Connect with us

Dünya

2016-2020 yılları arasında dünyanın en çok silah alımı yapan ülkeleri

18 Mart 2021 – 18:29

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü SIPRI 15 Mart 2021 tarihinde küresel silah ticaretine dair yeni bir rapor yayınladı. Raporda en fazla silah ihracatı ve ithalatı yapan ülkeler ile beraber hangi ülkelerin dönemsel olarak silah ticaretinin ne kadar değiştiği ve bu değişimlerin başlıca nedenleri yer alıyor.

Raporda ülkelerin 5 yıllık dönemler halinde silah ithalatı ve ihracatındaki değişimleri detaylı şekilde ele alınmış. Raporda ABD, Rusya, Fransa, Çin ve Almanya gibi dünyanın önde gelen silah üretici ve ihracatçı ülkeleri dışında Türkiye’ye de “Orta Doğu’da Artan Talep” başlığı altında özel bir paragraf ayrılmış. Raporun çarpıcı bulgularından biri de koronavirüs salgının bazı ülkelerin büyük silah ticareti anlaşmalarına girişmelerinden bir engel yaratmamış olması.

SIPRI silah ticaretindeki değişimlerin verilerini belli bir yöntemle hazırlanan “Trend Indicator Values” (TIV) birimiyle açıklıyor. Askeri kapasitenin gösterilmesini amaçlayan bu birim bir finansal değeri yansıtmıyor. Bir başka deyişle, TIV silahlar için ödenen fiili fiyatı ya da silah ticareti için cari dolar değerlerini kapsayan bir birim değil. Askeri kapasite fiyat endeksi (A military capability price index) olarak da yorumlanabileceği hesaplama metotlarında yer almakta. Zaten SIPRI’nın raporlarında odak noktası yıllık TIV değerlerinden daha çok ülke silah ticaret verilerinin yıllık değişimleri, küresel ölçekteki payları ve bu değişimlerin başlıca sebepleri.

Ülkelerin Silah İhracatı Nasıl Değişti?
Dünyadaki silah ticareti 5’er yıllık yapılan karşılaştırmalara göre 2001-2005 döneminden sonra ilk defa artış göstermese de küresel ticaretin Soğuk Savaş’ın ardından en yüksek seviyelerde olduğunu söylemek mümkün. Dünyanın en büyük silah ihracatçısı ise 2011-2015 döneminde küresel payın %32’sine sahip iken 2016-20 döneminde ise bu pay artışını %5 arttırarak %37’ye çıkaran Amerika Birleşik Devletleri. Son dönemde 96 farklı ülkeye silah ihraç eden ABD’nin bu dönemdeki ihracatının %47’sini Orta Doğu, %24’ünü ise sadece Suudi Arabistan oluşturdu.

Son dönemde silah ihracatı arttıran diğer başlıca tedarikçi ülkeler de Fransa ve Almanya. Fransa son 5 yılda bir önceki döneme göre silah ihracatını %44 arttırarak küresel ölçüde %8,2’lik bir paya sahip oldu. Fransa’dan en çok silah ithal ülkeler; Mısır, Hindistan ve Katar. Bu üç ülke 5 yılda Fransa’nın toplam silah ihracatının %59’unu oluşturdu. Almanya ise bir önceki döneme göre silah ihracatını %21 arttırdı ve küresel ölçekte %5,5’lik bir paya sahip oldu. Almanya’dan en fazla silah ithal eden ülkeler de Güney Kore, Cezayir ve Mısır.

En fazla silah ihraç eden ülkeler listesinde ilk 5’te silah ihracatı azalan Rusya ve Çin bulunuyor. Verilere göre Rusya’nın silah ihracatı son 5 yılda 2011-15 dönemine göre %22 azaldı. Bunun yanında küresel ihracattaki payı da %25,7’den %20 seviyesine geldi. Çin, Cezayir ve Mısır’a silah ihracatını artıran Rusya’nın 2011-15 döneminde %90’lık ihracat payına sahip Hindistan’ın payı ise %53’e düştü. Bunun dışında dünyanın en büyük 5. silah ihracatçısı olan Çin’in toplam ihracatı da bir önceki döneme göre %7,8 azaldı ve küresel payı da %5,6’dan %5,2’ye geriledi.

