyuşturucu sapkınlıkları ortaya çıktı

Sağlık1 ay önce

Dişlerinizi sizin yerinize fırçalayacak minik robotlar icat edildi.

Avrupa1 ay önce

ABD merkezli Uber şirketinin taksi piyasasına savaş açarken hükumetler nezdinde yasaları çiğnemiş

İngiltere1 ay önce

Johnson’a destek düşüyor: İstifa eden bakanların sayısı 18’e yükseldi

Avrupa1 ay önce

İtalya’nın Verona ve Pisa şehirleri kuraklık nedeniyle su kaynaklarını kısıtlıyor

Türkiye3 hafta önce

“Soylu’nun kolay kurtulabileceğini düşünmüyorum”

Gündem4 hafta önce

Uyuşturucu operasyonu: Savcı uyuşturucu baronu, polisler kurye çıktı

Genel2 hafta önce

AKPKK rejimi, milletin milyarlarca lirasını çöpe attı

Türkiye4 hafta önce

Silineceği söylenen KYK faizleri anaparaya dahil edildi, sisteme giren öğrenciler neye uğradığını şaşırdı

Türkiye4 hafta önce

Uyuşturucu baronu savcının WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı

Gündem3 hafta önce

‘İnsan kaçıran savcı da var, milyon dolar karşılığı sipariş operasyon yapan da’

Genel3 hafta önce

Organ kaçakçılığı iddiasıyla yargılanan 4 sanık ilk duruşmada tahliye oldu

Amerika3 hafta önce

Amerika halkı, yakında bir iç savaş çıkacağına inanıyor

Fransa3 hafta önce

Fransa’da kuraklık tehlikesi

İngiltere1 hafta önce

İngiltere’de mali kriz: “Kızım yemek yiyebilsin diye öğün atlıyorum”

Teknoloji3 hafta önce

Microsoft ve Alphabet’in bilançoları beklentileri karşılayamadı

Türkiye7 gün önce

TZOB uyardı: Önlem alınmazsa süt fiyatları daha da artacak

Amerika6 gün önce

Beyaz Saray eski danışmanı Bannon: Derin devlet Trump’a suikast düzenlemeyi planlıyor

İngiltere5 gün önce

Johnson: Hayat pahalılığına karşı kamu destekleri yetersiz kaldı

Avrupa6 gün önce

Avrupa’da enerji krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Avrupa12 saat önce

İspanya’da normalin üstünde yağış olmasına rağmen tarihi kuraklık yaşanıyor

Yorumlar

Nübüvvet’in İlk Yılların… için Ali KEMER
Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.