Son 5 Yılda En Çok Silah İthal Eden 20. Ülke: Türkiye
Orta Doğu ülkelerinin silah ithalatının bir önceki döneme göre %25 arttırdığı belirtilen rapora göre 2016-20 döneminde en fazla silah ithal eden ülke %37 azalış gösterse de Suudi Arabistan. Hindistan, Mısır ve Avustralya da son 5 yılda en çok silah ithalatı yapan diğer ülkeler. Mısır’ın silah ithalatını %136 arttırdığı belirtilen raporda, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon kaynakları konusunda Türkiye ile Mısır arasında anlaşmazlıklar yaşandığını ve Mısır’ın bu yüzden deniz kuvvetlerine yatırım yaptığı bilgisine de yer verilmiş.

Türkiye’nin silah ticaretine gelecek olursak, SIPRI’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’nin 2016-20 dönemindeki silah ithalatı 2011-15 dönemine göre %59 azaldı ve Türkiye en çok ithalat yapan 6. ülke konumundan, 20. ülke konumuna geldi. SIPRI bu azalışın en önemli sebeplerinden biri olarak Türkiye’nin Rusya’dan S-400 ithal etmesinin ardından ABD’nin 2019 yılında Türkiye’ye F-35 savaş uçağı teslimatlarını durdurma kararı almasını gösterdi. Ayrıca SIPRI, Türkiye’nin ithalata olan bağımlılığını azaltmak için yerli silah üretimini arttırdığını da raporunda açıkladı.

Bunların dışında Türkiye’nin silah ithalatı için bilinmesi gereken önemli konulardan biri de 2014 yılında Türkiye’nin en çok silah ithalatı yapan 3. ülke, 2012 yılında ise 2. ülke konumunda olması. Türkiye’nin son 5 yılda en çok silah ithalatı yaptığı ülkeler ABD, İtalya, İspanya ve Rusya iken en çok ithal ettiği askeri ürünler ise savaş uçakları ve füzeler. İthalat dışında Türkiye’nin son 5 yılda yaptığı toplam silah ihracatı 1 milyar 48 milyon TIV seviyesinde. Türkiye’nin son 5 yılda en çok silah ihraç ettiği ülkeler de Umman, Türkmenistan, Malezya, Pakistan ve Katar.

Kaynak : Sipri

Devamını okuyun
Yorum yapmak için tıklayınız

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika

Uygurlar’ın zorla çalıştırıldığı iddiası Kongre’de

21 Ekim 2021 – 19:51

Merkezi Arizona’da olan Universal Electronics Inc. (UEI) firmasının, Çin’in Uygurlar’a yönelik baskıcı politikalarına dahil olduğu yönündeki iddiaların ardından ABD’li bir grup Demokrat ve Cumhuriyetçi senatör firmaya uyarı niteliğinde bir mesaj gönderdi, ayrıntılı bilgi talep etti.

Konuyla ilgili iddialar ilk olarak bu ayın başında Reuters haber ajansında yayınlanmıştı. Haberde, UEI yönetiminin, yüzlerce Uygur’un, firmanın Çin’in güneyindeki Qinzhou’da yer alan tesislerine işçi olarak götürülmesi için Şincan Özerk Uygur Bölgesi’ndeki yerel yetkililerle anlaştığı ileri sürüldü.

Söz konusu haberde ayrıca Uygurlar’ın bu tesislerde sürekli polis tarafından gözetim altında tutulduğu, ayrı yatakhanelerde kaldıkları ve hükümetin “eğitim amaçlı” olduğunu iddia ettiği faaliyetlere katılmak zorunda bırakıldığı da iddia edildi.

Konuyu Kongre gündemine taşıyan Demokrat Senatörler Bob Menendez ve Jeff Merkley ile Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, UEI Genel Müdürü Paul Arling’e hitaben ilettikleri mektupta, “Bu koşulların açıkça zorla çalıştırma olduğuna inanıyoruz” denildi.

Senatörler mektupta ayrıca, UEI yönetiminin söz konusu iddiaları “soruşturma ya da çözüm üretme konusunda neredeyse hiçbir şey yapmadığına” dikkat çekti.

Senatör Menendez Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanlığını yürütüyor. Rubio ve Merkley de bu komisyonun üyeleri arasında.

UEI yetkilileri Reuters haber ajansına daha önce yaptıkları bir açıklamada, Qinzhou’daki tesiste 365 Uygur’un çalıştığını ve bu kişilerin Çin’deki diğer tüm çalışanlarla aynı koşullarda çalıştırıldığını savunmuştu.

Firmadan bugün yapılan açıklamada ise, UEI’ın, çalışanları işe alan kurumla bağlarını geçen hafta kestiği ve senatörlerin konuyla ilgili sorularını yanıtlamaya hazır oldukları belirtildi.

Uzaktan kumanda parçaları üreten ve Sony, Samsung, LG, Microsoft dahil birçok büyük firmaya ürünlerini satan UEI, Şincan yetkilileriyle tartışma yaratan anlaşmayı yapan taşeron firmanın adını vermekten kaçındı.

Mektupta, Çin hükumet yetkililerinin, fiziksel şiddet, cinsel istismar ve işkenceye başvurarak kişileri zorla çalıştırdığı yönündeki bulgulara da vurgu yapılarak, UEI yönetimine konuyla ilgili soruları yanıtlamaları için 5 Kasım’a kadar zaman tanındı.

Tamamını okuyun

Amerika

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

16 Ekim 2021 – 20:56

ABD’li ilaç şirketi Johnson & Johnson’ın kansere yol açan bir madde içermesinden dolayı 2.1 milyar dolar ceza alan bebek pudrasını devrettiği şirket, iflas başvurusu yaptı.

Johnson & Johnson yetkilileri, LTL Management adlı yan şirket kurarak, kansere yol açan bir madde içeren bebek pudralarına kesilen 2.1 milyar dolarlık ceza tutarını şirkete aktardıktan sonra iflas başvurusu yaptıklarını duyurdu.

Kuzey Karolina eyaletinde yapılan iflas başvurusunda LTL Management’ın pasif borçlarının 1 ila 10 milyar dolar gösterildiği belirtildi.

Başvuruda Johnson & Johnson ve Aveeno ya da Neutrogena gibi yan şirketlerin bulunmadığı bildirildi.

Şirket, yayınladığı açıklamada bebek pudrası ile ilgili tüm davaların iflas başvurusunun sonucunu bekleyeceğini, yapılacak ödemelerin miktarına ve zamanına iflas mahkemesinin karar vereceğini açıkladı.

Açıklamada, LTL Management şirketini kurarak iflas başvurusu yapmanın sorumluluklardan kaçmak anlamına gelmediğini, pudrayla ilgili davaları sonuçlandırmanın en doğru yolu olduğunu savunuldu.

Johnson & Johnson’a dava açan kadınların avukatlığını üstlenen Linda Lipsen ise şirketin bu adımını “hukuk sisteminin insafsızca kötüye kullanımı” olarak nitelendirdi.

ABD’de birçok kadın, Johnson & Johnson’ın asbeste yakın bir mineral olan ve çoğu zaman aynı kaynaktan çıkartılan talk içeren pudraları nedeniyle yumurtalık kanserine yakalandıklarını iddia ederek şirketi dava etmişti.

ABD yönetiminin desteği ve 250 bin kadının katılımıyla gerçekleşen bir araştırmada talk pudrasını yumurtalık kanseriyle bağlantılı olduğuna dair güçlü bir kanıt bulunamamış ancak araştırmanın yazarı sonuçların belirsiz olduğunu vurgulamıştı.

Tamamını okuyun

Çin

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

5 Ekim 2021 – 17:05

İşgal ettiği Doğu Türkistan’da uzun bir süredir Uygur Türklerine soykırım uygulayan Çin’in toplama kamplarında işlediği insan hakları ihlallerine ilişkin bir itirafçı daha ortaya çıktı.

Toplama kamplarında çalıştığını belirten ve gerçek ismi yerine sadece Jiang olarak anılan eski işkenceci, Uygur Türklerine uygulanan işkenceleri anlattı.

CNN’e açıklama yapan eski işkenceci, Uygur Türklerinin evlerine şafak baskınları düzenlediklerini “Onları gece vakti şiddet kullanarak yakalıyorduk. Eğer bir bölgede 100 tane olduğunu biliyorsak onların hepsini yakalamamız gerekiyordu” sözleriyle anlattı.

CNN’e toplama kamplarında yaşananları anlatan Jiang, “Onları yere düşene ve vücutları şişene kadar tekmeliyor ve dövüyorduk. Yerde ağlayana kadar devam ediyorduk. Sorgu süreci kapsamında yakalanan her yeni Uygur Türkünü dövüyorduk. Kadın, erkek ve 14 yaşına kadar çocuklar da buna dahildi” diye konuştu.

Toplama kamplarına attıkları soydaşlarımızı tavandan asarak elektrik verdiklerini ve cinsel saldırıda bulunduklarını belirten Jiang, “Onlara yemek ve su verilmiyordu ve bazen günlerce uyanık kalmaya zorlanıyorlardı. Herkesin farklı bir metodu vardı. Bazıları levye kullanıyordu diğerleri de üzerinde asma kilit olan demir zincir” dedi.

“Bunlar Sıradan İnsanlardı…”


Kamplara kapatılan insanların “terör” suçu işledikleri iddiasıyla yakalandıklarını belirten Jiang, “Fakat bu kişilerin hiçbirinin suç işlediğini sanmıyorum. Bunlar sıradan insanlardı” ifadelerini kullandı.

Röportaj verdiği CNN’e polis üniformasını, işkence fotoğraflarını ve videolarını gösteren Jiang kamplarda çalışan bazı kişilerin bunu iş olarak gördüğünü belirterek “Fakat bazıları psikopattı” şeklinde konuştu.

Polis olarak 10 yılı aşkın süre görev yaptıktan sonra toplama kampında görevlendirildiğini belirten Jiang, “Her görevlinin bir kotası vardı. Dolayısıyla bütün polisler ve görevliler Uygur Türklerini yakalamak için tetikteydi. Herkesin hedefini tutturması gerekiyordu” diyerek Çin zulmünü anlattı.

Elektriği Cinsel Organlarına Veriyorduk”


Köylerdeki ağaların ya da muhtarların düzenledikleri toplantılarda köylerde yaşayan tüm Türkleri yakaladıklarını belirten Jiang, “Tek bir yılda 900.000 Uygur ya da diğer azınlıklardan insanın yakalandığını biliniyordu. Eğer polisler de bu sürece dahil olmak istemezlerse onlar da hapse atılıyordu” ifadelerini kullandı.

Toplama kamplarına kapatılan Uygur Türklerine elektrik verdiklerini belirten Jiang, “Elektriği cinsel organlarına veriyorduk” dedi.

Uygur Soykırımı


Çin’in işgalci olarak bulunduğu Doğu Türkistan’da 2014’ten bu yana sürdürdüğü Uygur Soykırımı, Hollanda, İngiltere, Kanada, ABD gibi birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 1 ile 3 milyon Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü toplama kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda tutulan esirler sistematik olarak işkence, tecavüz ve köleleştirmeye tabi tutuluyor.

Bunun yanında Uygur Türklerini hedef alan sistematik soykırımı durdurmasına yönelik çağrılara “radikal İslamcı terörizmle mücadele ettikleri” iddiasıyla yanıt veren ÇKP, terör örgütü Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi halinde kurulacak olan hükümeti tanıyacağını açıkladı. Bu durumda Çin, terör örgütü Taliban’ın kuracağı sözde hükümeti tanıyan ilk ülke olacak.

Tamamını okuyun
Advertisement
Amerika4 gün önce

Uygurlar’ın zorla çalıştırıldığı iddiası Kongre’de

Amerika1 hafta önce

Kansere neden olduğu için ceza alan ABD’li şirket Johnson & Johnson’dan iflas oyu

Genel2 hafta önce

Su ve gıda ile bulaşan yeni salgın: Norovirüs

Çin3 hafta önce

Komünist Çin’in Uygur Türklerine mezalimini, bizzat eski bir işkenceci anlattı

Amerika3 hafta önce

Facebook muhbiri: Şirket kar etmeyi toplumun menfaatinin önüne koydu

Genel2 ay önce

Porsuk ağacında kanser hücrelerini küçültüp yok eden ilaç bileşiği tespit edildi

Bilim2 ay önce

Singapur’da asayişi robotlar sağlayacak

Çin2 ay önce

Çin’de 6 ve 7 yaşındaki öğrencilere yazılı sınav yapılması yasaklandı

Genel2 ay önce

Sulama için güneş sistemi kurdu, elektrik masrafından kurtuldu

Latin Amerika2 ay önce

“Türkiye ile geleceğe birlikte bakmalıyız”

Çin2 ay önce

İkinci Taliban dönemi kime yarayacak?

Çin2 ay önce

“BAE’de Çin’in gizli hapishanesinde Uygurlar zorla alıkonuluyor”

Genel2 ay önce

Bozkurt’taki HES santralinin ÇED raporu kıyağı yapılan sahibi

Amerika3 ay önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğluna ABD’de sübyancılık davası açıldı

Genel3 ay önce

BM’den ‘Afganistan’da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlara varabilecek ihlaller’ uyarısı

Genel3 ay önce

Burhan Kuzu’nun ‘gayriresmi’ danışmanı Sinan Çiftçi: Birçok olayı Berat Albayrak’a çözdürürdü rahmetli

Amerika3 ay önce

Kanada’da Katolik Kilisesinin hayır kurumu statüsünün iptali için kampanya başlatıldı

Genel3 ay önce

Turizm Bakanı Ersoy’un orman yangın üssünü otel alanına dönüştürdüğü ortaya çıktı

Türkiye3 ay önce

RTÜK’ten orman yangını haberlerine ağır ceza tehdidi

Genel3 ay önce

Trakya’da yer altı sularının yüzde 85’i tükendi

Bilim3 ay önce

İdrar testi ile kanser hücresi tespit edilebilecek

Çin3 ay önce

Belçika istihbaratı Çinli firmaların akıllı telefonlarına karşı uyardı

Dünya3 ay önce

Dünya üzerinde büyücülük faaliyetlerinde büyük artış görülüyor

Doğu Türkistan3 ay önce

Uygurların Çin’e iadesine tepki amacıyla düzenlenecek protesto Valilik tarafından iptal edildi

Amerika3 ay önce

ABD Kongresi’nde Uygur Grubu kuruldu

Yorumlar

Sözde koronavirüs aşılarının k… için Abdurrahman Aydın
Sözde İçişleri Bakanı Süleyman… için Hasan
Marmara Denizi’nin dibi… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yeni bir örde… için Abdurrahman Aydın
Metafizik savaşta bozguna uğra… için Abdurrahman Aydın
Vatandaşa tam kapanma eziyeti… için Abdurrahman Aydın
İngiltere’de aşı yaptıra… için Abdurrahman Aydın
Etna Yanardağı tekrar lav püsk… için Abdurrahman Aydın
Reuters: Büyük Türk bankaları… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer/BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Japonya’da yanardağ patl… için Abdurrahman Aydın
İsrail’de Pfizer-BioNTec… için Abdurrahman Aydın
Endonezya’da kayıp deniz… için Abdurrahman Aydın
Fransa’da askerlerden Macron… için Hasan
Rusya, cuma günü itibariyle Uk… için Abdurrahman Aydın

Öne Çıkanlar

Copyright © Haber Özel TV sitesi bir Akademi Dergisi - Mehmet Fahri Sertkaya projesidir.